Ana Sayfa İnceleme Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

411
Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

Tüm zamanların en çok satılan oyunu Minecraft’ın yeni strateji oyunu Minecraft Legends hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi bir araya getirdik.

Microsoft’un sektör devi oyunu Minecraft yeni bir oyun ile karşımıza çıkıyor. Minecraft Legends isimli yeni oyun 18 Nisan’da hem PC hem de Xbox için aynı anda Game Pass üzerinden erişilebilir oldu. Eğer evinizde çocuklarınız varsa veya bu pikselli dünyanın zaten bir fanıysanız, kendinizi bu yeni oyunu oynarken bulma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden, çok detaylı açıklamaları bulunmayan Minecraft Legends’a başlarken ihtiyaç duyacağınız mini bir rehber hazırladık.

Öncelikle Minecraft Legends, orijinal oyunun bir yan ürünü olan Minecraft Dungeons’tan sonra çıkacak yeni bir yan ürün olarak nitelendiriliyor. Yeni oyunda yeraltı Dünyası’nın kötü Piglin’lerinin istilacı güçlerine karşı savaşan, işe alınmış golemler ve Minecraft sadık askerleri tarafından takip edilen, üçüncü şahıs bir karakter olarak oynuyoruz. Prosedürel olarak oluşturulmuş bir haritada, köyleri korumak, İskelet, Sürüngen ve Zombi gruplarını savunmak ve Piglin kamplarını yok etmek gerekiyor. Ayrıca tüm bunları yaparken araçları ve yoldaşları geliştirmeye çalışılıyor.

Minecraft Legends konusunun ötesinde çok daha fazla şey sunuyor. Oyuna başlamadan önce bu maddeleri göz önüne alırsanız, bu yeni maceranın keyfini en iyi şekilde çıkarabilirsiniz.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Minecraft Legends’ta yerel Co-op bulunmuyor

Birçok oyuncu için bu madde oyuna başlayıp başlamamak istediklerine karar vermeleri için oldukça önemli bir bilgi. Çünkü, normal Minecraft’ı veya Minecraft Dungeons’ı oynayan neredeyse herkes, aynı cihaz üzerinden bir eş, arkadaş veya çocukla takım kurmanın ve oyunu birlikte oynamanın gerçek bir keyif olduğunu biliyordur. Minecraft Legends’ta da aynı şeyi yapmayı uman oyuncuları oldukça üzecek fakat Minecraft Legends Co-op olarak oynanamayacak.

Yeni oyun, farklı makinelerdeki oyuncular için ortak çalışma ve elbette çok oyunculu PvP özelliklerini sunuyor olsa da aynı ekranda oyun oynama keyfinden mahrum bırakacak. Çünkü Minecraft Legends, donma veya takılma sorunu yaşanmadan aynı makinede iki kez yeniden üretilebilmek için çok da uygun bir oyun değil. Oyunda herhangi bir zamanda, aynı anda çok fazla şey olduğundan tek bir cihazda ekranı ikiye bölerek oynamak pek mümkün gözükmüyor. Co-op özelliği yapılacak bir güncelleme ile oyuna eklenir mi bilinmez ama yakın zamanda böyle bir planın bulunmadığını söylemek gerekiyor.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Minecraft Legends’ta savaşın seyrini değiştirecek kadar güçlü dev golemler var

Oyunda “keşfi teşvik etme” kisvesi altında, çok sayıda Minecraft Legends temel özelliği, oyunu oynadığınız sırada açıklanmıyor. Yeni başlatılan her oyundaki haritanın birbirinden farklı ve benzersiz bir şekilde düzenlendiği düşünülürse, haritaya gizlenmiş ve yeri belli olmayan birçok hayati önem taşıyan unsuru gözden kaçırma ihtimali çok yüksek. Oyunda bulunan bu birçok unsurdan belki de en önemlisi “İlk Golemler(First Golems)”.

