Ana sayfa Global Haberler GOG Galaxy Beta Sürecini Tamamladı, Steam’in En Hızlı Büyüyen Rakibi Gelişiyor

GOG Galaxy Beta Sürecini Tamamladı, Steam’in En Hızlı Büyüyen Rakibi Gelişiyor

862
GOG Galaxy Beta Süreci
GOG Galaxy Beta Süreci tamamlandı

GOG Galaxy Beta Süreci tamamlandı. Uzun zamandır betada olan uygulama, yeni özellikleriyle birlikte artık tam olarak oyunculara sunulmuş oldu. 2014 yılından beri GOG Galaxy adında bir yazılımla PC oyunlarını bir arada tutan GOG, programın betadan çıkmasıyla ürünündekş yenilikleri kullanıclarına sundu. Şimdilik sadece beta testine katılanlara açılan yeni özellikler arasında en göze çarpan yenilik Genişletilmiş Cloud kayıt özelliği. GOG Galaxy’nin güncellemesiyle artık oyuncular, tüm oyunlardaki kayıtlarını bir kütüphanede tutabilecekler. Böylece bilgisayarından kalkan birisi laptopunda oyuna devam etmek isterse bunu GOG Galaxy ile kolayca yapabilecek. Ya da bir başka masa üstü bilgisayara geçtiğinde oyununa kaldığı yerden devam edebilecek. Oyuncular tüm oyunlarında bu seçeneği aktif şekilde kullanabiliyor olacak.

GOG blogunda geçen açıklamalarda, Planscape: Torment, Heroes of Might and Magic III, Vampire: The Masquerade gibi bir çok oyuncunun sevdiği ve oynadığı oyunların bu özellikten faydalanabileceğini ve bunun gerek GOG kullanıcıları gerekse diğer oyuncular için önemli bir gelişim olduğu vurgulanmış. Kendinize yakın tutmak istediğiniz oyunların kayıt dosyalarını GOG Galaxy ile artık her yere taşımanız mümkün olacak.

GOG Galaxy’nin diğer yenilikleri arasında, oyun oynarken FPS ayarlama, ekran görüntüsü alma, oyun içi kontrolleri düzenleme, internet limitinizi ayarlama gibi özellikler mevcut. Ayrıcao yun oynarken GOG Galaxy’nin oyun sırasında CPU’yu zorlamamasını da ayarlayabiliyorsunuz. Özellikle laptop kullanıcıları için bu tür programların şarjdan yemesi oyun süresini kısaltabiliyor. Son olarak GOG Galaxy’nin kullanmadığınız özelliklerini kapatabileceğiniz bir opsiyon da eklenmiş programa. Böylece programı ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceksiniz.

Steam’in tahtı ne kadar sallanır bilmiyoruz ama rakipleri de boş durmuyor ve pastadaki paylarını arttırmak istiyor. GOG bu konuda, gerek sitesi ve kampanayaları, gerekse eski oyunlara olan özlemi giderebilmesiyle Steam’in en büyük rakibi diyebiliriz. Fakat Steam’in en büyük avantajı Dota2, CS:GO gibi yapımlara sahip olması. Bu nedenle de Valve oyunlarına rağbet bitmediği sürece Steam’in kaybolması veya yarışta geriye düşmesi çok zor gözüküyor. GOG’un belki de son dönemde oyun ve film tarafına el atan Amazonla birlikte yapacağı ortaklık, Steam’i endişelendirebilir. Ama bu tür bir ortaklık söz konusu değil, sadece kişisel bir görüş diyebilirim. GOG’un yenilikleri kullanıcılarını hoşnut edecektir ama Steam’i ne kadar yerinden oynatır hep birlikte göreceğiz.