Ana sayfa Global Haberler Sonic’in Ortak Yaratıcısı Yuji Naka, Yasadışı Ticaretle Suçlanıyor

Sonic’in Ortak Yaratıcısı Yuji Naka, Yasadışı Ticaretle Suçlanıyor

18
Sonic'in Ortak Yaratıcısı 1 Milyon Dolar Üzerinde Yasadışı İşlem Yaptı

Sonic’in ortak yaratıcısı olan efsanevi Yuji Naka, geçtiğimiz ay içinde bir geliştirme stüdyosundan hisse satın aldığı iddiasıyla tutuklandı. Bir ay sonra, Final Fantasy yan oyunu üzerinde çalışacak bir şirketten, hisse senedi satın aldığı iddiasıyla ikinci kez tutuklandı. Tokyo savcıları Yuji Naka’yı, Final Fantasy hisselerinin içinden yaklaşık 1.080.000 doları, içeriden bilgi ticareti yapmak için kullanması hakkında resmen suçladı.

NHK’nın yapmış olduğu açıklamaya göre, Tokyo Bölge Savcılığı, Naka’nın şirket içerilerinden edinen bilgilerle kâr elde ettiğini tespit etti. Bilmeyenler için bilgi ticareti, bir şirket hakkında kamuya açık olmayan bilgilere sahip olan bir kişinin, bu bilgileri kullanarak avantajlı bir şekilde hisse senedi ticareti yapmasıdır. Bunu yapmak Japonya’da yasa dışıdır. Dolayısıyla Naka, Square Enix’in mobil cihazlar için özel olarak piyasaya süreceği bir battle royale oyunu olan Final Fantasy VII: The First Soldier’ı geliştireceğini duyurmadan önce ATeam’den hisse satın aldığında, yasalara aykırı davranmış oldu. Oyun 2021 yılında duyurulmuş olmasına rağmen, Yuji Naka bu yılın 7 Aralık tarihinde tutuklandı.

Sonic'in Ortak Yaratıcısı 1 Milyon Dolar Üzerinde Yasadışı İşlem Yaptı

Bu olay, Dragon Quest Tact’ı yaratan stüdyo Aiming’den hisse satın aldığı için ilk kez tutuklanışından bir ay sonraydı. Her iki olayda da Square Enix çalışanı Taisuke Sasaki ile birlikte tutuklanmıştı. Sasaki, yaklaşık 782,000 dolarlık hisse senedi ticareti yapmakla suçlanmıştı.

İkili ATeam hisselerinden kâr elde ettiyse, bu muhtemelen The First Soldier piyasaya sürüldükten bir yıldan kısa bir süre sonra iptal edilmeden önceydi. Square Enix, açıkça Fortnite ve diğer battle royale oyunlarının popülaritesinden faydalanmayı umuyordu. Fakat First Soldier, ciddi performans sorunları yaşadı ve yalnızca mobil cihazlarda kullanılabildi.

Sonic'in Ortak Yaratıcısı 1 Milyon Dolar Üzerinde Yasadışı İşlem Yaptı

Sonic’in ortak yaratıcısı Yuji Naka, 2018 yılında Square Enix’e katılarak, neredeyse herkes tarafından bir fiyasko olarak nitelendirilen Balan Wonderworld isimli bir oyunu yönetmişti. Oyun, pek çok eleştirmen için odaksız ve kafa karıştırıcıydı. Bu oyunun yönetmenliğini üstlenen Yuji Naka, Haziran 2021’de Square Enix’ten ayrıldı. Belki de Naka, bu tarz yasadışı bilgi ticaretleriyle uğraşmak yerine iyi düzeyde bir oyun geliştirmeye odaklansaydı, karşılaştığı sonuç şu anki durumuna kıyasla daha iyi olurdu.