Ana Sayfa Espor VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali Belli Oldu!

VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali Belli Oldu!

933
VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali Belli Oldu!
VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali Belli Oldu!

Koronavirüs sürecinde bir süre ertelenen VFŞL’de finalistler belli oldu. Çevrim içi gerçekleştirilen maçlar oldukça heyecanlı geçti. Yarı finalde Team Aurora – 1907 Fenerbahçe Espor ve Dark Passage – fastpay Wildcats karşılaşmalarının ardından finalin de adı konulmuş oldu. VFŞL 2020 Kış Mevsimi kazananının belli olması için tek bir adım kaldı.

Team Aurora – 1907 Fenerbahçe Espor

vfsl-2020-kis-mevsimi-finali-belli-oldu4 Mayıs’ta gerçekleşen Team Aurora – 1907 Fenerbahçe Espor maçı sezon içindeki en heyecanlı dakikalara konu olacak cinstendi. Online olarak gerçekleşen maçta Team Aurora, çeyrek final maçlarında sergilediği muazzam ve şaşırtıcı performansı devam ettirdi. Ancak 1907 Fenerbahçe Espor’un, Supermassive’e göre daha hazırlıklı olduğu görüldü. Team Aurora 5 maçlık serinin ilk maçını kazanarak sunucular dahil herkesi şaşırttı. Ancak ikinci maçta oyunun erken dakikalarında önemli bir avantaj elde eden 1907 Fenerbahçe Espor ipleri eline aldı. Elde ettiği bu üstünlüğü ilerleyen dakikalarda rakibine kaptırmayan lig aşamasının lideri seriye eşitlik getirdi. Ardından gerçekleşen 3. maçı kazanan Team Aurora büyük bir avantaj elde etti. Team Aurora’nın alt koridor ikilisinin sergilediği harika performans onların maçı kazanmasında önemli bir rol oynadı. Ayrıca 1907 Fenerbahçe Espor’un kurduğu dürtme kompozisyonuna karşı harika bir cevap veren Team Aurora’da kilit şampiyonlar Aphelios ve Malphite oldu. Oyunun belli bir aşamasından sonra rakiplerinden hasar yemeyen Madly takımının ön saflarında kırılmaz bir kalkan oldu.

Serideki durumu 2-1’e getiren Team Aurora bir maç daha kazanırsa finale adını yazdıracaktı. Daha önce 4 kez yarı finale çıkmayı başaran Team Aurora, Supermassive karşısında çıktığı maçların hepsini kaybetmişti. Bu sezon finallerinde çeyrek final aşamasında Supermassive eleyen ekip, final için büyük umutlar beslemeye başladı. Ancak olaylar bu şekilde gerçekleşmedi.

1907 Fenerbahçe Espor, 2-1 geriye düştüğü seride stratejik bir değişiklik yaptı. İlk olarak takım kompozisyonunda dikkat edilen unsurları bir bakıma göz ardı ettiklerini söyleyebiliriz. Ancak bunu oyuncuların en rahat olduğu şampiyonları alarak telafi ettiler. Çok agresif bir oyun planı uygulayan 1907 Fenerbahçe Espor rakibini bu şekilde bastırdı. Orta koridor oyuncusu Blue birçok ödüle ambargo koyduğu sezonda harika bir Le Blanc performansı sergiledi. Hiç ölmeyen Blue 14 skor elde ederek takımını galibiyete götürdü ve seride eşitliğin sağlanmasında önemli bir rol oynadı.

Çok sık rastlanmayan şekilde serinin 5 maça uzaması tüm izleyenleri fazlasıyla heyecanlandırdı. Serinin son maçında tüm koridorlarda üstünlük elde eden 1907 Fenerbahçe Espor önceki maçlara göre daha kolay bir oyun geçirdi ve galibiyet elde etmeyi başardı.

