Ana sayfa Röportajlar Türk Oyun Sektörü Röportajları – Playz Esports – Engin Sever

Türk Oyun Sektörü Röportajları – Playz Esports – Engin Sever

1314
Türk Oyun Sektörü Röportajları - Playz Esports - Engin Sever
Türk Oyun Sektörü Röportajları - Playz Esports - Engin Sever

Merhaba Hubogi takipçileri. Türkiye’de oyun sektörü röportajlarına devam ediyoruz. Bu seferki konuğumuz gamerların sosyal medyası olan Playz Esports uygulamasının kurucu ortaklarından Engin Sever. Gelin lafı fazla uzatmayalım ve sizleri oyuncuların Facebook’u Playz sohbetimizle başbaşa bırakalım.

Hubogi: PLAYZ en basit tanımı ile nedir?

Engin Sever: Playz en basit tanımıyla oyunseverlerin, oyunlardan uzaklaşmadan sosyalleşebildikleri bir platformdur.

Hubogi: PLAYZ’i neden yarattınız? Neyin eksikliğini hissettiniz?

Engin Sever: Ben ve kurucu ortağım Sercan, bundan 9 yıl önce Dota adlı oyunda tanıştık ve hem oyunda hem de sosyal hayatta çok iyi anlaştık. Günümüzün çok büyük bir bölümünü oyunlarda geçirdiğimiz için oyun oynayacağımız zaman kafa dengi oyun arkadaşları arıyorduk ve oyunda yapmış olduğumuz güzel haraketleri / içerikleri diğer oyunculara gösteremiyorduk. Bu konuda Facebook ve Instagram gibi mecralar yetersiz kalıyordu. Biz de Playz’i yaratırken en güzel içeriklerimizi paylaşabileceğimiz ve o oyunu oynayan oyunculardan like/yorum alırken aynı zamanda birlikte oynayabileceğimiz ideal oyuncuları bulabileceğimiz bir mecra yaratmaya çalıştık ve başardık 🙂

Hubogi: PLAYZ’in detayları ve uzun vadede neler sunacak?

Engin Sever: Playz şu anda 21 farklı oyun ile ilgili içerik üretilen ve tüketilen bir platform haline geldi. League of Legends, PUBG ve Fortnite oyunlarını oynayan oyuncular da bu oyunlarda yapmış oldukları istatistikleri profillerinde görerek kendileri “oyuncu kimliğiyle” ön plana çıkarabiliyorlar. Yani ben çok iyi lol oynarım demekten ziyade bakın abi ben susarım istatistiklerim konuşur modunda hareket edebilecekler. Yani bi nevi oyun dünyasının Linkedn’i diyebiliriz. Uzun vadede ise CS: Go ve PUBG Mobile gibi en çok oynanan oyunlar için de bu oyunu oynayanların profillerinde LoL, PUBG ve Fortnite oyunlarındaki gibi istatistiklerini görüp gösterebilecekler. Her oyun ile ilgili oyuncu kimliğiyle ön plana çıkabilmeleri için sürekli yeni oyunları eklemeye devam edeceğiz.

Hubogi: PLAYZ’in hedefleri? Lokal mi Global mi?

Engin Sever: Playz ilk günden beri global düşünüp ona göre hareket etti. Hem yatırımcılarımız hem altyapımız hem de dünyada en çok oynanan oyunlara öncelik vermemiz de bunlardan biri. Ek olarak çoklu dil desteği de sunuyoruz.

Hubogi: PLAYZ’in arkasında kimler var? Sizleri tanıyalım.

Engin Sever: Playz’in arkadasında bundan 9 yıl önce Dota adlı online oyunda tanışmış oyun bağımlısı iki genç bulunuyor ( Engin Sever ve Sercan Erdoğan). Onların arkasında ise sektörün en önemli isimlerinden olan Kaan Kural, Kaan Kayabalı ( onedio.com kurucu ve CEO’su ) ve Barış Karadenizli ( kariyer.net iş geliştirme direktörü ) bulunuyor. Ek olarak yine ortaklarımızdan biri de Youtube’da 290K aboneli League of Legends içeriği üreten bir youtuber – Kanal Adı : Lolpit ( https://www.youtube.com/lolpit )

Hubogi: PLAYZ’in kullanıcılara sunacağı içerikler dışında yeterli hacme ulaştığında yeni bir reklam mecrası olarak kullanabilecek mi 3. Parti firmalar?

Engin Sever: Bir çok marka bu gençlere ulaşmaya çalışıyor. Forma üzerine reklam verme yada lige sponsor olmalarına rağmen kullanıcılar ile bir duygusal bağ oluşturamıyor. Oyuncular sektöre destek veren markalara daha sıcak bakıyor ancak bu yeterli değil tabi ki. Oyuncular ile iç içe olabilecekleri ve onlarla birlikte olduklarını gösterebilecekleri bir mecra olacak Playz.