Ana sayfa Global Haberler Valve ve ESL Arasında İpler Geriliyor!

Valve ve ESL Arasında İpler Geriliyor!

1047
Valve ve ESL Arasında İpler Geriliyor!
Valve ve ESL Arasında İpler Geriliyor!

Valve ve ESL Arasında İpler Geriliyor! – Hubogi ESL One Genting 2018 turnuvasında alevlenen olaydan sonra Valve’ın yaptığı açıklama “Kurallarımızın ihlalini kimlerin yaptığı konusundaki yetki sadece bize aittir, başkalarına değil” şeklindeydi.

Olayın iç yüzüne bakacak olursak 18 Ocak’ta başlayan olaylar zincirinde ESL’in yaptığı açıklamada Genting Dota Minor turnuvası ile birlikte etkinliklerin yayın hakkının Facebook’a verildiği duyurulmuştu. Bu durumdan oldukça rahatsız olan Dota camiasından tanınmış isimlerde etkinliği kendi kişisel kanalları aracılığı ile yayınlayacaklarını belirttiler. Valve’ın belirlemiş olduğu kurallar dâhilinde herkes maçları kendi izleyicileri için kendi sayfalarından yayınlayabiliyor. Bu durumun tek şartı yayıncı gelir elde etmeyi talep edemez şeklinde belirlenmiş.

Olayların fitillendiği nokta ise PPD, AdmiralBulldog ve BSJ den oluşan ünlü yayıncıların ESL One Genting maçlarını yorumlamaya ve canlı yayınlara başladılar. Ancak bir süre sonra ESL tarafından DMCA ihtarı yediler ve kanallarının kapatılma durumu ile karşı karşıya kaldılar.

Bu tutumun üzerine Valve, ESL’in kullanıcılara vermiş olduğu DMCA ihtarları kabul edilemez ve bu yetki sadece bize aittir şeklinde bir açıklama yayınladı.

Soğuk rüzgarların estiği bu olayda Facebook ve ESL arasında anlaşma yapılmış olsa bile Valve’in oyun yayın haklarını ’exclusive’ olarak vermediği sürece haklı taraf olacak. Ve kendi kuralları çerçevesinde oyunları yayınlayabilecek. Ayrıca Valve bu tutum ile Dota camiası ve yayıncıların yanında olduğunu da göstermiş oldu.