Ana Sayfa Global Haberler Activison Blizzard Yılın Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı!

Activison Blizzard Yılın Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı!

626
activison-blizzard-yilin-ucuncu-ceyrek-gelirlerini-acikladi

Activison Blizzard Yılın Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı! Amerika merkezli oyun şirketi Activision Blizzard yatırımcıları için yapmış olduğu kazanç raporunu açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada kazanç raporunun beklenenin üstünde bir sonuç verdiğini belirtti. Özellikle Call of Duty serisinin geçtiğimiz yılın değerlerini bile geride bırakması dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Oyunların geçtiğimiz yıla göre artış göstermesinin en büyük neden pandemide insanların daha fazla oyun oynamaya vakit ayırması gösteriliyor.

Activision Blizzard 30 Eylül tarihinde sona eren üçüncü çeyreğin tamamında 1.95 milyar dolar gelir elde ettiğini beyan etti. Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyrek gelirinin 1.28 milyar Dolar olduğu ve bir yıl içerisindeki artışın %38 civarında artış söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick rapor sonrasında yaptığı açıklamada rapora göre baktıklarında yıl sonundaki tam yıl sonuçlarının daha da yükseleceği yönde olduğunu belirtti.

Yılın üçüncü çeyreğinde belirtilen gelirin 1.2 milyar dolarının oyun içi harcamalar olarak adlandırılan mikro ödemeler, ek içerikler ve DLC’ler oluşturuyor. Gelirin 530 milyon dolarının ise King oyunlarından (Candy Crush vb.) geldiği açıklandı. 2 milyar dolara yakın gelirin platformlara göre dağılımı ise şu şekilde;

  • %34 Konsol
  • %26 PC
  • %34 Mobil ve ticari ürünler
  • %4 Espor ve diğer

Activison Blizzard Yılın Üçüncü Çeyrek Gelirlerini Açıkladı! Activision Blizzard tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre Call of Duty, World of Warcraft ve Candy Crush gibi markaların yıl sonuna kadar 1’er milyar dolar geliri geçmesini beklediklerini de ekledi. Activision Blizzard’ın yapmış olduğu yılın üçüncü çeyrek raporu açıklaması geçtiğimiz günlerde resmi sayfada yapılmıştı. Aralık ayı sonunda ise yılın tamamının gelir raporunun açıklanması bekleniyor. Activision Blizzard ve çok daha fazlası için hubogi sayfasını takipte kalın.