Arazide gezerken fark edilmesi inanılmaz derecede zor olan bu unsurlar, birçok zararsız moloz yığınının arasına gizlenmiş çok özel moloz yığınlarıdır. İlk Golemler arazide bulunduklarında bozuk halde olan, fakat tamir edilir edilmez ordunuza katılabilen, büyük saldırı güçlerine ve özelliklerine sahip, dayanıklı özel birimlerdir. Oyun sırasında boş arazilerde koşarsanız, sonunda haritada soru işaretlerinin belirdiğini göreceksiniz. Bunlar keşfetmeniz gereken bir şeyler bulduğunuza işaret eden uyaranlardır. Soru işaretleri ile belirtilen bölgelerde hazine sandıkları, yazının devamında bahsedeceğimiz kuleler ve bazen de bu İlk Golemler’den biri olabilir.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberiİlk Golemleri canlandırmak için ilk olarak Kader Kuyusu’nda (Well of Fate) Improvement: Wake The Firsts yapısını inşa etmeniz gerekecek. Ardından Piglin kamplarını yenerek ve hazine sandıklarını açarak elde edilen bir sürü ganimete ihtiyacınız olacak. İlk canlandırma maliyeti oldukça yorucu görünse de merak etmeyin. İlk Goblin’lere bir kez sahip olduğunuzda, savaşta düşseler bile köylerde anında canlanarak sizde kalabilirler. Bu Goblinler arasından özellikle bir tanesini bulmak ise çok önemli: First of Diorite! Bu canavar savaşta kendinden daha küçük Golemler yaratma özelliğine sahip ve bu durum savaşın seyrini değiştirebilecek kadar önemli!

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Minecraft Legends’ın sizi aceleye getirmesine izin vermeyin

Oyunun başından itibaren, oyun öğreticisi, oyunun her istemini sürekli olarak takip etmiyorsanız her şeyi kaybedebileceğiniz konusunda ısrarcı olabilir. Fakat durum gerçekte pek de öyle değil.

Minecraft Legends, gece/gündüz döngüsüne sahip ve her sabah size düşman Piglinlerin bir sonraki gece için planlarını bildiriyor. Piglinler yerel bir köye saldırı başlatıyor ya da yeni bir üs kurmayı planlıyor olabilirler ve oyun bunu hemen ele almazsanız başarısız olacağınız ima ediyor olabilir. Oyuna göre hemen köyün savunmasına koşmalı, etrafına duvarlar ve kuleler inşa etmeli ve ardından domuz haşereleriyle savaşmak için bütün gece orada kalmalısınız. Gün ağardığındaysa, aniden ele almanız gereken yeni bir görev daha ortaya çıkıyor ve bu döngü sizi görevden göreve koşmaya itiyor.

Ancak bu şekilde oynarsanız, aslında oyunun sunduğu birçok şeyi keşfetmekten mahrum kalabilirsiniz. Görevden göreve koşmak yerine, erkenden bazı köyleri ele geçirmeyi, daha sonrasında ise haritayı ve oyunu keşfetmek için biraz zaman harcamayı seçebilirsiniz. Çünkü bunu yapmazsanız, oyunun size aramanızı söylemeyi unuttuğu o çok önemli “kuleleri” ve “İlk Golemleri” asla bulamayabilirsiniz. Ayrıca, daha sonra çok fazla ihtiyaç duyacağınız Altın’ı elde etmenin çok az yolundan biri olan her türlü hazine sandığına rastlamayı da gözden kaçırabilirsiniz.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Minecraft Legends’ta tek oyunculu oyun duraklamıyor

Oyunun co-op veya PvP oynamaya verdiği önem nedeniyle, tek oyunculu senaryo “her zaman çevrimiçi”, yani paylaşılan bir sunucuda oynamasanız bile oynuyormuşsunuz gibi davranıyor. Peki bu ne demek? Escape tuşuna veya konsolun duraklatma düğmesine bastığınızda ne kadar durdurmuşsunuz gibi gözükse de oyunun asla duraklamadığı anlamına geliyor.

