Ana Sayfa Röportajlar Türk Oyun Sektörü Röportajları – MCI Group – Barış Kahrıman

Türk Oyun Sektörü Röportajları – MCI Group – Barış Kahrıman

2307
Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman
Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman

Türkiye’nin oyun ve espor merkezli kurumsal haber sitesi Hubogi röportajlarına devam ediyor. Bu röportajdaki konuğumuz, Ankara’daki ilk oyun festivali TEKFEST’in düzenleyici firması MCI’ın Yönetici Ortağı Barış Kahrıman. Kendisiyle TEKFEST ve Türk oyun sektörü üzerine keyifli bir sohbet yaptık. Daha fazla sözü uzatmadan röportaja geçelim.

Hubogi: Barış Bey merhaba. Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Okuyucularımız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Barış Kahrıman: TED Ankara Koleji, Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, ardından kamuda bir süre çalışmadan sonra 2008 yılı itibariyle özel sektöre ve 2014 Ocak itibariyle Dünyanın en büyük organizasyon şirketlerinden olan MCI Global şirketinin ülke partneri olarak etkinlik sektörüne farklı bir bakış açısı ile çalışan bir kardeşinizim. Ortağım Ufuk Yavuz Tümer’le hayallerimizin peşinden koşmaya devam ediyoruz.

Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman
Barış Kahrıman

Hubogi: TEKFEST’e karar verme kısmından bahsedelim. TEKFEST işi nasıl oluştu? Daha önce aklınızda olan bir proje miydi, bir fırsat mı doğdu?

Barış Kahrıman: Ankara doğumlu bir kişi olarak Ankara’nın potansiyelini bir türlü ortaya çıkaramadığına inanıyorum. Bunun için kendi projelerimiz ile bu potansiyelin görünür olması adına ekip olarak çalışıyoruz. Aslında Ankara Teknoloji ve Oyun Festivali sürekli aklımızda vardı. Yollarımız gene bir projemizde ShiftDelete.Net sitesinden Hakkı Bey ile kesişti. Kendisi ile güzel bir sohbet ve sonrasında TEKFEST ANKARA karşınızda. Hızla gelişen ama arkasında yılların deneyimi olan 2 firmanın ortak projesi TEKFEST ANKARA. Ankara’ya yakışan ve sadece Ankara değil çevresini de etkileyecek bir proje olacak.

Hubogi: İstanbul dışında oyun sektörü ile ilgili bu çaplı büyük organizasyonları pek gördüğümüzü söyleyemeyiz. Böylesine büyük bir organizasyonu İstanbul dışında düzenlemenin avantajları ve dezavantajları neler?

Barış Kahrıman: Aslında Ankara oyun sektörü için önemli bir merkez olma yolunda ilerliyor. Ankara’da bulunan ODTÜ ATOM ve yine diğer üniversitelerimizin TEKNOPARK alanları içerisinde ciddi oyun projeleri hayata geçirilmeye başlandı. Bu alanda Ankara’da kamu desteği de giderek artmakta. İhracat rakamları içerisinde sizlerin de bildiği gibi oyun geliştiricilerinin hiç de küçümsenmeyecek bir paya ulaştığı artık bilinen bir gerçek. Ankara birçok firmanın olmak istediği ancak bir türlü gelemediği uzak kasaba gibi. Biz bu algıyı TEKFEST ANKARA ile kıracağız. Ankara’da böylesine bir etkinlik yapmanın bize göre hiçbir dezavantajı yok aksine avantajlarını saymakla bitiremeyiz. Ankara merkezi bir yer. Çevre hinterlandı çok geniş. Kısa süreli ulaşımlarla ciddi bir teknoloji ve oyunsevere ulaşabilirsiniz. Ankara’da ciddi bir üniversite kitlesi mevcut ve Ankara, bizim hedef kitlemiz olan 17-30 yaş aralığı gençlerimizin yoğun olduğu bir şehrimiz. Bizce Ankara’ya TEKFEST, TEKFEST’e de Ankara çok yakışacak.

Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman
Barış Kahrıman – Ufuk Tümer

Hubogi: TEKFEST Ankara’da yer almaya devam edecek mi, yoksa tek seferlik bir iş mi olacak?

