Yazarlar

Oyun Sektörü Yazarları! Hubogi Hub of Game Industry, oyun sektörü haber merkezi olarak sektörün kendi alanında uzman yazarları ile sizleri bir araya getirmekten büyük bir onur ve mutluluk duyarız. Türk oyun sektörüne ciddi anlamda katkı sağlamak isteyen herkes Hubogi’ye “Siz de Yazar Olun” sayfamızdan yazar başvurusunda bulunabilir.

Mete Tevetoğlu hubogi yazarlar

METE TEVETOĞLU

Lawyer I Legal Counsel I Asst. Professor

Mete Tevetoğlu hukuk lisansı eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde (1997-2001) tamamladı. Özel Hukuk ve Ekonomi Hukuku alanlarında Marmara Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. “Mali Durumu Bozulan Aracı Kurumlarda Alınacak Tedbirler ve Özellikle Tedrici Tasfiye” konulu yüksek lisans teziyle 2006 senesinde İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen tez yarışmasında Ekonomi Hukuku alanında  “Ünal Aysal Tez Ödülü”‘nü kazandı. 2004-2009 yılları arasında Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve London School of Economics and Political Science ve University of London, Institute of Advanced Legal Studies bünyesindeki araştırmalarının neticesinde Marmara Üniversitesinde Özel Hukuk alanında doktorasını, “Sermaye Piyasasında Uygulanacak Hukuk ve Uyuşmazlıkların Çözümünde Tahkim” konulu çalışması ile tamamladı. İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanlığı ve Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunarak “Bilişim Hukuku” adıyla bir derleme eseri ve Bilişim Hukuku Mevzuatı adıyla bir diğer eseri (ortak yazar) yayına hazırladı.  Bilişim hukuku, ticaret hukuku, şirketler hukuku, oyun hukuku, moda hukuku, fikri mülkiyet hukuku alanında sempozyumlar, konferanslar, sertifika programları organize etti ve bu nevi eğitimlerde konuşmacı ve eğitmen olarak katılım sağladı. Özyeğin Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde Ticaret Hukuku Anabilim Dalında Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışan Tevetoğlu, İstanbul’da hukuk ve ceza mahkemelerinde yasal bilirkişiliğin (2004-2016) yanı sıra çeşitli hukuk bürolarında ve şirketlerde hukuk müşavirliği ve hukuk danışmanlığı görevinde bulunmuştur. Yayınlanmış dört adet kitabı, çok sayıda makaleleri ve tercümeleri bulunan Tevetoğlu, Şirketler Hukuku, Bilişim Hukuku, Oyun Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Uyuşmazlık Çözümü ve Tahkim, Fikri Mülkiyet-Reklam Hukuku alanlarında çalışmaktadır.

Sinan Akkol Hubogi Yazarlar

SİNAN AKKOL

Mayadem, Kurumsal İletişim
Direktörü

20 yıldır Türk oyun ve bilgi teknolojileri medyasında çalışıyor. 1997 – 1998 arası Level Dergisi’nde editör olarak çalıştı. Mezuniyeti sonrası 1998 – 2000 yılları arasında Vogel Medya’da Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. 2007 yılında SETİ Medya’yı kurarak Oyungezer dergisini Türk oyuncularla buluşturdu.
2016 yılında SETİ Medya’daki ortaklığından ayrıldı. Şu anda çocuklar için eğitici oyunlar üreten MAYADEM Teknoloji A.Ş.’de Kurumsal İletişim Direktörü olarak çalışıyor

4 tanesi hala yayınlanmakta olan 6 dergi, ve hepsi yayın hayatına devam eden 3 web projesi başlattı ve yönetti. 2016 yılına kadar Level, Official Playstation Magazine, SetiMEDIA, SetiPR, Oyungezer ve Free2Play markalarının, dergi ve web sitelerinin kurucu ve yöneticiğini yaptı.

