Ana Sayfa Global Haberler Oyun Sektörü İçin Olağanüstü Rekor : 1 Milyar Yeni Oyuncu

Oyun Sektörü İçin Olağanüstü Rekor : 1 Milyar Yeni Oyuncu

1031
Oyun Sektörü İçin Olağanüstü Rekor 1 Milyar Yeni Oyuncu
Oyun Sektörü İçin Olağanüstü Rekor 1 Milyar Yeni Oyuncu

Oyun Sektörü İçin Olağanüstü Rekor : 1 Milyar Yeni Oyuncu! Oyun sektörü her geçen daha fazla gelişerek dünya ekonomisinin bir parçası geldi. Birçok büyük şirket ve yatırımcı artık oyuncu kitlesinin artmasıyla birlikte oyun sektörüne yatırım yapaya başlıyor. Dünyada 2,5 milyardan fazla aktif oyuncunun varlığıyla birlikte, bu sayının 2020 yılında daha çok artması bekleniyor. Akıllı telefonlar ise oyunların yayılmasında önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Kısa süre içinde sağlanan bu olağanüstü rekor her geçen sene daha da artacak. Bununla birlikte oyun sektörü yatırımları da buna paralel olarak daha fazla yatırımcı çekecek gibi gözüküyor.

Sınırsız geliştirme gücü ve gelişmekte olan ülkelerden gelen yeni oyuncular, video oyunlarındaki gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki ince çizginin neredeyse tamamen kaldırılmasını sağlamaya başlıyor. Şu anda dünyada 2,5 milyardan fazla oyuncu var. Bu sayı 5 yıl öncesinin istatistiklerine göre oyun sektörünün 1 milyar daha fazla oyuncu kazandığı anlamına geliyor. 2019 yılı mart ayında, en popüler oyunlardan biri olan Fortnite, 250 milyondan fazla oyuncuya sahipti. Fortnite gibi birçok popüler oyunun oyuncu kitlesi her geçen sene katlanarak artıyor. Bu da oyun sektörünün hem sosyal hem ekonomik olarak gelişmesinde önemli rol oynuyor. 2020 yılında, küresel nüfusun oyunlara erişmesi kolaylaştıkça, oyunlardaki oyuncu sayılarının daha da fazla artması bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların çoğunluğu 4,7 milyardan fazla akıllı telefon aracılığıyla oyunları aktif olarak oynuyor. En düşük bütçeli cihazlar bile artık günümüzde çok oyunculu oyunlara erişim sağlayarak oyuncu kitlesini arttırıyor.

Olağanüstü rekor sayesinde oyun sektörü ekonomisi de büyüyecek

2020 yılında, tek bir paylaşım ortamı oluşturmak ve güçlendirmek için birden fazla bulut teknolojisi sunucuları kullanıldığı için çevrim içi oyun dünyasının ve ekonomisinin büyümesi bekleniyor. Oyunlar insanları birbirine bağlamanın en doğrudan yolu olarak görülürken, oyunlarda yaratılan değerler artık sosyallikten çok finansal boyuta dönüşüyor. Oyuncu kitlesi hem oyun içi hem de oyun dışı birçok satış yaparak gerçek para da kazanabiliyorlar. Bu ekonomik döngü sayesinde hem büyük oyun şirketlerinin hem de oyuncuların ekonomik dengeleri değişiyor.

Öte yandan, 2020 yılında gelişmekte olan Doğu ve Güney ülkelerinden yeni oyuncuların katılması küresel olarak 1 milyar oyuncu artışına neden olacak.

Gelecek sene bu yeni oyuncular için oyunların nasıl üretildiği ve piyasaya sürüldüğü merakla beklenirken, Çin oyun endüstrisinin Batı oyun endüstrisinden daha hazırlıklı olması bekleniyor.