Ana sayfa Türkiye'den Haberler Bir Kıtadan Bir Kıtaya Oyun Sektörü

Bir Kıtadan Bir Kıtaya Oyun Sektörü

1522
Bir Kıtadan Bir Kıtaya Oyun Sektörü
Bir Kıtadan Bir Kıtaya Oyun Sektörü - San Francisco Oyun Günlükleri Ozan Aydemir'in izlenimlerini anlatıyor.

Bir kıtadan bir kıtaya oyun sektörü başlığıyla verdiğimiz bu haber, Gaming in Turkey kurucusu Ozan Aydemir’in San Francisco’daki Game Connection ve Game Developers Conference’a katılımı ve izlenimleriyle alakalı bir konu. Ozan Aydemir’in gelecek günlerde bir de röportajını Hubogi sayfalarına taşıyacağız. Ama öncesinde Nisan’da yayınlanacak bir dergi için kaleme aldığı San Francisco Oyun Günlükleri’nde nelerden bahsediyor kısaca göz atalım.

“27 Şubat – 3 Mart arasında Amerika’nın teknoloji merkezi San Francisco’da oyun dünyasının iki önemli network fuarı Game Connection ve GDC gerçekleşti. Her sene Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Asya’da düzenlenen oyun fuarlarından olan Game Connection ve GDC’de farklı kıtalardan yapımcılar, yayıncılar, oyun medyası, konuşmacılar bir araya gelerek sektörel birliktelikler için tanıtımlarını yaptılar. Biz de Gaming in Turkey olarak hem Türkiye’yi temsil amaçlı pazarın büyüklüğünü bir kez daha anlatma şansı bulduk hem de global çapta Türkiye’ye yatırım yapabilecek tüm oyun ve medya firmalarının kapısını çaldık.

Türkiye’de çok başarılı oyun firmaları olmasına rağmen parmakla sayılacak kadar az katılım vardı Türkiye’den. Hele ki Türkiye oyun pazarının yaklaşık 700 milyon doların üstüne çıktığı (300 milyon dolardan fazlası mobil gelir) 2016 sonrası 100’e yakın Türk oyun firmasından çok daha fazla katılım ve global atılım bekliyorduk

Özellikle Pokemon GO’nun açtığı yol sonrası AR (Augmented Reality) + Mobil Oyun kombinasyonunu çokça göreceğiz gibi gözüküyor. Bir çok yapımcı bu alandaki yatırımlarını arttırmış fuardaki gözlemlerimiz neticesinde bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Virtual Reality ise henüz hala emekleme aşamasında. Yaptığımız görüşmelerde aldığımız tüm bilgiler VR’ın ya tüm geleceğimizi şekillendireceği ya da dönemsel bir fırtına olduğu yönünde.

Uzun yıllardır sektörde olan kişiler olarak, özellikle Türkiye’deki oyun sektöründe gelişmek isteyen tüm firmalara önerimiz; Game Connection, GDC, Chinajoy, G-Star, Gamescom vb sektörel fuarlara katılımlar yaparak hem networklerini geliştirmeleri hem de yenilikçi fikirleri yerinde görmeleri olacaktır”

Ozan Aydemir sözlerini böyle sonlandırıyor. Amerika izlenimleri ülkemizi temsil eden firmaların azlığı ve oyun dünyasının geleceğine yön veren trendleri özetliyor. Bakalım önümüzdeki dönemde Ozan Bey’in işaret ettiği trendler nasıl şekillenecek hep birlikte göreceğiz.