Ana sayfa Global Haberler CD Projekt, Cyberpunk 2077 Yatırımcı Davasını 1,85 Milyon Dolara Çözecek

CD Projekt, Cyberpunk 2077 Yatırımcı Davasını 1,85 Milyon Dolara Çözecek

14
CD Projekt, Cyberpunk 2077 Yatırımcı Davasını 1,85 Milyon Dolara Çözecek

CD Projekt, Cyberpunk 2077 isimli oyununun kalitesi konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia eden bir toplu davayı çözmek için 1,85 milyon dolar ödeyecek.

Dava, Aralık 2020’de CD Projekt yatırımcıları için federal menkul kıymetler yasaları uyarınca tazminat talep eden Rosen Hukuk Bürosu tarafından açıldı.

Oyunun üç kere ertelenmesinin ardından merakla beklenen Cyberpunk 2077, PC ve konsollara birçok teknik sorunla piyasaya sürüldü. Bu da geri ödemelerin, yani iadelerin teklif edilmesine ve oyunun geçici olarak PlayStation Store’dan kaldırılmasına neden oldu.

CD Projekt, Cyberpunk 2077 Yatırımcı Davasını 1,85 Milyon Dolara Çözecek

Oyunun çıkışından öncesi yayınlanan detaylar, tanıtım ve oynanış videoları birçok insanı yanılttı. Oyunun çıkışı sonrası yaşananlardan sonra, oyunu satın alan ve oyuna yatırım yapanlar soyulmuş gibi hissetti. Cyberpunk 2077 oynanamaz bir haldeydi. Özellikle konsollarda kesinlikle oynanamıyordu. Uzun bir süre boyunca oyuna getirilen güncellemeler sonrasında oyun tekrar oynanabilir hale geldi. Bu süreç içerisinde oyuna büyük tepkiler gösterildi. Henüz hazır olmadan ve birçok kez ertelenmesine rağmen piyasaya sürülen Cyberpunk 2077, video oyun tarihinde unutulmayacak bir iz bıraktı. Bu olayların ortaya çıkardığı sonuçlar sebebiyle oyuna toplu dava açıldı.

Davaya göre CD Projekt, yanlış veya yanıltıcı beyanlarda bulunmuş ve Cyberpunk 2077’nin konsollarda neredeyse oynanamaz bir halde olduğunu açıklamamış. Oyun piyasaya girdiğinden sonra ortaya çıkan problemler, yatırımcıları zarara uğratmış.

Davacılar için bir danışman, daha önce toplam potansiyel zararın 11 milyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin etmişti.

Tahmini telafi edilebilir zararların %16.8’ini temsil eden 1.85 milyon dolarlık uzlaşma, CD Projekt menkul kıymetlerinin uygun olan hissesi başına yaklaşık 0.49 dolarlık tazminatla sonuçlanacak.

Bu tutar sınıf üyelerine, uzlaşma yönetim masraflarına, vergilere, avukatlık ücret ve masraflarına, ayrıca davacılar için teşvik ödüllerine ödenecek.

CD Projekt’in Cyberpunk temelli bir çok oyunculu oyun çıkarma planları, Cyberpunk 2077’nin başarısızlığı nedeniyle iptal edildi. CD Projekt, bunun yerine kaynaklarını, halihazırda mevcut olan Cyberpunk 2077’yi geliştirip, oyunu iyileştirmek için kullanmayı tercih etti.

CD Projekt, Cyberpunk 2077 Yatırımcı Davasını 1,85 Milyon Dolara Çözecek

CD Projekt, 2023 yılında oyuna ilk ve tek olarak gelecek genişleme paketi olan Phantom Liberty ek pakedini içeren bir Game of the Year sürümü çıkarmayı planlıyor.

Ekim ayında CD Projekt Red, bir Cyberpunk 2077 devam oyunu, yeni bir Witcher üçlemesi, Witcher Remake’i ve stüdyonun ilk orijinal IP’si dahil olmak üzere öngörülebilir gelecek için geliştirme listesini özetledi.

Bu olaylar sonrasında CD Projekt’in dersini aldığını umuyoruz. Sonraki gelecek olan oyunlarda bu tarz hatalara yönelmemek için ayrıca bir gayret göstereceklerini düşünüyoruz.