Ana sayfa Global Haberler Sony, Fortnite Geliştiricisi Epic Games’e Stratejik Bir Yatırım Yaptı

Sony, Fortnite Geliştiricisi Epic Games’e Stratejik Bir Yatırım Yaptı

69
hubogi-sony-fortnite-gelistiricisi-epic-gamese-stratejik-bir-yatirim-yapti1

Sony, dünyaca büyük bir oyuncu kitlesi tarafından ilgi gören Fornite oyununun geliştiricisi olan Epic Games’e 250 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Sony, Fortnite yapımcısı Epic Games’e bir azınlık hissesi için 250 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yeni yatırım ile Epic Games bugüne kadar 1.83 milyar dolar topladı.

Şirketler, anlaşmanın zaten yakın bir ilişkiyi simüle ettiğini ve teknoloji, eğlence ve sosyal bağlantılı çevrimiçi hizmetlerde son teknolojiyi ilerletmek için ortak hedeflerini güçlendirdiğini söyledi. Bu yakın ilişki, Epic’in bir PlayStation 5 üzerinde çalışan Unreal Engine 5 grafiklerini ilk gösterdiği Mayıs ayında daha da ön plana çıktı. Şirketin açıkladığı gibi Epic Games, önceki üç finansman turunda 1,58 milyar dolar topladı. 2012 yılında şirket, Tencent’ten% 40 hisse sahipliği için 330 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Sony Yeni Müttefik Arayışına Giriyor

Anlaşmaya göre yatırım, Sony’nin eğlence varlıkları ve teknolojisi portföyünü ve Epic’in sosyal eğlence platformu ve dijital ekosistemiyle işbirliğini genişletmelerini sağlıyor. Epic, hala diğer platformlarda da oyunlarını yayınlayabileceğini doğruladı. Belirtildiği gibi, Sony Epic Games’in sadece azınlık bir bölümünü satın alıyor ve şirkette hakim bir pay elde etmiyor. Güncel olarak Sony, Epic’in% 1,4 hissesini satın aldı, bu da anlaşma Epic Games’e 17,86 milyar dolar kazandırdı.

Anlaşmanın Sony için önemli olmasındaki en büyük neden konsol tarafındaki mücadelede yeni müttefiklere ihtiyacı olması oldu. Bu yılın ilerleyen günlerinde Sony, PlayStation 5 oyun konsolu ile Microsoft’un Xbox Series X ile büyük bir rekabete girecek. Epic’e yaptığı yatırım ile yeni müttefik kazanmanın önemli olduğunu gösteren Sony’nin yine de bu konu da çok büyük bir avantaj elde etmesi beklenmiyor. Çünkü Epic’in açıklamasına göre Unreal Engine 5 ve Fortnite’ın tüm oyun platformlarıyla çalışması bekleniyor.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida yaptığı açıklamada Epic’in teknolojisinin onu oyun geliştirmede ön planda tuttuğunu ve bunun Fortnite’ın özelliklerinde örneklendiğini söyledi. Bu arada Epik CEO’su Tim Sweeney da yaptığı açıklamada, hem Sony hem de Epic’in yaratıcılık ve teknolojinin kesişim noktasında işbirliği yaptığını, oyun, müzik ve film birleşmesini sağlayarak gerçek zamanlı 3D sosyal deneyimler vizyonunu paylaştıklarını söyledi.