Ana sayfa Global Haberler Z Kuşağı – Kimler, Ne yapıyorlar, Neredeler, Nasıl Ulaşılırlar?

Z Kuşağı – Kimler, Ne yapıyorlar, Neredeler, Nasıl Ulaşılırlar?

Son dönemde herkesin dilinde bir Z Kuşağı var. Onları anlamak, onlara ulaşmak bazıları için oldukça zor. Herkes hala klasik reklam mecralarından onlara ulaşmanın derdinde. Halbuki artık onlar klasik mecralarda değil, kendi istedikleri yerdeler.

230
Z Kuşağı
Z Kuşağı

Son dönemde herkesin dilinde bir Z Kuşağı var. Onları anlamak, onlara ulaşmak bazıları için oldukça zor. Herkes hala klasik reklam mecralarından onlara ulaşmanın derdinde. Halbuki artık onlar klasik mecralarda değil, kendi istedikleri yerdeler. Geçmiş nesillerle en büyük fark da burada. Teknolojinin ilerlemesiyle onlar, kendi istedikleri mecraları takip ediyor, kendi yarattıkları ünlüleri merak ediyor ve en önemlisi kendilerine uygun olan sporu izliyor, esporu. Türkiye’nin de içinde bulunduğu, esporun gelişimde olduğu ülkeler, geleceğe yatırım yapmak adına Z kuşağını yakalama derdinde. Bu kuşağı anlamak için bazı özel satırbaşları var. Bu yazı dizisinde onlardan bahsetmeye çalışacağız.

Evdeki karar verici

Z kuşağı teknolojinin göbeğine doğdu ve geleceğinde de teknoloji arıyor. Amerika merkezli Dell Technologies’in 1200 Z kuşağından öğrenciler arasında yaptığı araştırma, gelecekte çalışacakları firmada teknoloji ile bağlantılı olması gerektiğini ve bu tür bir firmadan gelecek iş teklifinin kararlarını etkileyeceğini söyleyenlerin oranı %91 oldu. Bu nedenle teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Son dönemde oyun sektöründe ön plana çıkan VR ve AR ile yakından ilgileniyorlar. Robotlar, AI, Dronelar, evlerdeki tüm elektronik aletler, mobildeki gelişim onların radarında. Bu sebeple aslında markalar için ana hedef ebeveynler değil, bu çocuklar olmalı. Evdeki asıl karar verici artık Z kuşağı. Nereden benzin alınacağından hangi marka televizyonun daha uygun olduğuna, hangi bulaşık makinesinin nesnelerin internetine uyumlu olduğundan hangisinin daha az elektrik harcadığına kadar, bu kuşak ilgileniyor.

Tersine öğrenme ve hızlı erişim

Z kuşağının teknolojide bu kadar etkin olması, kendinden yaşça büyük olan kitleyi de aslında bir bakıma eğitiyor. Örneğin evdeki mobil telefonların seçimi ebeveynler için çok önem arz etmese de, artık onlar da çocukları gibi sosyal mecraları kullanmaya başladı. Özellikle, Snapchat, Instagram, Youtube gibi bu kuşağın gözde mecralarında artık anne babalar da paylaşım yapıyor. Eskide fotoğraf makinesiyle gidip görülen yerler resim çekilirken şimdi cep telefonuyla anında hesaplardan paylaşılıyor. Böylece çevre ile daha hızlı iletişim sağlanıyor. Eskiden çocuktan al haberi derdik, artık çocuktan öğren safhasına geçtik.

Z kuşağına erişmek için klasik mecralar da artık önemini yitiriyor. Bir çok derginin dijital sayfaları daha çok ziyaret edildiğinden günümüzde mutlaka bir internet sayfaları ve hatta dijital sürümleri olmak zorunda. Basılı dergiler ve gazeteler basılı düzende eski tirajlarını ararken, dijitalde en çok ziyaret edilen sayfa, en çok görüntülenme alan haber olarak ön plana çıkmaya çalışıyor. Çünkü 1 gün sonra okuduğunuz haberin ve ya 1 hafta sonra aldığını oyun haberinin artık bir değeri yok. Teknoloji ile bu içeriklere anında erişiyor, hızlıca tüketiyor ve sonrasında artık o haberin bir değeri kalmıyor.

Z Kuşağı’nın sporu, Espor

Oyunlar ve Espor bu kuşağın birleştiği önemli bir nokta. Çünkü onlar tarafından bulundu ve destekleniyor. Gelecek kuşaklar da bunlarla büyüyecek. Artık büyük futbol takımlarının ismi daha az bilinir oldu. Bugün eğer bir futbol takımı, fanlarını genişletmek istiyorsa mutlaka Espor’u bir branş olarak kabul etmeli ve bünyesine yerleştirmeli. Aksi halde şimdilik olimpiyatların kabul etmediği Espor globalde kendi takımlarını yaratmaya devam ettikçe işler değişecek. Üstelik Espor’u kabul etmemeleri Z kuşağı için çok önemli değil. Çünkü zaten global oyunların espor finalleri, yüz binlerce kişi tarafından izleniyor. Milyar dolar seviyesine ulaşan Espor’un gelirleri, geçtiğimiz 10 15 senede bu rakamlara ulaştı ama çift haneli milyar dolarlık seviyeye ulaşması bu kadar uzun zaman almayacak. Yeni çıkan oyun türleri ile elektronik sporlar ve oyunlar, markaların Z kuşağına ulaşmasında önemli rol oynayacak. Ehliyet alma yaşını doldurmamış bir kitlenin dikkatle izlediği turnuvalara, Audi, Honda ve Mercedes gibi markalar globalde yatırım yapıyor. Bu yatırımlar şimdiki kararları değil, gelecekteki kararları etkileyecek. Bugün Z kuşağı’nın sevdiği içerikleri destekleyenler yarın kazanacak. Geleceğe yatırım tam anlamıyla da bu demek.