Dark Passage – fastpay Wildcats

vfsl-2020-kis-mevsimi-finali-belli-olduTürkiye espor tarihindeki en büyük derbilerden biri gerçekleşti. Yarı final aşamasının isminin hakkını veren bu karşılaşmada favori olarak Dark Passage gösteriliyordu. Ancak herkesin beklentilerinin aksi yönünde maçlar izledik.

5 maça uzamayan seride galip fastpay Wildcats oldu. Hem bireysel hem de takım performansıyla izleyenleri kendilerine hayran bırakan fastpay Wildcats 3-0 ile seriyi kazandı.

İlk maçta Dark Passage’ın kurduğu geç oyunda güçlenen kompozisyona karşı iyi işler başaran Wildcats takımı daha doğru oynayarak oldukça erken güçlendi. Kog’maw ve Azir’in güçlenmesine izin vermeyen Wildcats maçı rahatça kazandı. Yapılan pozisyon hataları DP’nin maçı kaybetmesinde çok etkili oldu.

İkinci maçta enteresan olaylar yaşandı. Geç güçlenen bir kompozisyon kuran Wildcats oyun geç aşamaya ulaşmadan maçı kazanmayı bildi. DP için maçın kaybedilmesindeki en önemli etkenler meta dışı Nidalee seçimini istedikleri gibi uygulayamamaları ve pozisyon hataları oldu.

Üçüncü maçta da Wildcats ipleri elinden bırakmadı. Mikro ve makro oyunda tamamen üstünlük kurdukları rakibe hiç objektif vermeyen Wildcats Baron Nashor’u ve Ejder Ruhu’nu da elde edince Dark Passage için mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Rakibin hasar kaynaklarını aradan çıkarmak konusunda elinde pek çok silah bulunan IW bunu çok iyi kullandı. Haritanın her bölgesinde üstünlük elde edilmesinin arkasında ise ormancılarının iyi oyunu yatıyordu.

Wildcats ormancısı Ferret, rakip ormancı Maxi’ye üç oyunda da haritayı dar etti. Serideki en ilginç istatistik ise Wildcats nişancısı Kaori’nin üç maçta da hiç ölmemesiydi. Tüm maçları ölmeden tamamlayan Kaori MVP seçildi. PBD’nin iyi Thresh ve Tahm Kench performanslarının da bunda etkisi büyük oldu.

VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali Ertelendi!

vfsl-2020-kis-mevsimi-finali-belli-olduHarika oyunlar izlediğimiz iki karşılaşmanın ardından finale yükselen ekipler fastpay Wildcats (IW) ve 1907 Fenerbahçe Espor (FB) oldu. Lig aşamasını lider olarak tamamlayan ve çok iyi bir sezon geçiren 1907 Fenerbahçe Espor’un final aşamasına ulaşması pek çok kişi tarafından bekleniyordu. Ancak fastpay Wildcats, lig aşamasını iyi geçiren ve favori olarak gözüken ekiplerden Dark Passage’ı yenerek pek çok kişiyi şaşırttı.

vfsl-2020-kis-mevsimi-finali-belli-oldu

VFŞL 2020 Kış Mevsimi Finali için açıklanan ilk tarih 9 Mayıs olmuştu. Ancak içinde bulunduğumuz süreçten dolayı bu tarih ertelendi. Konuyla ilgili Riot Games Türkiye tarafından yapılan açıklama:

“Geçtiğimiz haftalarda 9 Mayıs Cumartesi olarak duyurduğumuz Kış Mevsimi Finali tarihini 11 Mayıs Pazartesi saat 14.00’da başlayacak şekilde güncelledik. Bu değişikliği yapma nedenimiz Kış Mevsimi Finali’ni sokağa çıkma yasağı olasılığının yüksek olduğu günler yerine, reji ekibinden birkaç arkadaşımızın görevlerini sahnede yerine getirebileceği bir tarihte gerçekleştirerek sizlere daha iyi bir yayın deneyimi sunabilmek. Belirlenen 11 Mayıs tarihini kapsayan olası bir yasak durumunda yayının tamamı evlerden yapılacak.”

Ertelenmeyle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.