Ana sayfa Global Haberler Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor

Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor

16
Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor

Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor! Amazon Games San Diego başkanı ve aynı zamanda eski Sony Online Entertainment’ın da başkanı olan John Smedley, altı yılın ardından stüdyodan ayrıldığını açıkladı.

Amazon Games San Diego’nun başında altı yıl görev yapan John Smedley şirketten ayrılıyor. Smedley, Amazon Games’te çalıştığı süre boyunca, hiçbiri piyasaya sürülmemiş olan birkaç projenin arkasında yer aldı.

Smedley, Sony’ye geçmeden önce 90’lı yılların başında bir geliştirme şirketi kurdu. 1996 yılında Sony Interactive Studios America’nın çevrimiçi bir rol yapma video oyunu geliştirmesinden sorumlu olmuştu. Stüdyonun adı 989 Studios olarak değişmişti ve ortaya çıkan oyun, Sony Online Entertainment tarafından yayınlanan MMORPG EverQuest’e dönüştü. Smedley, 2015 yılına kadar Sony Online Entertainment’ta kaldı ve bu süre zarfında stüdyoda; Star Wars Galaxies, The Matrix Online ve halen güncellenmekte olan DC Universe Online da dahil olmak üzere düzinelerce oyun üretti. Stüdyo, Smedley’in ayrılmasından kısa bir süre sonrasında bir yatırım grubuna satılması nedeniyle bir kez daha isim değiştirdi.

Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor

Amazon Games San Diego’da geçirdiği altı yılın ardından Smedley bir kez daha yoluna devam ediyor. Bloomberg’e göre, Smedley çalışanlara gönderdiği bir e-postada “uzun uzun düşündükten sonra, yeni bir şeyler denemenin zamanının geldiğine karar verdim” dedi. Smedley’in bu sözlerine rağmen, stüdyodan neden ayrıldığı tam olarak bilinmiyor. Smedley’in ayrılışı aynı zamanda, Amazon Games’teki birkaç işten çıkarmanın ve stüdyo başkanı Mike Frazzini’nin ayrılışının ardından geldi.

Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor! Smedley’in Sony’den sonraki dönemi biraz çalkantılı geçti. Başlangıçta kendi oyun geliştirme şirketi Pixelmage Games’i kurdu ve beraberinde Hero’s Song adlı bir oyunu geliştirdi. Ocak 2017’de Pixelmage, stüdyoyu kapattığını duyurdu ve Hero’s Song da iptal edildi. Diğer Amazon Games şubeleri, Amazon Games Orange County tarafından geliştirilen New World gibi oyunlarda daha şanslı oldu. Buna ek olarak, Amazon Games Kore yapımı bir MMOARPG olan Lost Ark’ın da global yayıncısıdır. Oyun yayınlandıktan sonraki 24 saat içinde Steam’de popülerliğini sürdüren CS:GO’nun ardından en çok oynanan ikinci oyun haline gelmiştir ve yakın zamanda da The Witcher ile bir crossover etkinliği düzenlemeye hazırlanmaktadır.

Amazon Games Yöneticisi Şirketten Ayrılıyor

Amazon Games çatısı altındaki beş stüdyo, birkaç başarısız proje ve Amazon’un Vapor olarak bilinen bir Steam rakibi çıkaracağı söylentileri ile yönetilmesi gereken çok şey var gibi görünüyor. Dolayısıyla kilit isimleri kaybetmek, stüdyonun geleceğinin biraz belirsiz olduğu anlamına geliyor. Stüdyo, ana şirketi Amazon’dan neredeyse sınırsız fon alabilse ve Lost Ark ile başarıya ulaşmış olsa da, Amazon Games’in on yıllık ömrü boyunca pek şansı olmadı.