Ana Sayfa Espor Worlds 2019: En İyilerin Sponsorları

Worlds 2019: En İyilerin Sponsorları

1483
LoL Worlds 2019 takımlarının sponsorları.

Worlds 2019 yarı final aşaması geldi çattı. Çeyrek final mücadelelerinin ardından yüzlerce takım arasından sona dört takım kaldı. Yarı finallerde Çin’den iki, Kore ve Avrupa’dan birer takım izleyeceğiz.

Yarı finale kalan takımlar oyun anlamında dünyanın en iyi takımları olarak adlandırılıyorlar. Ancak dikkat çeken başka bir nokta daha var. Bu takımlar aynı zamanda kendileri gibi dev firmalarla iş anlaşmaları yapıyorlar.

Asya’daki nüfus kalabalığı nedeniyle espor Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha popüler. Hatta öyle ki ülkelerin ordularının bile birer espor takımı olabiliyor. Popüler esporcuların yaptığı yayınlar 1 milyondan fazla kişi tarafından izleniyor. CS: GO’nun Major turnuvalarının sadece finallerinde bu rakama ulaşılabiliyor. 100 milyon izlenmelere ulaşan League of Legends Dünya Şampiyonası’nda bu sayının yaklaşık %90’ı Asya’dan olduğu iddia ediliyor. İşte tam da bu yüzden bu takımların ana sponsorları da bir hayli dikkat çeken firmalar oluyor.

SK Telecom 1(T1)

SKT1, Güney Kore’nin en ünlü GSM operatörüne ait. Zaten ismini de oradan alıyor; SK Telecom 1. Doğal olarak takımın baş sponsoru da SK Group oluyor. Firmanın yıllık olarak 17 milyar dolardan fazla geliri olduğu belirtiliyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’nın en ünlü oyun yayın platformu Twitch ve Asya’nın popüler platformu Douyu da takımın sponsorları arasında yerini alıyor. Ayrıca dijital teknoloji markası Klevv de SKT1’in sponsorları arasında yerini aldı. Anlaşmaya göre takımın bütün takımlarına son teknoloji hafıza kartlarını firma sağlayacak. Firmanın da ismi takım giysilerinde, sosyal medya kanallarında ve web sitesinde yer alacak. Logitech de birçok espor takımına olduğu gibi Güney Kore devine sponsor olan takımlar arasında.

Son olarak SK Telecom daha önce açıkladığı iş ortaklığı ile %54’üne sahip olduğu T1 Eğlence ve Spor şirketini de resmen hayata geçirdi. Şubat ayında açıklanan ortak oluşumda Comcast Spectacor hisselerin %34’üne sahip olacak. Yeni oluşum Amerika’daki finansal turunda 41 milyon dolar topladı. T1’in amacı ise SK Telecom’u globalleştirmek ve espor sevgisini, takımlarını dünyanın dört bir yanından hayranlarla buluşturmak. Bu oluşumla beraber takım da tüm hesaplarını T1 olarak değiştirdi ve yeni tasarımlarına geçmeye başladı.

Funplus Phoenix

Worlds 2019’da sürpriz yapan büyük bir firmanın espor takımına bakacağız. Funplus isimli video oyun firması, esporun gücünün farkına geç varanlardan olmasına rağmen kısa sürede başarıya ulaştı. 2017 yılında kurulan espor takımı, iki yıl içinde Worlds 2019’da yarı final oynayabilecek düzeye gelmeyi başardı. Çin merkezli firmanın birçok oyunda espor takımı bulunuyor.

Firmanın dikkat çeken özelliği ise dört sponsorundan ikisinin yemek firması olması. Çin’in popüler cips firması Oishi, yine milyonlarca kullanıcıya sahip Twitch gibi yayın platformu olan Huya, sosyal medya platformu Bixin ve Çin restoranı Cool Fish, Funplus Phoenix’in sponsorları arasında yer alıyor. Tabii ki takımın en büyük kaynağı yine kendi firması olan Funplus video oyunu firması.

Funplus Phoenix son olarak Worlds 2019’un da global partnerleri arasında yer alan Çinli telefon üreticisi OPPO ile bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre ekip firmanın yeni telefonu OPPO Reno Ace modelini tanıtacak. Ayrıca bu anlaşma OPPO’nun bir espor takımıyla yaptığı ilk anlaşma olarak dikkat çekiyor.

Invictus Gaming

Çin denilince akıllara gelen en popüler takımlardan birisi iGaming. 2019’un başlarında sıkıntılı bir dönem geçirse de sonradan toparlayan ekip, adını Worlds 2019 yarı finaline yazdıran takımlar arasındaydı. Geçmişi de bir hayli fazla başarılarla dolu.

Takımın ana sponsorlarından ilk dikkat çekeni bir internet kafe. Evet! Yanlış duymadınız, Wanyoo isimli internet kafe takımın ana sponsorlarından biri. Asya’nın en büyük internet kafelerinden biri olarak Wanyoo, ününü tüm dünyaya yaymaya başladı. Kafe bugüne kadar 30 milyondan fazla kişiyi ağırladı.

Takımın teknoloji ürünlerini sağlayan sponsorlar ise Lenovo ve CORSAIR. Espor ve oyun meraklılarına çıkardıkları ürünlerle bir hayli popüler olan iki firma dünya devinin ana sponsorları arasında yer alıyor. iGaming Amerikalı ve Çinli teknoloji devlerini birleştirmiş durumda. Takımın giyim markası sponsoru ise yine Çin merkezli global firma Lilbetter. Ekibin diğer sponsorları arasında betway, yayın platformu Douyu, araba üreticisi Chevrolet, Lab Series ve birkaç Çinli firma bulunuyor.

G2 Esports

Avrupa’nın son zamanlardaki en başarılı takımı G2 Esports, geçen sene başaramadığını bu sene başarmak için çabalıyor. Hayran kitlesi geniş olan oyunculardan kurulu olan takım firmaların da dikkatini çekmeyi başardı.

Teknolojik ekipmanları için Logitech ve AOC ile anlaşmalar yapan G2; fare, klavye, bilgisayar gibi önemli ekipmanlarını bu firmalardan karşılıyor. Bu firmalara son dönemde popülerliğini arttırmaya başlayan Aorus eşlik ediyor. Yurt dışında espor takımlarının neredeyse tamamı bu sponsorluk anlaşmaları ile hem oyuncularına kişisel ekipmanlar hem de takıma gereken tüm teknolojik ekipmanları sağlıyorlar.

Takımın bir diğer sponsoru paysafecard. İkili beraber espor organizasyonları düzenleyerek yeni yetenekler bulmayı amaçlıyorlar. Ayrıca farklı espor etkinlikleriyle de hayran buluşması ve ürün tanıtımı gibi organizasyonlar yapıyorlar.

Hyundai destekli blockchain firması Hdac, takıma en son sponsor olan firma. Yapılan anlaşmaya göre G2 Esports’un CS: GO ve PUBG takımları giysileri üzerinde firmanın logosunu taşıyacak. Hdac ise G2 Esports’un oyun evini akıllı cihazlarla donatacak.

Takımın son olarak sponsorları arasında Twitch ve Esports Management yer alıyor. Genç yetenekler bulmak için ortaklaşa çeşitli etkinlikler düzenleyen firma, bulduğu yetenekleri hem menajerlik hem de koçluk yapıyor.

Bunlar sadece ana sponsorlar!

League of Legends Dünya Şampiyonası 2019’da yarı finale kalan dev takımların ana sponsorları bu şekilde. Takımlar ayrıca turnuvalara, tarihlere özel sponsorluk anlaşmaları yaparak ekstra iş birliklerine imza atıyorlar. Örneğin Worlds 2019’da bulunan birçok takım yerel işletmelerle yaptıkları anlaşmalar ile özel etkinliklere katılıyorlar ve hayranlarıyla buluşuyorlar. Buna son olarak Dominos dahil oldu.

Sponsorlar hem gelir anlamında hem de gideri azaltmak anlamında espor takımları için çok önemli. Aynı zamanda takımların popülerliği ve hayran kitleleri de firmaların dikkatini çekmeye yetiyor. Worlds 2019 Finali’ni yaklaşık 103 milyon kişinin izlemesi bekleniyor. Bu rakam da firmaların geleneksel reklamlarla ulaşabilecekleri sayıdan bir hayli fazla.