Ana Sayfa Espor Uzi Emekli Olduğunu Açıkladı!

Uzi Emekli Olduğunu Açıkladı!

1152
Uzi Emekli Olduğunu Açıkladı!
Uzi Emekli Olduğunu Açıkladı!

League of Legends’ta nişancı (ADC) rolünün tanınan isimlerinden Uzi emekli olduğunu açıkladı. Espor arenasının efsaneleri arasına adını yazdıran Jian “Uzi” Zi-Hao, uzun süren kariyerine son verdi.

2012 yılından beri profesyonel olarak League of Legends takımlarında boy gösteren Uzi attığı tweet ile emekliliğe ayrıldığını açıkladı. Profesyonel olduğu süre boyunca yalnızca Çin takımlarında oynayan Uzi, bir dönem Faker ile en iyi oyuncu ünvanı konusunda da yarışmıştı.

Kariyerinin büyük bir kısmını Royal Never Give Up (RNG) takımında geçiren Uzi tartışmasız takımın bir efsanesi olarak büyük bir iz bıraktı. Fanları ve takımı destekleyenler bu habere fazlasıyla üzüldü. Dört yıldır bünyesinde mücadele verdiği Royal Never Give Up ekibi de Uzi’yi şu sözlerle uğurladı:

 “Emekliliğinde bile Uzi hala RNG ailesinin önemli bir üyesi. Gelecekteki uğraşlarında onu desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ayrıca iyileşme sürecindeki yolculuğunda da kendisinin yanında olacağız.”

Emekli Olmasının Sebebi Yaşadığı Sağlık Sorunları

uzi-emekli-oldugunu-acikladiUzi sağlık problemleri nedeniyle 2020 Kış Mevsimi boyunca hiç forma giyemedi. Nisan ayının sonuna gelindiğinde ise sözleşmesi bitmişti. Mayıs ayı itibariyle serbest kalan oyuncu RNG tarafıyla sözleşme yenilemedi ve hiçbir takımla da anlaşmadı.

2019 yılında bilek bölgesinde yaşadığı sakatlığı tamamen iyileşmeyen deneyimli nişancı, yoğun antrenman programına ayak uyduramaz hale geldiğini belirtiyor. Uzun süren antrenmanlar ve çalışma takvimi nedeniyle kollarında, bileklerinde ve sırtında oluşan ağrılar Uzi’yi bir hayli zorluyordu.

Ancak Uzi’nin yaşadığı sağlık sorunları yalnızca bilek ve sırtında oluşan ağrılar ile sınırlı değildi. Aynı zamanda kronik stres, obezite, düzensiz beslenme, geç saatlere kadar durma ve diğer sebeplere dayalı olarak kendisine tip 2 diyabet teşhisi konulduğunu da belirtti. Uzun süredir bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışan efsane oyuncu, çareyi emekliye ayrılmakta buldu.

uzi-emekli-oldugunu-acikladiLeague of Legends tarihine adını altın harflerle yazdırmış oyuncunun birçok bölge ve lig şampiyonluğu bulunuyor. Worlds’de sergilediği harika performanslarla izleyenleri kendisine hayran bırakan oyuncu maalesef kupayı evine götürmeyi başaramadı.

Uzi’nin kariyerine nasıl devam edeceği henüz bilinmiyor. Sağlık problemlerini ortadan kaldırdıktan sonra tekrar oyunculuğa dönüp dönmeyeceği büyük bir merak konusu. Aynı zamanda tecrübeli oyuncunun koç olarak görev alabileceği de düşünülüyor. RNG takımı sağlık problemlerini aşmada ve ilerleyen süreçte kariyerini sürdürmek istediği takdirde Uzi’ye her koşulda yardım edeceğini belirtti.

Bir efsanenin daha profesyonel arenadan ayrılışına tanıklık ettik. En kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Uzi out (‘-‘)7…