Ana Sayfa Global Haberler Newzoo Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar Mobil Pazarda Büyüyor Diyor

Newzoo Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar Mobil Pazarda Büyüyor Diyor

1659
Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar
Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar

Newzoo Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar Mobil Pazarda Büyüyor Diyor! Mobil oyunlar günümüz küresel oyun pazarının en büyük segmenti, özellikle yüksek sadakatli oyunlar segmntin içinde önde geliyor. Endüstri analisti Newzoo ve çip üreticisi ARM ile ortaklaşa hazırlanan yeni bir rapor, yüksek sadakatli oyunların (hi-fi) güçlü bir şekilde yıllık bazda büyüme gösterdiğini ve Çin, Kuzey Amerika ve Avrupa’da 2015’ten 2016’ya kadar yüzde 40.7’lik bir büyüme yaşadığını ortaya çıkardı.

Raporda, yüksek sadakat sahip oyunlar ileri grafiklere sahip oyunlar olarak tanımlanıyor. Bu tür oyunların pazarı Çin’de oldukça iyi şekilde gelişme gösteriyor, örneğin 2016’da elde edilen gelirin yüzde 42,3’ünü hi-fi oyunlar oluşturmuş. Çin’deki en iyi gelir yapan 200 mobil oyundan 110’unda hi-fi oyunları görmek mümkün.

Newzoo, Yüksek Sadakate Sahip Oyunlar Mobil Pazarda öne çıkıyor! Newzoo, mobil gelirlerin yüzde 60’ının Asya-Pasifik bölgesindeki kullanıcılardan geldiğini bildiriyor ancak Çin tek başına bunun yüzde 32’sini oluşturuyor. Bu yıl, Asya-Pasifik 27,6 milyar dolarlık gelire ulaşacak. Şu anda Asya’daki en iyi oyunlardan biri Lineage2: Revolution, Güney Koreli geliştirici Netmarble Games’in ürünü. Şubat ayında, dünyadaki en iyi hasılat yapan mobil oyun oldu ve ilk ay yalnızca 176 milyon dolar kazandı.

Newzoo’nun büyüyen pazarlar bölümünde tuttuğu yer Kuzey Amerika, Asya’ya yetişmeye çalışıyor. Kuzey Amerika’da en yüksek cirolu mobil oyunlar geçen sene yüzde 8,5 oranında büyürken, hi-fi oyunları neredeyse iki kat artarak yüzde 15 oldu.

Square Enix ve Electronic Arts gibi büyük yayıncılar da mobil alanda aktif olmaya başladı. EA’nın Madden NFL, en çok ödül alan eserlerinden biri ve bu başarıyı, popüler futbol oyunu FIFA ile mobil platformda çoğaltmaya çalışıyor. Warner Bros Interactive Entertainment, mobil başlıkları iki katına çıkardı ve son zamanlarda sadece canlı operasyonlar ve süper kahraman içeriğine sahip Injustice 2 gibi mobil oyunlara odaklanmak için bir New York ofisi açtı.