Ana sayfa Global Haberler Dijital Oyun Pazarı Gelirleri Ocak 2017’de %10 Oranında Arttı

Dijital Oyun Pazarı Gelirleri Ocak 2017’de %10 Oranında Arttı

1203
Dijital Oyun Pazarı Gelirleri
Dijital Oyun Pazarı Gelirleri raporunu sunan SuperData

Dijital Oyun Pazarı Gelirleri 2017’ye %10’luk bir gelir artışıyla başladığını söyleyebiliriz. SuperData araştırma şirketinin Ocak’la ilgili verdiği rapor, PC, konsol ve mobil cihazlarda doğrudan indirilen oyunlardan sağlanan gelirin, geçen yılın aynı dönemine göre %9,8’lik artışla 7.47 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu arada gelen raporun kutulu oyunları kapsamadığını belirtmekte fayda var.

Microsoft’un Xbox ve Sony’Nin Playstation konsollarına indirilen oyunlardan elde edilen gelir, yine bir önceki yılın aynı dönemine göre %32’lik bir orand artarken, bilgisayar satışları da %32’lik bir oranda artış göstermiş. SuperData raporunda, konsol pazarının dijital ortama kayması, özellikle segmentin %43 oranında arttığı ABD’de yavaşlama belirtisi göstermediğine dikkat çekiyor.

Konsol performansını etkileyen büyük stüdyoların önemli oyunları arasında Electronic Arts’tan Fifa ve Take Two Interactive’den Grand Thef Auto olurken yılın sürprizi Wildcard Stüdyolarından, Ark: Survival Evolved ile geldi. Ark: Survival Evolved, Aralık’ta PS4’e çıkmasıyla birçok Triple A oyunu geride bırakarak konsola özel 4. listede 4. sıraya geldi. Bu arada Activision’ın parlak Call of Duty oyunu eski günlerini arıyor ve son oyunuyla zayıf satış rakamları görmeye devam ediyor. Calla of Duty: Infinite Warfare, PC ve konsol oyuncuları tarafından bir önceki oyun Black Ops III’e göre %41 oranında daha az satın alınmış. Aralıkta da bu düşüş %23 oranında devam etmiş.

Son olarak uzun süredir sorunlarla boğuşan Zynga’dan iyi haberler alındı. Zynga Poker oyunu satışları dördüncü ayında gelirini %19 arttırarak 13 milyon dolarlık bir rakama ulaştı. SuperData raporuna göre Zynga tüm oyuncularından %4.9’luk bir bölümü ödeme yapan oyuncuya döndürdü.

Dijital Oyun Pazarı Gelirleri Ocak 2017’de PC, konsol ve mobildeki performans sırası ise şöyle;

PC
1. “League of Legends”
2. “CrossFire”
3. “Dungeon Fighter Online”
4. “Overwatch”
5. “World of Warcraft (West)”
6. “World of Tanks”
7. “World of Warcraft (East)”
8. “Lineage I”
9. “Counter-Strike: Global Offensive”
10. “DOTA 2”

Konsol
1. “FIFA 17”
2. “Grand Theft Auto V”
3. “Call of Duty: Infinite Warfare”
4. “ARK: Survival Evolved”
5. “Call of Duty: Black Ops III”
6. “Battlefield 1”
7. “Star Wars Battlefront”
8. “Destiny”
9. “NBA 2K17”
10. “Madden NFL 17”

Mobil
1. “Clash Royale”
2. “Monster Strike”
3. “Clash of Clans”
4. “Pokémon GO”
5. “Fate/Grand Order”
6. “Mobile Strike”
7. “Fantasy Westward Journey”
8. “King of Glory”
9. “Onmyoji”
10. “Candy Crush Saga”