Ana sayfa Global Haberler Valve, Linux Sistemlerine HDR Özelliği Getirmek İstiyor

Valve, Linux Sistemlerine HDR Özelliği Getirmek İstiyor

13
Valve, Linux Sistemlerine HDR Özelliği Getirmek İstiyor

Valve programcıları, Linux için HDR desteği özelliğini uygulayarak teknoloji için önemli bir adım attığına işaret ediyor.

Valve’ın önde gelen yazılımcısı, Linux uyumlu bir HDR uygulamasının geliştirilmekte olduğunu duyurdu. Steam’in, Half-Life ve Counter-Strike gibi klasik PC oyunlarının arkasındaki şirketin Linux’u, oyuncular için Windows’a uygun bir alternatif olarak destekleyebilmeye büyük önem verdiğini, Yüksek Dinamik Aralık teknolojisini bu işletim sisteminde uyumlu olarak çalışmasına olanak sağlaması ile görebiliriz.

Steam Deck oyun konsolunun başarılı lansmanının ardından Valve, Linux’un oyun için önemini iki katına çıkardı. Steam’in kendi işletim sistemi olan SteamOS, neredeyse tüm modern bilgisayarlarda çalışabilecek ve ücretsiz indirilebilecek şekilde yayınlanacak.

Valve, Linux Sistemlerine HDR Özelliği Getirmek İstiyor

Valve, SteamOS’u tam sürüm için hazırlıyor olabilir ve eğer durum buysa, SteamOS oyun donanımında HDR özelliğine erişme fikri mükemmel bir anlam ifade ediyor. Bu özellik şimdiye kadar Linux’ta tamamen kullanılamazken, Valve kodlayıcısı Pierre-Loup Griffais artık durumun böyle olmadığını duyurdu. Griffais özellikle  Joshua Ashton’dan bahsetti ve Linux oyunlarında HDR özelliğinin kullanılabilirliğine yol açan çalışmaları için ona referans verdi. Griffais’in yayınladığı ekran görüntülerine göre bu özellik artık Halo Infinite, Death Stranding ve Deep Rock Galactic’te çalışıyor, ancak hala tam sürüm için hazır değil.

Bu bilgi özellikle Steam Deck kullanıcıları için heyecan verici olsa da, cihazın ekranının yalnızca SDR desteklediğini hemen belirtmek gerekir.

Dolayısıyla HDR, el tipi oyun bilgisayarının orijinal haline asla ulaşamayacak. Durum böyleyken, bir sonraki Steam Deck için planlanan iyileştirmelerin esas olarak ekran ve pil yükseltmelerine odaklanması, bu cephede de arka planda bir şeyler hazırlanıyor olabileceğini gösteriyor.

SteamOS’ta HDR desteğini kurmak elbette Steam Deck’in performansına ve pil ömrüne yardımcı olmayacaktır. Ancak bu özelliği destekleyen oyunların renk doğruluklarında önemli iyileştirmeler sağlayacaktır.

Valve, Linux Sistemlerine HDR Özelliği Getirmek İstiyor

Yine de Valve’den gelen son haberlerin hepsinin harika olmadığını hatırlamakta fayda var. Tatil sezonunun hemen öncesinde Steam Deck sorunlu bir SD yolu güncellemesi aldı. Bu düzeltmenin, SD kartların işletim sistemine bağlanma şeklini standartlaştırarak, gelecekteki SteamOS geliştirmelerinin önünü açması gerekiyordu. Fakat bu güncelleme yüzünden birçok oyuncu için oyun ve dosya erişimi özelliği bozuldu. Valve değişikliği hızlı bir şekilde geri aldı. Kısa süre içinde bu durumla ilgilenecek ve güncelleme düzeltilmiş haliyle tekrar getirilecek.