Ana sayfa Espor Apple 2020 Yılında Espor Dünyasına Özel Mac Tasarlayacak

Apple 2020 Yılında Espor Dünyasına Özel Mac Tasarlayacak

830
Apple 2020 Yılında Espor Dünyasına Özel Mac Tasarlıyor
Apple 2020 Yılında Espor Dünyasına Özel Mac Tasarlıyor

Profesyonel, rekabetçi video oyunlarının geliştirdiği espor dünyası her geçen yıl gelişerek büyüyor. Oyun sektörünün en önemli parçalarından biri olan espor dünyasına birçok marka yatırım yapmaya başlıyor. Bunlardan biri de 2020 yılında planlanan özel tasarım bilgisayarıyla teknolojik dünya devlerinden biri olan Apple olacak!

Her geçen gün gelişen Espor, dünyasını genişletiyor

Teknolojinin ve oyunların gelişmesiyle birlikte oyun dünyasının bir parçası haline gelen espor, dünyanın dört bir yanında bilinirliğini arttırıyor. Amerika genelinde de birçok lisede espor kapsamında düzenlenen yarışmalar, kurulan oyun kulüpleri dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla birlikte artık profesyonel espor oyuncuları olan öğrencilere burslar veriliyor. Bu şekilde gündemde kalmaya devam eden espor dünyasının geleceği ise daha parlak.

Söylentilere göre Apple’da bu dünyanın dışında kalmak istemiyor. Oyun dünyasına girmeye hazırlanan şirketin, 2020 yılında espor dünyasına özel bir bilgisayar tasarlayacağı konuşulmaya başlandı. Fiyatının yaklaşık 5 bin dolar olması beklenen PC, oyuncuların gözdesi olmaya hazırlanıyor.

Belirlediği bu fiyatla sektöre girmesine pek olumlu bakılmayan Apple bu konu kesinleşmeden eleştiri almaya başladı. Oyun sektörüne giriş için bu fiyatın çok yüksek olacağını konuşulsa da Apple’ın bunu sektöre göre belirlediği düşünülüyor. Her geçen sene yatırımları artan espor dünyasının 2020 yılında 1 1 milyar dolar artması bekleniyor.

Apple tasarımlarını hayata geçirirken birçok tedarikçiyle iş birliği yapıyor. Bu markalar arasında Quanta Computer, TSMC, Hongzhun ve Kecheng gibi şirketler yer alıyor. Oyun bilgisayarları konusunda da bu markalarla çalışacağı düşünülüyor.

Bu tedarikçi bilgilerinden sonra gelen yüksek fiyat bilgisiyle birlikte, Apple’ın espor için tasarlayacağı bilgisayarın masaüstü bir bilgisayar olması bekleniyor. Detaylar henüz kesin olmasa da bu duyurunun önümüzdeki haziran ayındaki Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda açıklanması bekleniyor.

Apple oyun sektörü girişimlerini arttırıyor

Apple bu sene başladığı yatırımlarla oyun sektörüne doğru ilk adımını Apple Arcade ile yapmıştı. Eylül ayında iOS 13’ün çıkmasıyla birlikte Apple Arcade oyun aboneliği hizmeti kullanıcılara sunulmuştu. Başlangıçta 100’den fazla oyun sunan hizmet, sonra Apple’ın kendi platformalarında büyümeye devam etti. Şu an cep telefonları, tabletler ya da dizüstü bilgisayarlarda Apple Arcade kullanılabiliyor. Apple Arcade şu anda aksiyon oyunları, macera oyunları ve bulmaca oyunları içeriyor. 100’den fazla oyun sunan hizmete her ay yeni oyunlar ekleniyor ve çevrimdışı oynanabiliyor. Bazı oyunlarda Siri kullanılabilirken bazı oyunlar da oyun kumandalarını destekliyor.

Ancak mobil oyunlar ve çevrimiçi oyunlar bazen telefonlar yeterli olmuyor. Apple’ın bu espor bilgisayar girişimi ile kullanıcılarına daha iyi bir hizmet vermeyi hedeflendiği düşünülüyor. Gelişmeler oyun dünyasını şimdiden çok heyecanlandırmış gibi gözüküyor!