Çocukluğundan beri oyunlarla ilgili olan Sinan Akkol’un tutkusu olan oyunlar, ve bu yüzden Türk oyun sektörünün gelişmesi için çalışıyor. Türk oyuncuları arasındaki “üretim” ve Maker kültürü üzerine farkındalığı arttırmak için Üsküdar Belediyesi bünyesinde, farklı üniversite kulüplerinde ve kendi şahsi Youtube kanalında seminerler veriyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yer alan İTÜ Arı Çekirdek’teki oyun startuplarına danışmanlık veriyor. Evli, 1 kız çocuğu var, kendisiyle özdeşleşen oyunlarda 10 dakika videoları ve Vblog’uyla ön plana çıkan bir Youtube kanalı var.
Oyuncu. Oyunsever. Oyunsevdirir.

ilker Karaş Hubogi Yazarlar

İLKER KARAŞ

Dijital Sporlar Kurucu Ortak / İş Geliştirme & Proje Yöneticisi

99’dan bu yana web ve grafik arayüz tasarımcılığı üzerine çalışmalar yapmaktadır. 2007 – 2012 yılları arasında Doğuş Yayın Grubu bünyesinde, şu an ise Power FM’de Sanat Yönetmenliği yapmaktadır. Markaların internet sitelerini, mail arayüzlerini ve banner çalışmalarını hazırlıyor. FRP başta olmak üzere bilgisayar oyunları ve diğer masaüstü oyunlarla alakalıdır.

Geçmişte LEVEL, Ürün İnceleme, NTV Bilim, ntvmsnbc, Technopat, HardwarePlus, Fragtist, Radikal.com.tr vb. mecralarda oyun ve teknoloji editörlüğü yapmıştır. Halen Habertürk Gazetesi’nde video oyunları ve e-spor köşe yazarlığı yapmaktadır. FRPNET’te ise FRP ve RPG yazılar yazmaktadır. Bilgisayar ve rol yapma oyunlarında senaryo yazımı ve geliştirilmesi konusunda çalışmaları bulunmaktadır.

Türkiye’nin en iyi elektronik spor kulübü Dark Passage’ın Medya Planlama sorumluluğunu 9 ay yürüttükten sonra Electronic Sports League (ESL) Türkiye ekibinde Head of Social & PR konumunda yer almıştır. 2015 yılının Ocak ayında Türkiye’nin ilk spor haber sitesi formatında elektronik spor içerik sitesi DijitalSporlar.com projesini hayata geçiren ekibin kurucu ekibinde yer almış, aynı ekiple iş geliştirme ve proje bölümünde devam etmektedir.

ZAFER YILMAZ

İninal İş Geliştirme Yöneticisi

Zafer Yılmaz, 1983 İstanbul doğumlu, 2006 yılında Mühendislik alanından mezun oldu. Boyner Holding’de Sistem Yöneticiliği’ne başladıktan sonra, 4 sene ulusal ve global firmalara IT Güvenlik Danışmanlığı yaptı.

Danışmanlığının yanı sıra başlarda bir hobi olarak başladığı e-spor ile ilgili uzun yıllar farklı alanlarda çalışmalar yürüttü. 2012 başında deneyimlerini ZONE eSports Kulubü’nü kurarak geliştirdi. Aynı senenin sonunda Türkiye’nin önde gelen Fintech Startup’ı ininal’da İş Geliştirme pozisyonuyla göreve başladı. Yerel ve global firmalarla çeşitli projeler tamamladı. Halen bu pozisyonda görevini yürüten Zafer Yılmaz, Fintech alanında ve E-sporlarla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor, dijital fotoğrafçılık, okçuluk ve yeni teknolojiler ile iş fikirleri konularına ilgi duyuyor.

MERİÇ ERYÜREK

Gaming İstanbul Brand & Marketing Communications

1996 1999 yılları arasında Milliyet Dergi Grubu’na bağlı dergilerde yazıları ve çevirileri yayınlandı, Game Guide oyun portalını kurdu. 1999 yılında Sabah Yayın Grubu’na bağlı ZDNet Magazine ekibine editör ve yazar olarak katıldı.2000 yılında internet servis sağlayıcı ixir’de mobil servisler yöneticisi olarak çalışmaya başladı, Türkiye’nin ilk WAP ve mobil projelerinden biri olan ixir Mobile’e kurdu ve yönetti. 2002 yılında proje yöneticisi olarak Doğan Grubu’na bağlı e-kolay’da çalışmaya başladı.2003 yılında Payajans Reklam Ajansı’nda reklam yazarlı ve stratejist olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Publicis Group’un (www.publicisgroupe.com/) Türkiye ofisinde reklam yazarı olarak görev yaptı ve Pusula Reklamevi (www.pusulareklamevi.com.tr) adına serbest marka danışmanı ve yazarı olarak çalıştı.

