Ana sayfa Global Haberler Ubisoft Hisse Senedi Fiyatı, Büyük Bir Düşüşe Geçti

Ubisoft Hisse Senedi Fiyatı, Büyük Bir Düşüşe Geçti

15
Ubisoft Hisse Senedi Fiyatı, Büyük Bir Düşüşe Geçti

Ubisoft tarafından geliştirilmekte olan Skull and Bones’un bir kez daha gecikmesi, henüz firma tarafından duyurulmamış oyunların iptal edilmesi ve hayal kırıklığı yaratan satış haberlerinin ardından, Ubisoft’un hisse senedi fiyatı düşüşe geçti.

Kötü bir satış raporu, bir başka oyun gecikmesi ve üç oyun iptalinin ardından Ubisoft’un hisse senedi fiyatı, Dow Jones’ta %10’luk bir darbe aldı. Ubisoft’un Avatar: Frontiers of Pandora, duyurulmamış bir Star Wars oyunu ve Assassin’s Creed Mirage gibi geliştirilmekte olan bir dizi yüksek profilli oyunu olmasına rağmen, Fransız şirket şu anda biraz zor durumda gibi görünüyor. Yakın tarihli bir mali rapor ve acil yatırımcı çağrısı sonucu Ubisoft, kamuoyuna kötü haberler verdi.

Ubisoft Hisse Senedi Fiyatı, Büyük Bir Düşüşe Geçti

Oldukça sorunlu bir durumda olan Skull and Bones, altıncı kez ertelenerek 9 Mart 2023’teki lansmanından çıkarıldı. Nisan 2023’ten Mart 2024’e kadarki bir zaman aralığına ertelendi. Ne yazık ki, Ubisoft’un daha sonraları, Mario + Rabbids satışlarının düştüğünü itiraf etmesiyle birlikte kötü haberler artmaya devam etti. Sparks of Hope ve Just Dance 2023 satışlarının mükemmel reytinglere ve “iddialı bir pazarlama planına” rağmen beklentileri karşılamadığını itiraf etti. Son olarak şirket, henüz duyurulmamış olan üç oyununun da iptal edildiğini doğruladı.

Bu haber hiç şüphesiz, yatırımcıların yanı sıra, tüccarları da endişelendirdi. Çünkü Dow Jones’taki Ubisoft hisse senedi fiyatı, ilk olarak %10,5’lik bir darbe aldı ve birkaç saat sonrasında ise yaklaşık %14’e kadar düşüşünü sürdürdü. Hisse senedi fiyatları, bu yazının yazıldığı sırada, şirketin, bu son yedi yılın en düşük seviyesine ulaşarak, 4.40 dolar seviyesinde bulunuyor. Haziran 2022’deki iptal edilen oyunlarla birlikte, Ubisoft’un son 6 ayda toplam yedi oyunu iptal etmesi, şirketi birçok açıdan kötü duruma düşürüyor.

Ubisoft Hisse Senedi Fiyatı, Büyük Bir Düşüşe Geçti

İptal edilen oyunlar ve mali sıkıntıların bir sonucu olarak Ubisoft, önümüzdeki iki yıl içinde yeniden yapılanma, varlıkların satışı ve “doğal yıpranma” olarak tanımladığı yöntemlerle şirketin iç maliyetlerini 200 milyon Avro azaltmayı planlıyor. Bunun yanında “aktifleştirilmiş Ar-Ge’nin yaklaşık 500 milyon Avrosunu amortismana tabi tutmayı” planlıyor. Ne yazık ki bu durum Ubisoft’un, personellerini işten çıkarmayı planladığını ya da bazılarının istifa etmeyi veya emekli olmayı tercih etmesini umduğunu gösteriyor.

Kurucu ortak ve CEO Yves Guillemot, Ubisoft oyunlarının düşük performans gösterdiğini kabul ediyor. Genel olarak haberler çok iyi olmasa da, Ubisoft’un hayranlarını daha klasik bir deneyime geri götürmeyi vaat ettiği Assassin’s Creed Mirage ile ufukta bazı gelişmeler var. Ubisoft tarafından beklenen Avatar: Frontiers of Pandora ve The Division serisinin Heartland adlı yeni oyunuyla birlikte iki yeni oyun, oyuncularla buluşmak için yolda.