Ana Sayfa Global Haberler Xbox, Çok Sayıda Stüdyoyu Kapattı

Xbox, Çok Sayıda Stüdyoyu Kapattı

16

Xbox, birçok stüdyoyu kapatıyor.

Xbox, Hi-Fi Rush ve Redfall gibi oyunları bizlere getiren stüdyolar da dahil olmak üzere birçok stüdyoyu kapattı. Geliştirme ekiplerinin geri kalanı Microsoft’un sahip olduğu diğer stüdyolara taşınırken bazı iş rolleri ortadan kaldırıldı.

Jason Schreier’in 7 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre Xbox; Arkane Austin, Tango Gameworks, Alpha Dog Studios ve Roundhouse Games’i kapatıyor. Roundhouse Games’in ZeniMax Online Studios ile birleşeceği bildiriliyor.

Microsoft, Redfall’un geliştiricileri Arkane Austin ve Hi-Fi Rush’ın yaratıcıları Tango Gameworks’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda oyun stüdyosunu kapatıyor. Haber, Xbox’un patronu Matt Booty’nin çalışanlarına gönderdiği bir e-posta ile duyuruldu.  Çalışanlara gönderilen e-postada, Xbox Game Studios başkanı Matt Booty bu durumun arkasındaki ayrıntıları belirtti. IGN ekibinin de gördüğü e-postada:

“Bu değişiklikler, büyük çaplı oyunlara öncelik vermek, Bethesda’nın gişe rekorları kıran oyun portföyüne ve onlarca yıldır beslediğiniz sevilen dünyalara daha fazla yatırım yapmak temeline dayanıyor.” ifadeleri yer aldı.

Kapatılacak olan diğer stüdyolar arasında Mighty Dog Studios (mobil Doom spin-off’u Mighty Doom’un yapımcıları) ve Elder Scrolls Online üzerinde çalışan Zenimax Online Studios’a aktaracak olan Roundhouse Games yer alıyor.

Matt Booty, bu kapatmaların Xbox için yararlı olacağını söylüyor.

Booty, “Bu değişiklikler, bu ekiplerdeki yetenekli bireylerin yaratıcılık ve becerilerinin ya da yeni şeyler denemek için aldıkları risklerin bir yansıması değildir” diyor. “Bu değişikliklerin ZeniMax ve Bethesda’da oyunlarımızı pazara sunan çeşitli destek ekipleri için de yıkıcı olduğunu kabul ediyorum. Bu zorlu kararları portföyümüzün diğer bölümlerine daha fazla yatırım yapabilmek ve öncelikli oyunlarımıza odaklanabilmek için kapasite yaratmak amacıyla alıyoruz.”

Büyük ve kurumsal birleşmelerle son bir iki yıldır işten çıkarmalarda genel bir artış oldu. Bu yılın başlarında 1900 kişiyi işten çıkarma kararı alan ve geçen yıl 10.000 gibi şaşırtıcı bir sayıda çalışanın işten çıkarıldığını duyuran Microsoft, görünüşe bakılırsa işten çıkarmalara devam edecek.