2013 yılından itibaren Türkiye’de çeşitli üniversitelerde ve kuruluşlarda marka yönetimi, marka iletişimi, reklamcılık, yazarlık, romancılık üzerine seminerler vermekte ve atölyeler düzenledi. Dünyada Game Developers Conference (San Francisco), QuoVadis (Berlin), Berlin Games Forum (Berlin) Gamescom (Köln), Digital Taipei (Tayvan) gibi uluslararası etkinliklerde Türk oyun sektörü, global oyun pazarı, oyun sektöründe marka iletişimi üzerine konferanslar verdi. 2013 yılından itibaren İzmir Ekonomi Üniversitesi (www.ieu.edu.tr) ve Anadolu Üniversitesi’nde (www.anadolu.edu.tr); Reklam ve Halkla İlişkiler, Sinema ve Televizyon bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2003 – 2016 yılları arasında irili ufaklı 50’den fazla markaya marka danışmanı, yaratıcı yönetmen, reklam yazarı ve stratejist olarak hizmet verdi.
2014 yılında GL events (www.gl-events.com) için bilgisayar oyunları ve dijital eğlence fuarı Gaming İstanbul (GIST)’un (www.gamingistanbul.com) Marka ve Pazarlama İletişimi Müdürü olarak çalışmaya başladı ve devam etmektedir. 2016 yılında Vardiya “Marka İşçileri” dijital pazarlama ve marka yönetimi ajansını ve Denedikbiz video portalını kurdu ve ajans başkanı olarak görevine devam etmektedir.

HUBOGI-Yazar-Kayra-Keri-Kupcu

KAYRA KERİ KÜPÇÜ

FRPNET Kurucusu, Yöneticisi ve Genel Yayın Koordinatörü ve Yazar

Kayra Keri Küpçü, 1983’te İzmit’te doğdu. İlköğrenimini Özel Kocaeli Atılım Vakfı, ortaöğrenimini Özel Atafen Koleji’nde tamamladıktan sonra liseyi de 24 Kasım Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Bunun yanında Şubat 2004’te açılan FRPNET Sitesinin sahibi ve yöneticiliğini yapmakta. 2004 Ekim ayından beri de birkaç yayınevinde Fantastik Kurgu Danışmanlığı yapmaktadır.

1997 yılında başladığı Rol Yapma Oyunları ile Fantastik Kurgu ve Fantastik Edebiyata da giriş yapan Keri, 2000 yılından beri Mitoloji, Fantastik Kurgu ve Korku yazarlığı yapıyor.

Yazıları FrpNet Sitesi, Kan Güncesi, Kayıp Dünya, Mevsimsiz elektronik dergileri ile Arcane, Gerekli Şeyler, Tam Macera çizgi roman dergisi ve Hipnoz dergilerinde yayınlandı. Mayıs 2011’den beri Gölge e-Dergi’de fantastik kurgu bölümünü yazmaktadır. Ayrıca 6 arkadaş hazırladıkları Anadolu Korku Öyküleri isimli kitapta bir öyküsü, Kadir Aydemir’in hazırladığı “90’lar Kitabı” isimli kitapta da bir öyküsü yayınlandı. 2012 yılının Kasım ayında “Çizgilerin Gücü Adına” isimli çizgi film kitabı yayınlanmıştır.