Bu durumu erkenden fark etmemek veya bilmeden ilerlemek sizi zor durumda bırakabilir. Çünkü “Esc” veya duraklatma tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan ekranı duraklatma ekranı sanırsanız, minik bir ara vermenin sıkıntı olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak ancak geri döndüğünüzde Piglinlerin tüm ordunuzu ve belki de komşu bir köyü yok ettiği gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Tek oyunculu modda oyunu duraklatmak yerine ara vermek istediğinizde oyunu kaydedip çıkabilirsiniz. Bu durumun oynanış keyfi ve kolaylık açısından bir sorun olduğunu da dile getirmek gerekiyor. Zira oyunu kaydedip çıktığınızda oyuna geri dönmek istediğinizde şaşırtıcı derecede uzun sürebilen yükleme ekranları ile baş etmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Çetelerle mümkün olduğunca çabuk müttefik olun

Alışılagelmiş Minecraft formülünü değiştiren Minecraft Legends’ta oyunun tanıdık çeteleriyle düşman değil, müttefik oluyorsunuz. Sürüngenler, Zombiler ve İskeletler yeni oyunda müttefikiniz olarak yer alıyor, ancak yalnızca kendi köylerini Piglin ordularından kurtardıktan sonra.

Her bir çete ile müttefik olabilmek için öncelikle çetelerin bölgelerine akın eden belirli sayıda Piglin ile savaşmanız gerekecek. Bu savaş ise daha sonra çevredeki savunmaların ortasında komşu bir Piglin portalını yok etmenizi gerektiren daha büyük bir mücadeleyi tetikleyecek. Portalı da yok etmeyi başardığınızda artık, ilgili çete için yumurtlayıcılar inşa etme ve böylece ordunuza katılmaları için onları üretme yeteneği kazanacaksınız.

İskeletlerin gelişmiş menzilli desteğine, Zombilerin yakın dövüş saldırılarına ve bir Sürüngen takımının patlayıcı gücüne sahip olmak için üç çetenin de bölgelerindeki savaşları olabildiğince erken tamamlamanız güçlenmenize yardımcı olabilir.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Kilidini açabileceğiniz özel savunma kuleleri var

Minecraft Legends’taki kuleleri, haritada gezerken keşfetmek biraz daha kolay. Zaten birer kule olmaları sebebi ile İlk Golemlerde olabileceği gibi gözden kaçırmanız çok da olası olmayabilir. Kuleleri, İlk Goblinlere benzer olarak, haritanın etrafına gizlenmiş olarak bulacaksınız ve onları toplayabilmek için bir sürü kaynağa ihtiyacınız olacak. Yeterli Prismarine, Altın ve diğer her şeye sahip olduğunuzda, Allay’larınız onları orijinal yerlerinden sökebilir ve daha sonra dost bölgelerde istediğiniz yerde, istediğiniz kadar yeniden inşa edebilirsiniz. Her yapıya yetecek kadar kaynağınız olması koşuluyla tabii.

Bu kuleler, bir köyü gece istilasına karşı savunmaya çalışırken büyük bir fark yaratabilir. Örneğin The Frost Tower düşmanları anında dondururken, Stun Tower çınlayan bir çan çalarak onları bir süreliğine bayıltır.

Ancak, kuleleri toplayabilmek ve yeniden inşa edebilmek için İyileştirme yapısını da inşa etmeniz gerekir. Bunun için oyunun merkezindeki kuyuda Improvement: Collect Power Tower yapısını da inşa etmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. İyileştirmeleri yerleştirirken çok dikkatli olun

Yukarıda İlk Goblinlerden veya kulelerden bahsederken dile getirdiğimiz İyileştirme (Improvement) yetenekleri ile ilgili çok dikkat edilmesi gereken bir ipucumuz var. Minecraft Legends’ta bu yetenekleri kullanmak için merkezi Kader Kuyusu’nda (Well of Fate) çok sınırlı bir alana sahip olacaksınız. Demir, Kömür ve Kızıltaş gibi kaynakları toplamaya başlayabilmek, ordunuza ek çeteler ekleyebilmek ve yukarıda bahsedilen kule ve İlk Goblinleri toplamaya başlayabilmek için gerekli olan bu yapılar oyunda ilerlemek için ihtiyacınız olan yetenekleri sağladığından kaçınılmaz olarak gereklidir.

