Ana sayfa Global Haberler Sony, PS5 İçin Geliştirilen Kontrolcüsü Project Leonardo’yu Tanıttı

Sony, PS5 İçin Geliştirilen Kontrolcüsü Project Leonardo’yu Tanıttı

156
Sony, PS5 İçin Geliştirilen Kontrolcüsü Project Leonardo'yu Tanıttı

Sony, PS5 için geliştirdiği yeni kontrol cihazı Project Leonardo’yu duyurdu.

Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan tarafından, CES sunumu sırasında duyurulan Project Leonardo’nun, engelli oyuncuların daha kolay ve rahat oyun oynamalarına yardımcı olacağını söyledi.

Ryan, kontrol cihazının “sağlam bir düğme kiti” ile son derece özelleştirilebilir olduğunu ve bağımsız bir kontrol cihazı olarak kullanılabileceğini veya bir DualSense kontrol cihazı ile eşleştirilebileceğini söyledi.

Sony, PS5 için geliştirilen kontrol cihazının geliştirilmesine devam ederken “topluluktan değerli geri bildirimler” topladığını söylüyor.

Bir PlayStation blog gönderisinde “AbleGamers, SpecialEffect, Stack Up gibi inanılmaz kuruluşlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda, yeni oyun oynama yolları sağlamak için, PS5 konsoluyla entegre olan son derece yapılandırılabilir bir kontrol cihazı tasarladık” deniyor.

Yazıya göre, “Project Leonardo, çeşitli harici switchleri ve üçüncü parti aksesuarları desteklemek için dört adet 3,5 mm AUX bağlantı noktası aracılığıyla genişletilebilir.” olduğu belirtiliyor.

“Bu kontrolcü, kullanıcıların özel switchlerini, düğmelerini veya analog çubuklarını Project Leonardo kontrol cihazına entegre etmelerini sağlar. Harici aksesuarlar dinamik olarak bağlanabilir veya çıkarılabilir ve her biri diğer düğmeler gibi hareket edecek şekilde yapılandırılabilir.”

Sony, PS5 İçin Geliştirilen Kontrolcüsü Project Leonardo'yu Tanıttı

Bu ürün, Microsoft’un 2018’de piyasaya sürdüğü ve oyuncuların Xbox konsollarıyla çeşitli üçüncü parti kontrol yöntemlerini kullanmasına olanak tanıyan Xbox Adaptive Controller’ı anımsatıyor.

Project Leonardo bağımsız bir kontrolcü olarak kullanılabilmesinin yanı sıra bir DualSense kontrolcüsüyle de eşleşebiliyor. İki adede kadar Project Leonardo kontrol cihazı ve bir DualSense kablosuz kontrol cihazı ile birlikte tek bir sanal kontrol cihazı olarak kullanılabiliyor. Bir nevi kontrolcü istasyonu gibi işlev gösteriyor.

Sony, PS5 İçin Geliştirilen Kontrolcüsü Project Leonardo'yu Tanıttı

Bloga göre kontrolcü, düz yüzeylere yerleştirilebiliyor. “Böylece oyuncular onu bir masa üstüne veya tekerlekli sandalye tepsisine koyabilir. AMPS bağlantılarına veya tripodlara kolayca sabitlenebilip, en rahat kullanım için 360 derece yönlendirilebiliyor. Oyuncular ayrıca kontrolcülerini tercih ettikleri kontrol düzenine uyacak şekilde ayarlayabilirler.”

Engelli oyunculara yönelik geliştirilmiş olan Project Leonardo isimli kontrolcü, engeli olan oyunculara büyük bir avantaj sağlayacak gibi duruyor. Sağladığı ek özellikleri ve erişebilirlik seçenekleri sayesinde de kolaylıklar sağlayarak, engeli olan olan oyuncuları mutlu edecek bir kontrolcü olacağını söyleyebiliriz.