2005 yılında İstanbul’a yerleşen Kayra Keri Küpçü, daha önceleri İthaki Yayınları ve Weblebi.com sitesinde çalıştı. Bazı yayınevlerine fantastik kurgu ve bilimkurgu danışmanlığı yaptıktan sonra Arkabahçe Yayıncılık ve Laika Yayınevi’nde Editörlük ve Genel Yayın Koordinatörlüğü işine başladı. Daha sonrasında Türkiye’nin en büyük çevrimiçi oyun firmalarından olan Joygame’de Kalite Müdürü (QA Manager) görevini üstlendi. Sonrasında Sosyal Oyun Stüdyosu Gamester’da QA Manager, Script Writer ve Community Manager olarak çalıştı. Yandex’in Türkçeleştirilmesinde önemli rol oynayan Kayra Keri Küpçü, 4 yıl boyunca Yandex Türkiye’de Editör ve Lokalizasyon Müdürü olarak çalışmıştır. Sonrasında BigKazan ekibiyle birlikte Gamecell platformunun oluşturulmasında görev almıştır. Şu anda oyun sektöründe danışmanlık yapmakta ve Monster Notebook’un Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (Fabisad) kurucu üyelerindendir ve ilk yönetim kurulundadır.

Eşi Güliz ve köpekleri Laika ve Alice ile mutlu bir hayat sürmektedirler… 2014 yılının 28 Ekim’inde aşklarının meyvesi Mina da hayatlarına katılmıştır.

ozan aydemir hubogi yazarlar

OZAN AYDEMİR

Purple PAN & Gaming In Turkey, Founder & Creative Director

1978 doğumlu Ozan Aydemir İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü’nden yüksek lisans programını tamamladı. Çalışma hayatına 2000’den 2002’ye kadar TBWA Reklam Şirketi için yazar olarak başladı.

2002’den 2009’a kadar 100’den fazla şirkete hizmet veren Kare Reklam Şirketi’nin Yaratıcı Direktörü olarak çalıştı. 2008-2009 yılları arasında kendi Reklam Şirketi “Gerilla” yı kurdu; Bir yıl boyunca yaklaşık 20 şirkete hizmet etti. 2009-2015 Eylül (Yapımcı (2009) / Joygame VP (2010) / Pazarlama Direktörü 2011) arasında Netmarble Türkiye Global Pazarlama Direktörü olarak çalıştı.

2015’in sonunda kendi reklam ajansı Purple Pan’i kurdu. Reklam ajansı kimliği ile farklı sektörden bir çok markaya hizmet verirken, aynı zamanda kendi projelerini de üreten Purple Pan çatısı altında Oyun Sektörü Medya Merkezi ve Oyun Ajansı Gaming in Turkey, influencer Marketing Ajansı T.I.P Effect de bulunmaktadır. Hubogi de aynı şekilde bir Purple Pan iştirakidir.

Bill Bernbach’ın reklam felsefesini bir çalışma modeli olarak izliyor. Bireysel ve takım olarak 58’e yakın ödülü vardır. Bilgisayar oyunları, teknoloji, sinema ilgi alanları arasında. Evli, 2 çocuklu, 1 Brunolu.

HUBOGI-Uluc-Ali-Kirangil

ULUÇ ALİ KIRANGİL

Purple PAN & Gaming In Turkey, Creative Director

Kariyerine 2004 yılında bir reklamcılık şirketi olan Kare Ajans’da yazar olarak başlayan Uluç Ali Kırangil, 5 yıl sonra 70’den fazla şirkete hizmet ederek 2009 yılında pozisyonunu değiştirdi.

Bir oyun yayıncı şirketi olan Joygame’e yapımcı olarak başladı. Yolculuğu Joygame’de devam ederken birçok oyun da ürün müdürü olarak çalıştı ve 2013’te Senior Ürün Müdürlüğü’ne terfi etti. 1 yıl sonra, Grup Ürün Yöneticisi oldu ve Türkiye ve MEA bölgesindeki en iyi 2 FPS oyunundan sorumlu oldu. 2015 yılında Joygame, Netmarble şirketi olduktan birkaç ay sonra oyun sektöründe yeni fırsatlar sürdürmeye karar verdi ve Purple Pan bünyesindeki Gaming in Turkey’e geçti.

