Ana sayfa Global Haberler Video Reklamlar, IAP’lerin Arkasından En İyi Gelir Üreticisi

Video Reklamlar, IAP’lerin Arkasından En İyi Gelir Üreticisi

1321
Video Reklamlar, IAP'lerin Arkasındaki En İyi Gelir Üreticisi
Video Reklamlar, IAP'lerin Arkasındaki En İyi Gelir Üreticisi

Video Reklamlar, IAP’lerin Arkasındaki En İyi Gelir Üreticisi! Yeni bir rapora göre, video reklamlar, uygulama içi satın alımların (IAP) ardındaki gelirlerin en büyük ikinci kaynağı olarak gösteriliyor. AdColony, 2017 Mobil Yayıncılar Anketinden gelen verilere göre yeni bir rapor hazırladı ve en fazla gelir elde eden mobil yayıncıların trendlerini ve analizlerini yayınladı.

Rapor, ortalama aylık üç milyon aktif kullanıcıya sahip firmaları kapsıyor ve bu firmaların %82’si oyun amaçlı mobil geliştiriciler oldu. Anket, uygulama içi satın alımların toplam yayıncı gelirinin %39’unu oluşturduğunu tespit etti. Video %31, display reklamlar %20 arttı.

Genel olarak, çeşitli reklam türlerinin toplam yayıncı gelirinin %55’ini oluşturduğu söyleniyor. Raporda ayrıca, anket yapılan tüm yayıncıların, uygulamalarını hayata geçirmek için video içeriklerini kullandıklarını ortaya koyuyor. Burada ise oranlar %91’i IAP ve %80’i displayreklamlar olarak belirlenmiş.

Video Reklamlar, IAP'lerin Arkasındaki En İyi Gelir Üreticisi
Video Reklamlar, IAP’lerin Arkasındaki En İyi Gelir Üreticisi – Oyun ve Oyun Dışı Aplikasyon Dağılımı

Bunu yalnızca oyunlara özel olarak düşünürsek IAP’ler gelirlerin %43’ünü oluşturuyor. Bu alanda video %31, display reklamları %19’luk paya sahip. Oyun dışı uygulamalara gelince, IAP’ler yalnızca gelirin %21’ini, video reklamlar %36’sını ve display reklamlar %30’unu paylaşmış durumda. Buradan hareketle oyun yapımcı ve yayıncılarının oyunlarının içinde satışla ilgili bir içerik olmadığında geliri reklamlardan çıkaran uygulamalarda video ve display reklamların önemi daha çok ortaya çıkıyor diyebiliriz. Video reklam içeriklerine önem veren yapımcı ve yayıncıların ürünleri, eğer fikir olarak yeni ve farklıysa, downloadları yükseltip reklam gelirleriyle ürünlerini rahatlıkla destekleyebilir.