Ana sayfa Global Haberler Fiziksel Oyun Satışları, Dijital Satışlara Kıyasla Önemli Ölçüde Düştü

Fiziksel Oyun Satışları, Dijital Satışlara Kıyasla Önemli Ölçüde Düştü

14
Fiziksel Oyun Satışları, Dijital Satışlara Kıyasla Önemli Ölçüde Düştü

Fiziksel Oyun Satışları, Dijital Satışlara Kıyasla Önemli Ölçüde Düştü! Birleşik Krallık’taki video oyunları endüstrisinin sağlığına ilişkin yeni bir rapora göre, video oyunlarının fiziksel kopyalarının satışları oldukça düştü. Dijital oyunlara erişimin kolaylığı ile birlikte, bir oyunu doğrudan bir konsola veya PC’ye indirebilme seçeneğinin, oyunculara daha cazip geldiği kanıtlandı. Asırlardır süregelen dijital mi fiziksel mi tartışması, oyunları kendi evlerinin rahatlığında satın almayı tercih eden insanların çoğunluğu ile son buluyor gibi gözüküyor.

Fiziksel Oyun Satışları, Dijital Satışlara Kıyasla Önemli Ölçüde Düştü

Fiziksel oyun satışları, son on yılda istikrarlı bir düşüş gösterdi. Microsoft, Nintendo ve Sony’nin kendi güçlü dijital mağazalarını sunmasıyla birlikte, disk ve kartuş dönemi sona yaklaşıyor.

Birleşik Devletler oyun endüstrisi, 4,7 milyar Avro değerinde satış gerçekleştirerek; müzik, TV ve film endüstrilerinin satış rakamlarını geride bıraktı.

Dijital Eğlence ve Perakende Birliği (ERA), diğer hizmetlerinin yanı sıra müzik ve video oyunu endüstrileri için fiziksel ve dijital medya satışlarını takip eden, İngiltere merkezli bir ticaret kuruluşudur. ERA, 2022 yılında satılan oyunların %89,5’inin dijital indirmelerden oluştuğunu iddia etmekte. Satılan kopyaların yalnızca %10,5’i fiziksel disk ya da kartuşlardan oluşuyor. Birleşik Krallık’ta satılan her 10 oyundan dokuzunu dijital satışlar oluşturmakta. Birleşik Krallık oyun endüstrisi, toplamda 4,7 milyar Avro değerinde satış gerçekleştirerek; müzik, TV ve film endüstrilerinin satış rakamlarını geride bırakmıştır.

fiziksel-oyun-satislari-dijital-satislara-kiyasla-onemli-olcude-dustu

Steam ve Epic gibi dijital oyun perakendecileri, satış rakamlarını tam olarak açıklamadıkları için ERA, hazırladıkları verilerinin tahminlere dayandığı konusunda uyarıyor. Yine de ERA, güvenilebilir veriler üretme konusunda kendisini çoktan kanıtlamış olduğu için ortaya çıkardıkları bu verilerin kesinliğine güvenebilirsiniz. Verileri inceleyen oyun dağıtımcıları, sonuçları göz önünde bulundurarak, satış planlarını buna göre ayarlıyor.

Oyun dağıtımcıları, tüketici tercihlerinin ağırlıklı olarak dijital satın alımlara yöneldiğini dikkate alıyor ve geçmişte olduğundan daha az fiziksel kopya üretiyor.