2005 yılında Yeditepe Üniversitesi’nden mezun olan bir sistem mühendisidir. Bir oyunsever, sinema hayranı, soundtrack ve figür bağımlısıdır.

BATUHAN ÖZMEN

Purple PAN & Gaming In Turkey, Social Media & PR Manager

Batuhan Özmen oyun sektörüne, 2012 yılında Türkiye’nin önde gelen oyun yayıncı firmalarından biri olan Joygame ile giriş yaptı. Gamemaster olarak görev yapan Batuhan, oyunların tüm yönetim ve planlama süreçlerinde yer aldı. Daha sonra, Joygame’deki görevine oyuncu tarafıyla iletişimini sürdürerek Community Manager olarak devam etti.

Batuhan Özmen, Joygame içerisinde onlarca dijital projede aktif görev aldı. Kendini sektör içerisinde ve sosyal medya yönetiminde geliştiren Batuhan, geçen 2 senenin ardından Social Media Team Leader pozisyonunda, toplam 8 kişilik bir ekibi yönetti. Bu ekip ile birlikte şirketin önde gelen markalarına hizmet verdi. Wolfteam, Goley, Hounds, MStar ve diğer tüm oyunlar ile Joygame ve Netmarble kurumsal sayfalarını da yönetti. Toplam 4 senelik koca bir serüvenin ardından, Joygame’deki görevinden ayrıldı.

Batuhan şu an Purple PAN ailesinde, tüm sosyal medya, PR ve dijital projelerin başında Şubat 2016’dan bu yana görev almaktadır.

Oyun oynamayı, araştırmayı, dijital projeleri yönetmeyi ve yeni fikirler üretmeyi seven Batuhan, hem oyun sektöründeki hem de sosyal medya alanındaki tüm gelişmeleri sizler için HUBOGI’de anlatıyor olacak.

HUBOGI-Yazar-Halil-Karabulut

HALİL KARABULUT

Rocwise Entertainent, Marketing Manager & Gaming In Turkey, Head of E-Sports & Events

Halil “Shield” Karabulut 2007 yılında Silkroad Online ile e-Spor oyuncusu olarak Dijital Oyun Sektörüne giriş yaptı. 2008 yılında Game Sultan markası web forumlarını Halil’e emanet etti.

Oyun forumlarındaki çalışmalarını takip eden Joygame kurucuları 2010’da Halil’e Joygame’in Topluluk Yöneticiliği görevini verdi. 4 yıl boyunca Joygame’de 4 büyük Türkiye Turu, sayısız e-spor turnuvası ve dev bir gönüllü çalışan kadrosu kuran Halil, yeni maceralara atılmaya karar verdi. Önce kendi dijital oyununu yapmaya çalıştı, sonra Gametolia’da Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştı. Oyun sektörünün her alanına dokunmak isteyen biri olunca, onun için en iyi yer sektörün Türkiye’deki kalbi olan GameX Oyun Fuarı’ydı. 2015 ve 2016 GameX oyun fuarlarını organize etti. Fuar yılda bir kez olunca aradaki zamanı da Rocwise Entertainment’a Pazarlama Danışmanlığı yaparak doldurdu.

Şimdi de Türkiye oyun sektörünün büyümesi için savaşan Purple Pan / Gaming in Turkey ekibine katıldı. Shield artık bu savaşımızda bize kalkan olacak!

HUBOGI-Aren-R-Unal

AREN R. ÜNAL

ADNBOOST’ta Advertising Sales Specialist

Almanya merkezli ESL’de Türkiye bölgesinde Dota 2’nin headi olarak 3 yıl görev yaptı. Burada görev yaptığı sürede TRDota.net’te offline hakemlik görevini üstlendi. OYUNDER’de gönüllü olarak haberler yazdı. Ardından Turuncu Levye’de kültür-sanat editörlüğünü yürüttü. ESL’in ardından 3 ortağı ile beraber DijitalSporlar.com’u kurdu. Şu anda bir reklam ajansında Reklam Satış Uzmanlığı görevini üstleniyor ve çeşitli kültür sanat dergilerinde yazılar yazıyor.