Sony, İnternet Hızı Düşük Olan Bölgelerde PS5 Digital Edition Satmayacak!

  60
  Sony İnternet Hızı Düşük Olan Bölgelerde PS5 Digital Edition Satmayacak!
  Sony İnternet Hızı Düşük Olan Bölgelerde PS5 Digital Edition Satmayacak!

  Sony İnternet Hızı Düşük Olan Bölgelerde PS5 Digital Edition Satmayacak! Sony geçtiğimiz hafta PlayStation 5 ile ilgili en çok merak edilen bilgiyi açıklamıştı. Yeni nesil oyun konsolları hakkında oldukça heyecanlı bir bekleyiş içinde olan oyuncular PS5’in çıkış tarihi ve fiyatı konusunda son haberleri zaten dikkatli bir şekilde takip ediyordur. Ancak yine de belirtelim PS5 Kasım ayında raflarda yerini alacak.

  Xbox Series X, 10 Kasım tarihinde çıkış yapacak. Onun en büyük rakibi ve haberimizin konusu olan PlayStation 5 ise ABD, İngiltere, Avrupa ve Japonya’da 12 Kasım tarihinde piyasaya sürülecek. Türkiye ve dünyanın geri kalan bölgelerinde ise 19 Kasım tarihinde tüketicilerin beğenisine sunulacak. Ancak çıkışında iki farklı versiyonu bulunan PS5’in tüm ülkelerde satışa çıkmayacağı belirtiliyor.

  sony-internet-hizi-dusuk-olan-bolgelerde-ps5-digital-edition-satmayacak499 dolar fiyat etiketiyle tanıtılan PlayStation 5’in disk girişine sahip normal versiyonu tüm ülkelerde satışa çıkacak. Ancak disk girişi bulunmayan ve oyunları internet üzerinden indirmek zorunda kalacağınız daha ekonomik versiyon olan PS5 Digital Edition için durum biraz daha farklı.

  PS5 Digital Edition Orta Doğu’da Satışa Çıkmayacak!

  sony-internet-hizi-dusuk-olan-bolgelerde-ps5-digital-edition-satmayacak399 dolar fiyat etiketiyle duyurulan PS5 Digital Edition birçok oyuncuyu oldukça sevindirmişti. Diskli versiyona göre daha uygun bir fiyata sahip olması ve özelliklerinin çok da kısılmamış olması bu konsolun iyi bir tercih olabileceğini düşündürttü. Aynı zamanda yaşadığı ülke ekonomisi bizim gibi çok da iyi olmayan ülkelerdeki oyuncular için çok iyi bir seçenek olarak öne çıktığını da belirtelim.

  PS5 Digital Edition, konsolun normal versiyonuyla aynı tarihlerde raflarda yer alacak. Ancak bu durum Orta Doğu bölgesi için geçerli olmayacak. GeekayGames isimli bir internet sitesi, PS5’i Birleşik Arap Emirlikleri için yaklaşık olarak 4400 TL’ye listeledi. Ancak PS5 Digital Edition’a sitede yer verilmedi.

  Bunun sebebinin ülkedeki düşük internet hızı ortalamasından kaynaklandığı söyleniyordu. Bu bilginin ortaya atılmasının ardından PlayStation Arabia tarafından paylaşılan resmi bir tweet ile onaylandığını gördük.

  Türkiye İçin Durum Ne Olacak?

  sony-internet-hizi-dusuk-olan-bolgelerde-ps5-digital-edition-satmayacakPlayStation Arabia tarafından bu durumun onaylanmasının ardından ülkemizdeki oyuncularda da şüphe kendisini gösterdi. Ancak ilk olarak şunu hatırlatalım. Türkiye, Sony için Avrupa pazarına dahil ülkeler arasında yer alıyor. Hatta bundan dolayı ülkemizde satışa çıkan konsol ve oyunlar euro kuru üzerinden hesaplanıyor. Ancak Japon teknoloji devi bu kararı Orta Doğu veya Avrupa şeklinde bölgeler olarak değil de ülkeler şeklinde değerlendirecek olursa bizim için sıkıntılı bir süreç yaşanabilir.