Ana Sayfa Global Haberler Microsoft Bethesda’yı Satın Aldı!

Microsoft Bethesda’yı Satın Aldı!

629
microsoft-bethesdayi-satin-aldi

Microsoft, Bethesda’yı Satın Aldı! Oyun dünyasında geçtiğimiz gün gündemin en önemli haberini Microsoft verdi. Microsoft yaptığı açıklama ile ZeniMax Media’yı satın aldığını açıkladı. Bu satın alma ile birlikte Bethesda da Microsoft bünyesine geçmiş oldu. Resmi açıklama Bethesda ve Xbox resmi sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

ZeniMax Media’yı satın alan Microsoft bu satış işlemi için 7.5 milyar dolar ödeyeceğini ve Bethesda dahil diğer tüm stüdyolarında bu satın alma sonrasında Game Pass’te yer alacağını açıkladı. Pete Hines yaptığı açıklamada Bethesda’nın halen aynı olduğunu dün hangi oyunlar için çalışıyorsak bugünde aynı oyunlar için çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Microsoft kaynakları sayesinde daha iyi geliştirici ve yayıncı olacaklarına da inandıklarını ekleyen Hines daha iyi oyunlar oynayabileceğimize inanıyoruz dedi.

Hines sözlerinin devamında “Değişikliğin daha iyi olma yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Daha iyisi için çalışmaya zorluyoruz. Yenilenmek ve büyümek için” şeklinde konuştu. Microsoft ve Bethesda arasında uzun bir geçmiş bulunuyor. İki firmanında temelde aynı prensipleri paylaştığını söyleyebiliriz.

Microsoft, Bethesda’yı Satın Aldı! Anlaşma sonrasında Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein ve Dishonored gibi yapımların tamamı Microsoft kontrolüne geçmiş olacak. Öte yandan ilginç olan bir diğer konu ise Deathloop’un geçtiğimiz günlerde Sony konsollarına özel bir oyun olarak tanıtılması oldu. Benzer bir şekilde Bethesda’nın Ghostwire: Tokyo oyunu da PS5’e özel olarak çıkacak.

Microsoft ZeniMax Media’yı satın alarak Bethesda dışında Arkane, id Software, Tango Gameworks gibi stüdyoları da bünyesine katmış oldu. Yakın zaman içerisinde bu stüdyoların yapımlarının da Game Pass de yer alacağını söyleyebiliriz. Oyun dünyası için oldukça önemli bir gelişme olan bu satın alma sonrasında nasıl gelişmeler yaşanacak merak ile bekleniyor.