Ana sayfa Global Haberler Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar İçin Açık Beta’ya Geçti

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar İçin Açık Beta’ya Geçti

259
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar İçin Açık Beta’ya Geçti! Linden Lab, “Sansar” isimli sosyal sanal gerçeklik platformunun yaratıcısı beta sürümünü halka açtı. Tüm içerik, bilim kurgu taraftarlarının yıllardır hayal ettikleri yoğun sanal dünyaya sahip olan Metaverse’ı ortaya çıkarmak için daha büyük bir vizyonun parçası.

Dört yıllık bir gelişimden sonra Second Life sanal dünyasını yapan San Francisco merkezli şirket,şimdiden Sansar pazarında yüzlerce kullanıcı tarafından üretilen VR deneyimini VR’ye taşıyor.

Sansar projesinin başkan yardımcısı Bjorn Laurin, verdiği bir röportajda, “tüketicilerin eğlenebileceği, kapsamlı 3 boyutlu sosyal deneyimleri kolayca yaratma, paylaşma ve nihayetinde satmak için bireylerin, toplulukların, okulların, stüdyoların, şirketlerin ve markaların bir araya gelerek içerik sağlamasına yardımcı olacak bir plaftorm kurduklarını belirtti. “Bizim için dört yıllık işi temsil eden çok heyecanlı bir gün”

Sansar’ın açık beta’sı, başka bir sosyal VR platformu olan AlspaceVR’ın kapanacağı duyurusundan birkaç gün sonra geldi, Bu şirketin 35.000 kullanıcısı vardı, ancak parası tükenmişti. VR piyasasının doğası umudu yüksek tutması ama bir yandan da yavaş ilerlemesi diyebiliriz. Bu da bazı firmaların sanılandan önce kapanmasına neden oluyor. Sansar’ın Roblox, Facebook ve diğerleri gibi hala çok sayıda rakibi olacak.

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar Araç Deneyimi

 

Sansar, HTC Vive VR kulaklık seti, Oculus Rift ve Windows PC’lerde yer alacak. Second Life, giriş yapmanız gereken sanal bir dünya olarak varlığını sürdürürken, Sansar bir tecrübe topluluğu olacak. İçerik oluşturucuları, bir deneyim kurabilir ve bunu sosyal medyada paylaşabilir ve insanlar bu içeriğe doğrudan gidebilir. Sansar ortaya çıkacak içerikleri herkes tarafından erişilebilir kılacak diyor Laurin.

Linden Lab’ın CEO’su Ebbe Altberg, yaptığı açıklamada “Sansar sosyal VR’yi demokratikleştiriyor” dedi. “Şimdiye kadar, karmaşıklık ve üreticilerin maliyeti bu medyada kimlerin içerik yaratabileceği ve yayınlayabileceği konusunda sınırlıydı ve Sansar bunu dramatik bir şekilde değiştirdi. Sınırlı önizleme sırasında Sansar ile zaten yayınlanmış binlerce sanal kreasyona ilham kaynağı oldu ve şimdi beta ile açtığımız yaratıcılık patlamasını dört gözle bekliyoruz “dedi.

Sansar’ın Atlas dizininin açılışında, çok oyunculu oyunlar, tarihi mekanlar ve yerler, sanat teçhizatları, sinema salonları, müzeler, ormanda tapınaklar, 360 derecelik video kubbeleri, bilim-kurgu temalı mekânlar gibi rekor kıran yüzlerce sanal deneyim var. Sınırlı erişimli bir önizleme sırasında platforma davet edilen yaratıcılar, binlerce özel deneyim yayınladı ve 31 Temmuz itibariyle beta açılışı ile dünya şimdi onlara katılmaya davet edildi. Beta için 14.000’den fazla kişi başvurdu, ancak Linden Lab bu sayıyı 3.000’e sınırladı.

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar Sisli Orman

Linden Lab, Sansar’da daha sezgisel içerikler yaratan araçlar geliştirdi. Sürükle ve bırak düzenlemesi sayesinde, ortak 3D modelleme araçlarından içe aktarılan veya Sansar Mağazasından satın alınan varlıkları içeren bir sahne yaratmayı kolaylaştırmayı başaran teknoloji daha rahat içerikler hazırlamayı sağlayacak gibi gözüküyor. Sansar, bir düğmeye basarak, kreasyonlar, VR kafaya takılan görüntüleri (HMD’ler) kullanan tüketicilerin yanı sıra PC’lerde masaüstü modunu da barındıran çok kişili deneyime ev sahipliği yapıyor. Her Sansar deneyimi, insanların Facebook, Twitter, e-posta ve bloglar aracılığıyla paylaşabilecekleri benzersiz bir bağlantıya sahip.

