Ana Sayfa Espor Espor Takımlarının Yeni Gözdesi: YouTube

Espor Takımlarının Yeni Gözdesi: YouTube

1097
YouTube espor takımları için ne kadar önemli?
Espor takımlarının yeni gözdesi YouTube.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar eğlence amaçlı video izlemek için girilen YouTube, son zamanlarda neredeyse tamamen başlı başına bir sektör haline gelmeye başladı. Platforma espor takımlarının ilgisi de özellikle son bir yıl içerisinde büyük ölçüde arttı. Peki YouTube espor takımları ve firmalar için ne ifade ediyor?

Konuya detaylı bir giriş yapmadan önce YouTube için öne çıkan istatistiklere bir bakalım. We Are Social ve Hootsuite’in 2019 yılı için açıkladığı istatistiklere göre Türkiye’de %92 ile en çok kullanılan sosyal medya platformu YouTube. Peki genele baktığımızda neler görüyoruz?

YouTube araştırmasında elde edilen istatistikler:

  • YouTube günlük aktif kullanıcı sayısı 30 milyon.
  • 1 günde izlenen video sayısı 5 milyar.
  • 18-24 yaş arası gençlerin yaklaşık %96’sı YouTube kullanıyor. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu televizyon izlemiyor.

Eskiden espor bu kadar popüler değilken takımlar haberleşme ve hayran kitleleri oluşturmak için en aktif olarak Facebook’u kullanıyorlardı. Daha sonra bunun yerini daha kurumsal bir görüntü çizen Twitter aldı. Tabii sadece sosyal medya platformları yoktu; Espor haber siteleri de takımların haberleşme adına en önemli araçları arasındaydı. Hatta bu dönemlerden kalma ve hala bir numara olarak devam eden bazı siteler var; Buna HLTV.org’u örnek gösterebiliriz. Twitter’da espor takımları ciddi kitleler oluşturdular ve globalleşme yolunda ilk adımlarını attılar. Bu sırada YouTube’un inanılmaz yükselişi de devam ediyordu.

SK Gaming YouTube kanalı.
SK Gaming’in YouTube yüklediği ilk videolar.

Espor takımları YouTube’a nasıl girdi?

Espor takımlarının YouTube’a ilk girişi maç içi görüntülerle oldu. Bazı takımlar oynadıkları maçları veya maçlardan bazı bölümleri YouTube’a yüklemeye başlamıştı. Ancak takımlardan daha fazla hayran düzenlemeleri içeren videolar yer alıyordu. İzlenmeler de şimdiki gibi yüksek değildi. Hatta 50 bin izlenmeyi geçenler başarılı sayılıyordu.

SK Gaming esporun en köklü takımlarından biri. Belki de espor ile beraber büyüdü bile denilebilir. Almanya’da bir grup arkadaşın kurduğu takım şu an global bir üne sahip. Bundan 8 yıl önce YouTube’a oyun içi görüntüler yükleyerek giriş yapan SK, belki de ilk sponsorlu videoyu da YouTube’a yükleyen takımlar arasında yer alabilir. Ancak altını çizmekte yarar var; Bu video YouTube’a özel değil firmanın genel olarak kullandığı bir sponsorlu video idi.  SK Gaming’in ilk sponsorlu içerikleri aradan 8 yıl geçmesine rağmen sadece 30-50 bin arasında izlendi.

YouTube espor takımları için nasıl bu kadar popüler oldu?

Espor daha büyük kitlelere ulaşmaya başladıkça takımların da hayran kitleleri büyümeye başladı. Hal böyle olunca takımlar da kendilerini birer marka haline getirdiler. Kendilerini pazarlayabilmek için de en etkili yol olan sosyal medyayı kullandılar. Oyun evi gezileri, oyuncu röportaj, yarışma videoları gibi özel içeriklerle takımlar YouTube’da kendi kitlelerini oluşturmaya başladılar.