Barış Kahrıman: Ziya Paşa’nın çok güzel bir sözü var. “Kişinin ayinesi iştir lafa bakılmaz” diye. Biz bugüne kadar hiç tek seferlik etkinlik yapmadık. Her zaman uzun soluklu olmayı ve etkinliğimize değer katarak büyümeyi ve büyütmeyi kendimize dayanak aldık. Pek çok projemiz bu şekilde başladı ve halen devam etmekte. TEKFEST ANKARA’da bunlardan biri olacak. Biz Ankara’ya ve sektöre değer katacak bir etkinlik planlıyoruz.

Hubogi: TEKFEST Ankara dışında farklı şehirleri de düşünüyor musunuz?
Barış Kahrıman: Şuan için bu yönde bir kararımız yok. Sloganımız belli: “TEKNOLOJİ VE OYUN TÜRKİYE’NİN KALBİNDE ATACAK”.

Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman
Congresium Ankara

Hubogi: Peki Türk oyun sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz? Gelir bakımından dünyada 18. sırada yer alan ülkemiz sizce nereye kadar gidebilir?

Barış Kahrıman: Aslında bu sorunuza benim cevap vermem çok doğru değil, benden çok daha değerli insanlar var sektör içerisinde ve onlar bu konulara daha fazla hakimler. Benim çalışmalarımız esnasında gördüğüm şu ki, bizim inanılmaz bir potansiyelimiz var ve gençlerimiz oyun sektöründe her geçen gün daha da ileri gidecek güçte. Bizde üretilen oyunların %90 – %95’i ihraç ediliyor. İç piyasada tüketim az. Buda bizim gelir kazanımı anlamında oyun sektörünün önemli bir değer olarak gün be gün değerini arttıracağı anlamına geliyor. Burada önemli olan Kamusal desteklerin bu gençler ile buluşturulması. Buna TEKFEST ANKARA en güzel zemin olacak aslına bakarsanız.

Hubogi: Geçtiğimiz yıl 1 milyar dolarlık ihracatı olan Türk oyun pazarı, TEKFEST gibi organizasyonlarla daha çok büyüyecek diye düşünüyoruz. Sizce ihracatı daha da arttırmak için neler yapılmalı?

Barış Kahrıman: Bir önceki sorunuzda ifade etmeye çalıştığım gibi, Kamunun kesinlikle oyun sektörüne gönül vermiş gençlerimize destek olması ve teşvik vermesi şart. Bu sektöre yönelik özel uygulamalar ve gençlerin önünü açacak her türlü destek oyun sektörünü olduğundan daha hızlı geleceğe taşıyacaktır.

Hubogi: Sektörün geleceği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Barış Kahrıman: “Teknoloji” ve “oyun” birbirini destekleyen 2 önemli sektör. Biz her iki sektörün de ülkemizde hızla ilerleyeceğine ve gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Özellikle oyun geliştirmek ve bunun devamlılığını sağlamak bizim gençlerimiz arasında giderek yaygınlaşmaya başladı. Gelecek parlak bunu görebiliyoruz bugünden.

Hubogi: MCI Grup olarak TEKFEST’in dışında Türkiye’de oyun ve teknoloji konularında yatırımlar düşünüyor musunuz?

Barış Kahrıman: Elbette, biz MCI Grup olarak Ülkemizin gelişen her sektörü için özel çalışmalar yapan ve proje ortaya koyan bir firmayız. TEKFEST ANKARA bu alanda ilk projemiz ama devamı gelecek.

Türk Oyun Sektörü Röportajları - MCI Group - Barış Kahrıman
MCI Grup Ekibi

Hubogi: Son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz var mı? 😊

Barış Kahrıman: Zaman ayırıp bu röportajı okuyacakları için hepsine teşekkür ediyorum. TEKFEST ANKARA’da buluşmak üzere. Saygılar.

Bu keyifli sohbet için Barış Bey’e teşekkür ediyor, Türkiye’nin başkenti Ankara’da yapılacak TEKFEST’e ve organizatör firma MCI’ya başarılar diliyoruz. Umarız Türk oyuncusu da bu tür organizasyonlara sahip çıkar ve sektör genişlemeye devam eder!