Bir deneyimin her örneği şu anda 35 eşzamanlı kullanıcı tarafından izlenebilecek şekilde ayarlanmış durumda ve otomatik örnekleme, içerik oluşturucuların sınırsız kitleye ulaşmasını sağlayacak. Laurin, yıl sonuna kadar örnek başına 100 avatara ulaşacağını bilgisini veriyor. Laurin ayrıca binlerce eserin içeril olarak var olduğunu ama herkesin deneyimlerini halka açmadığını da belirtiyor.

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar Plajda Basketbol Deneyimi

Avatarlarınız, yani kişiselleştirilmiş karakterleriniz çok çeşitli özelleştirme seçeneklerine sahip olacak. Sansar, kamera ve izci gibi ek donanım gerektirmeden zengin sosyal etkileşimler de sunuyor. Speech Graphics teknolojisi ile entegrasyon kullanıcıların HMD’lerinde veya ses kulaklık setlerinde mikrofonlarla konuştıklarında gerçek zamanlı olarak yönlendirilen doğru avatar dudak senkronizasyonu ve yüz animasyonları sağlıyor. IKinema’nın RunTime ara katmanının, tam gövde ters kinematik teknolojisinin bir entegrasyonu sayesinde VR el kumandaları sayesinde avatarlar gerçekçi bir şekilde insanların el ve kol hareketlerini de yansıtabilecek.

Yaratıcılar, Sansar ile “sanal eserlerinden” Sansar Mağazasında satarak para da kazanabilirler. Gelecekte, içerik oluşturucularının deneyimlerine erişmek için kira ödeyecekler veya belli bir ücret karşılığı satın alacaklar.. Sansar Dükkanı, beta açılışında dünya genelinden yaratıcıların hazırladığı binlerce öğe satıyor.

TurboSquid ile olan ilişki, yaratıcılara Dükkan’daki yüzlerce ek yüksek kaliteli 3D modele erişebilmelerini sağlıyor. Ayrıca bu modellere önümüzdeki aylarda binlerce ürünün eklenmesi planlanıyor. TurboSquid’in StemCell girişimi ile planlanan entegrasyon, TurboSquid’in 3D modelcileri topluluğunu Sansar Dükkan’ına yükleyip satmasını kolaylaştıracak ve Sansar yaratıcılarına kolaylıkla erişebilecek varlıkları daha da arttıracak.

Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansar
Linden Lab Sosyal VR Platformu Sansarda Yaratıcı Oyunlar

Sansar tamamen ücretsiz olarak sunuluyor ama ek kapasite ve müşteri desteği ile, ücretli abonelikler yoluyla yaratıcılara sunulan aylık 9.99 $’dan başlayan fiyatlarla da ulaşmak mümkün olacak.. Linden Lab 1999’da başladıığı yolda Second Life platformu ile tamamen kullanıcılarının kreasyonlarıyla dolu en büyük sanal dünyaya dönüştü diyebiliriz. Şirket, Sansar ile deneyimi daha erişilebilir hale getirmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak istiyor.

Laurin, “3D içerik yaratmayı bilenler için deneyim kazanmak bir ya da iki gün alabilir” diyor. “Fakat herkes bunu yapabilir. Geçen gün VR redwood ormanda geziyordum ve içinde kaybolduk. Deneyimler bu kadar büyük olabilir. Heyecan verici şeyleri önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllar içinde göreceğiz. ”

 

Tabii ki bu tür teknolojilerin günümüzde ne kadar kullanılacağını şimdiden kestirmek zor. Belki önümüzdeki senelerde VR’ın kullanımının artmasıyla Second Life’ın başarılı şirketi Linden Lab’ın son ürünü daha çok ilgi görebilir ama başvurulara ve betaya gelen sınırlamalara bakınca VR kullanımının arttığını da gözlemlemek zor değil. Önümüzdeki günlerde Linden Lab’dan gelecek haberler Hubogi’de yer almaya devam edecek!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone