Ana sayfa Global Haberler Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı

Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı

13
Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı

Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı! Asus, OLED ekran ve bir dizi özellik ile birlikte gelen ROG Raikiri Pro kontrol cihazını tanıttı.

Asus, henüz bir çıkış tarihi veya fiyat bilgisi olmamasına rağmen, OLED ekranlı ve Xbox lisanslı bir kontrol cihazı olan Raikiri Pro’yu tanıttı.  İnsanlar, halihazırda zaten Microsoft’un Xbox Tasarım Laboratuvarı programı üzerinden özel oyun kumandaları yaratabiliyordu. Bu hayran yapımı kumandalardan bazıları ekran da içeriyor ve en bilinenlerinden birisi ise 2018’de çıkan Hyperkin’in Xbox Duke kumandasını örnek verebiliriz.

Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı

CES 2023 resmi olarak 5 Ocak’ta başladı, ancak şirketler yeni ürün ve teknolojilerini bundan birkaç gün önce tanıtmaya başladı. Asus, öncelikle PC’de kullanılmak üzere Xbox tarafından resmi olarak lisanslanan 1,3 inç OLED ekranlı bir kontrol cihazı olan ROG Raikiri Pro’yu tanıttı. Kumanda da yer alan 128 x 40 çözünürlüğe sahip ekranın amacı ise esas olarak pil veya mikrofon durumunu kontrol etmek, Bluetooth ile eşleştirmek ve oyun profillerini değiştirmek amaçlı işlev gösteriyor. Ayrıca bu ekran; özel animasyonlar, duvar kağıtları veya metin gösterecek şekilde de ayarlanabiliyor.

Raikiri Pro’nun bir avantajı da üç bağlantı moduna sahip olması: 2.4GHz RF, Bluetooth 5.0 ve kablolu USB-C. Asus web sitesi, kumandayı ağırlıklı olarak bir PC çevre birimi olarak lanse ediyor gibi gösterse de yeni nesil Xbox konsollarında çalışacağından da bahsediyor. Bunun hem Xbox One hem de Xbox Series X/S’yi kapsayıp kapsamadığı tam olarak net değil. Pazarlama bülteni Raikiri Pro’nun kablolu USB-C bağlantısı aracılığıyla konsolda çalışacağını açıklıyor. Raikiri Pro Xbox kontrol cihazının fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı

Bu kontrolcüde, terli parmakların kayma olasılığını azaltmak için dokulu yüzeye sahip 4 sol ve 4 sağ arka düğme bulunuyor. Bu düğmeler, oyun içi komutlar için kısayol tuşları olarak veya kumandanın joystick hassasiyetini ayarlamak için kullanılabiliyor. Sol ve sağ tetikler, özelleştirilebilir ölü bölgeler ile tam veya kısa tetik modları sunuyor.

Asus Tarafından OLED Ekranlı Xbox Kumandası Tanıtıldı! Asus’un Armoury Crate yazılımı sayesinde de kontrolcünün titreşim gücünden, düğme eşleştirmeye ve ışık kontrolüne kadar özellik özelleştirilebiliyor. OLED ekranla ilgilenmeyenler için Raikiri’nin daha az arka düğmeye sahip versiyonu da olacak. Her iki kontrol cihazı için de henüz bir çıkış tarihi bulunmuyor.