Ancak oyunda bu kadar önem taşıyan bu yapıları yerleştirirken dikkat etmeniz gereken şey, olabildiğince standart ve sıradan bir şekilde bu yapıları fazladan yer kaplamayacak şekilde, mümkünse sıraya uygun şekilde yerleştirmektir. Çünkü gelişigüzel yerleştirilen yapılar bu sınırlı alanda fazla yer kaplayabilir ve oyunun ilerleyen kısımlarında yeni yapılar eklemeniz gerektiğinde sizi yeterli alana sahip olmamak sorunu ile karşı karşıya bırakabilir.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Aynı anda çok sayıda Allay kullanın

Allay’ler, siz ayaklarınızı uzatmış güneşlenerek soğuk içeceğinizi yudumlarken, tüm madencilik ve inşaat işlerinizi sizin için yapan oyunun peri benzeri yoldaşlarıdır. Oyunun başlangıcında standart olarak beş tane inşa edecek, beş tane de hasat edecek yoldaşınız bulunur. Allay’lerin sayıları ise Piglin sandıklarını açarak artırılabilir. Allay’leri kullanmak için Allay Sandığını sizin için yapmasını istediğiniz işlerin olduğu bölgeye bırakmalısınız. Örneğin bazı ağaçların ortasına bırakmanız Allay’lerin sizin için odun toplamasını sağlarken Demir blokların üzerine bırakmanız demir toplamasını sağlayacaktır. Ancak oyunun öğretici ve yönlendiricilerinde hiç dile getirmediği minik bir ipucuna dikkat ederek tüm hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Aynı toprak parçasına birden fazla Allay koymak aynı işi daha büyük bir hızda yapmak anlamına gelecektir. Bu çok bariz bir ipucu gibi görünse de oyun öğreticisinde bu durumdan hiç bahsedilmemesi bir yana bir Allay’i diğerine çok yakın koymaya çalıştığınızda “Kazı emirleri yapılarla veya diğer kazı emirleriyle çakışamaz” (“Can’t overlap dig orders with structures or other dig orders.”) şeklinde bir hata açılır penceresi ile karşılaşabilirsiniz. Fakat bu aslında o kadar da doğru değil. Doğru şekilde aynı bölgeye birkaç Allay yerleştirerek daha hızlı sonuçlar elde etmeyi başarabilirsiniz.

Minecraft Legends Başlangıç Rehberi

  1. Minecraft Legends’ta ölmeyi dert etmeyin

Birçok oyundakinin tersine Minecraft Legends’ta ölmek o kadar da büyük bir sorun olmayabilir. Hatta oyunda ölmek bazen savaşlarda kullanarak avantaj elde edebileceğiniz bir taktik halin bile gelebilir.

Minecraft Legends’ta ölmenin “cezası”, en yakın köyde veya Wellhouse’ta canlanmadan önce on saniyelik bir gecikmedir. Bunun ötesinde, birliklerinizi yönlendirmek için savaşın sancıları içinde olmamak dışında hiçbir sonucu yoktur. Yani savaş alanına yakın bir köy yoksa, yeterince yakında bir Wellhouse olduğundan emin olursanız ve ardından tüm yumurtlayıcılarınızı orada önceden inşa ettirirseniz, ordunuzu yeniden toplayabilir, boş yerleri yeniden doldurabilir ve ardından savaşın ortasına geri dönebilirsiniz.

Aslında, ordunuzun sayısı azalıyorsa, oraya kadar zahmetli bir şekilde koşmak yerine kasıtlı olarak ölmek size taktiksel olarak avantajlı bu konuma gelmek için bir sürü zaman kazandırabilir.

Mini rehberimizi inceledikten sonra Minecraft’ın resmi Youtube kanalında yayınlanan Minecraft Legends oynanış fragmanına da göz atabilir ve bu yeni maceraya artık tamamen hazır olabilirsiniz!