Bu videolara olan ilgi firmaların da dikkatini çekti. Bu tarz özel içerikli videolara sponsor olmaya başlayan firmalar, ciddi geri dönüşler almaya başladı. Bu durum bu tarz içeriklere olan talebin de artmasına neden oldu. Artık takımlar özel içeriklerinin neredeyse tamamını sponsorlu olarak çekiyorlar.

TSM YouTube kanalı
TSM, Broken Blade ve daha birçok oyuncusu ile farklı içerikler yapıyor.

Yurt dışında takımlar neler yapıyorlar?

TSM, Cloud9, fnatic, G2 ve daha sayabileceğimiz birçok popüler espor takımları artık ciddi bir şekilde YouTube tarafına yatırım yapmaya başladılar. Bu takımların bir çoğunun oyun evinde video çekimi için özel bir stüdyo var. Kamera, mikrofon, ışık vb. ekipmanlar için de ciddi paralar harcanıyor.

Ayrıca bu işler için özel çalışanları da var. Kameraman, video editör, içerik yazarı, sunucu ve daha birçok kişi, yurt dışı espor takımlarında görev alıyorlar. Ciddi bir planlama, içerik tasarımı ve pazarlama ile takımların YouTube’daki gücünün arttırılması isteniyor.

Burada asıl olan ise kesinlikle YouTube’dan elde edilecek gelir değil. Tamamen sponsorlu içeriklerden elde edilecek gelirler ve hayran kitlesinin arttırılması. Çünkü bu durum doğrudan takım ürünleri satışını da etkiliyor. Takımlar birçok ürününü ve sponsorlu firmaların ürününü bu videolara organik olarak yerleştiriyorlar. Profesyonel esporcular ise düşüncelerini aktararak, potansiyel müşterilerin artmasını sağlıyorlar.

Türkiye’de son durum ne?

Maalesef ülkemizdeki espor takımları YouTube konusunda yurt dışı takımlarının çok gerisinde. Birçok takım YouTube’u maç özetlerini ve içeriklerini yayımlamak için kullanıyor. Arada özel içerik yapmaya çalışan takımlar oluyor. Ancak bu içeriklerde istikrar sağlanamıyor.

En büyük yanılgı ise izlenme sayıları oluyor. Her sosyal medya platformunun kendisine ait bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Instagram’da çok fazla takipçinizin olması, YouTube’da çok fazla izlenme alacaksınız anlamına gelmiyor ya da tam tersi. Bu durum takımların en çok yanıldıkları nokta oluyor. Öncelikle ne kadar az izlenirse izlensin içerik bakımından istikrarın olması gerekiyor. Sadece video çekmek için özel prodüksiyon ve elemanlar alınamayabilir. Elbette yurt dışı takımları ile ülkemizdeki espor takımları arasında ciddi bir gelir farklılığı var. Ancak bu durumda Cloud9’ın ilk sponsorlu içeriğinde takım oyuncusu Meteos’un bilgisayar karşısında ürün tanıttığını unutmamalıyız.

YouTube ileride gerekli önem verildiği takdirde takımlar için ciddi bir gelir, sponsor ve kitle oluşturma kapısı olacaktır. Bu konuda takım bünyesinde bir şeyler yapılamıyorsa bile yurt dışında örneği olduğu gibi farklı firmalarla görüşülerek ortak işler yapılabiliyor.

Bu içeriğimizde YouTube’un yurt dışında ve ülkemizde espor takımları için öneminden ve yurt dışındaki işleyişinden kısaca bahsettik. Yurt dışında takımların ve espora girmek isteyen firmaların ciddi yatırımlar yaptığı bir platform halindeyken, ülkemizde henüz YouTube’a gerekli önem verilmediği ortaya çıkıyor. Bu yazımızın bir sonraki bölümünde YouTube’un espordaki firmalar veya girmek isteyen firmalar için önemini sayılarla anlatacağız.