Ana sayfa Global Haberler Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Mayıs 2017 Raporu

Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Mayıs 2017 Raporu

2370
Dünya Djital Oyunlar Pazarı
Dünya Djital Oyunlar Pazarı - Mayıs 2017 Raporu - Superdata

Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Mayıs 2017 Raporu. Superdata’nın yayınladığı rapora göre Dünya çapındaki dijital video oyunları piyasası mayıs ayında yıllık %9 artarak 7,8 milyar dolara ulaştı. Mobil, geçen yılın aynı dönemine göre% 16 oranındaki büyümesine devam etti. F2P ve P2P oyunları sırasıyla %17 ve %12 büyüdü. Bu segmentlerdeki büyüme, sosyal oyun segmentinde hafif bir düşüşle %4, konsolda %7 düşüş ve premium PC pazarında %30’luk büyük bir düşüş ile azaltıldı. PC ve daha az değerli konsol pazarları, geçen Mayıs ayında Overwatch’un piyasaya sürülmesi nedeniyle bu ay sert bir karşılaştırmaya neden oldu diyebiliriz

Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – PC

Superdata’nın yayınladığı Mayıs 2017 listesine göre PC’de League of Legend kazanç sıralamasında lider gözüküyor. ilk 5’te Crossfire, Fantasy Westward Journey Online II, Dungeon Fighter Online ve Dota 2 var. Son 5’de World of Warcraft’ı görmek mümkün ki son yıllarda woW’un oyuncu kaybı yaşadığı tekrarlanan bir oyun sitesi haberiydi ama görünen o ki Legion genişleme paketi oyuncuların çok hoşuna gitmiş. ilk 10’da Blizzard’ın bir diğer oyunu Overwatch yer alıyor. World of Tanks, CS:GO ve New Westward Journey Online II ilk 10’daki sıralamaya giren oyunlar olmuş.
Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Konsol

Konsoldan önce Mobil sıralamaya bir göz atalım. Clash Royale uzun zamandır ilk 3te olmanın keyfini sürüyor ve Mayıs’tan lider olarak çıkmış. İlk 5’te Clash of Clans, Monster Strike, Mobil Strike ve Game of War: Fire Age var. Lineage 2 Revolution Mayıs’ta girdiği listede ilk 5’e giremese de 8. sırada yerini alarak dünyanın en çok kazanan Mobil oyunları listesine direkt girmiş. Fate/Grand Order, Candy Crush Saga, Fantasy Westward Journey ve Honour of Kings ilk 10’daki diğer oyunlar.

Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Mobil

Konsol’daki durum ise oyunseverlerin yakından takip ettiği single player oyunlarla açık dünya oyunların kapışmasına dönmüş durumda. İlk sırayı alan Fifa 17, GTA v ile takip ediliyor ki GTA 5’in bu seneki Steam Yaz İndiriminde de en çok satın alınan oyun olduğunu eklememiz lazım. İlk 5’te Battlefield 1, Injustice ve Call of Duty: Black Ops III var. Wildlands 6. sırada yerini bulmuşken bir diğer Call of Duty oyunu olan Infinite Warfare 7. sırada en çok kazananlar listesine girmiş. 8. sırada ise PC’ye de girmiş olan Overwatch var. İlk 10 içerisindeki Call of Duty vs Tom Clancy kapışmasında, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege 10. sırada yer alırken NBA 2k17 9. sırada kendine yer bulmuş.

Dünya Dijital Oyunlar Pazarı
Dünya Dijital Oyunlar Pazarı – Mayıs 2017 Raporu

Sıralamalarla ilgili diğer göze çarpan detaylar ise şöyle;

Playerunknown’s Battleground güçlü çıkışını sürdürse de listelere giriş yapamadı. Haziran içinde kendine önemli bir yer bulabilir çünkü Steam yaz indirimi satışlarında da ilk 3’e girmeyi başaran oyun Mayıs’ta 2.5 milyon adetlik satışa ulaştı.

Ocak 2016’dan beri ilk kez ilk 10 Konstol listesine giren Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege iyi bir başarı yakaladı. Bu başarının arkasında, 2. yılında hala oyuna destek vermeyi sürdüren Ubisoft var.

Injustice 2, Mayıs’ta çıkmış olmasına rağmen Konsol listesine ilk 10 içinde kendine yer buldu. 4. sıradan listeye giren oyunu Batman ve Supermen isimlerinin ön plana çıkardığı söyleniyor.

Call of Duty: Black OPS III, kendi kendisini yenen bir oyun olarak zirve çıkışını sürdürüyor. 1 sene önce çıkan Call of Duty: Infinite Warfare’i 2 basamak birden geçen Black Ops III bakalım ne kadar bu listede kalacak.