Ana Sayfa Global Haberler Riot’un Tecrübesiyle Asya’da Yükselen Mobil Moba Honor of Kings

Riot’un Tecrübesiyle Asya’da Yükselen Mobil Moba Honor of Kings

Günde 50 Milyon İnsan, Honor of Kings İle Efsanevi Savaşlara Katılıyor!

4598
Honor of Kings
Honor of Kings game

Günde 50 milyon insan, Honor of Kings ile efsanevi savaşlara katılıyor, imparatorluklarını yönetiyor. Tencent’in Moba oyunu Honor of Kings 14 ay içerisinde, günlük 50 milyon aktif kullanıcıya erişti. Nintendo’nun uluslararası büyük hiti Pokemon GO’dan daha çok ilgi çeken Honor of Kings oyuncularının neredeyse tamamı Çin Halk Cumhuriyeti’nden. Oyun batıda bilinmiyor olsa da, Çinli Tencent tarafından Kasım 2015’te piyasaya sürüldü ve ufak bir kıyaslama yaparsak oyuncularının askeri gücü Güney Kore sakinlerine hemen hemen eşit; çıktığı günden bu yana ayda neredeyse 5’er milyonluk artış trendine sahip.
Moba tarzı oyununun yükselişi, Çinli oyunların PC’lerden uzaklaşarak mobile yönlemesini ve ithal tasarımlar üzerine Çinli firmaların sürekli güvencesinin altını çiziyor. Honor of Kings, temelde ABD’li oyun geliştiricisi Riot Games tarafından yaratılan League of Legends isimli, dünyanın en Taleworlds; çok oynanan oyununun hücresel bir modeli. Başarının sırrı da burada yatıyor.

Tencent, 2011 yılında Riot’u kontrol edecek hissesini satın almıştı ve Aralık 2015’te kalan hisselerinin tamamını da satın alarak Riot’un sahibi oldu. Shenzhen merkezli firma ek olarak lideri olduğu bir Çin konsorsiyumuyla, günlük 100 milyon aktif kullanıcıya sahip Clash of Clans Sporlara oyununun üreticisi, Finlandiyalı Supercell’in çoğunluk hissesi alarak, 12 ayda 8.6 milyar dolar ödedi. Çin’deki akıllı telefonlardan gelecek oyuncuların 2016’da 400 milyonu geçeceğini işaret eden Çinli Niko Partners isimli danışmanlık şirketinde çalışan Daniel Ahmed, Riot’un satın alımının ” Riot’un Moba tecrübesinden yararlanarak Tencent’İn Çin’e yapacakları oyunlar hakkında ekstra bilgi aldığını” belirtti: “Tencent, küresel düzeyde uygun olan video oyunlarına para harcıyor ve bu şirketlerin Çin’de daha yüksek performans göstermelerine yardımcı oluyor”.

Genellikle Kings of Glory olarak da bilinirken, Honor of Kings, Tencent’in 2016 yılının üçüncü çeyreğinde mobil oyunlarından elde ettiği gelirde yüzde 87 sıçrama yapmasına neden olduı ve bu durumun gelen raporlarda internet kazançlarında yüzde 43’lük bir yükselişe yol açtığı düşünülüyor. Tencent’in tüm gelirlerinin yaklaşık yarısı, kendi video oyun yatırımlarından geliyor ve bu geliriyle Tencent, dünyanın en Edison, büyük video oyun firmasına dönüşüyor.

Honor of Kings oyuncuları haftada yaklaşık altı saat boyunca oyuna zaman harcıyor ve her ay Niko Partners’a göre oyunda 6 $ harcıyor. Çin’deki çoğu mobil oyunlar gibi, oyunu indirirken herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Fakat Tencent oyun içinde  yükseltilmiş karakterler ve silahlarla marketi oluşturuyor ve oyun içi to ekstralardan gelir elde ediyor. Honor of Kings, 14 ay gibi bir sürede 200M’den daha fazla indirilme Band sayısına sahip.

Şangay merkezli danışmanlık şirketi Pacific Epoch’un analistlerinden Benjamin Wu, oyuncuların önümüzdeki 12 ayda 70 milyon seviyesine ulaşabileceğini öngörüyor.  Pokémon Go’nun, Temmuz ayında zirve noktasında aktif olarak dünya genelinde oynayan 45 milyon kişi vardı, ancak bu miktar, analitik firma Apptopia’nın bilgisine dayanılarak, ayda 30 milyona düştü. Düşünülen o ki Honor of Kings henüz en üst seviyesine ulaşmadı. Bakalım ön görüler ne kadar efektif çıkacak. Pokemon-GO’nun aksine, Honor of Kings oyuncularının neredeyse tamamı Çin’de yaşıyor. Tencent, 2017’de Kore modelini başlatmayı planlıyor.

Honor of Kings’in gelişimi kısmen, Tencent’in ülke içinde on binlerce kullanıcıya sahip olan Wechat ve QQ adlı sosyal medya platformlarındaki tanıtımlara dayanıyor. Panda TV gibi Espor platformlarında yapılan yayınlar, rakip oyunların oyuncularını da Honor of Kings’ten haberdar etti ve bir anda oyunun yükselişi başladı.  Honor of Kings’in geliştirilmesinin bir kısmı, benzersiz PC tabanlı League of Legends’ın tecrübelerine ve yol haritalarına dayanıyor. “Her gün daha fazla oyuncu Simmons PC’den mobile unplugged geçiyor,” diyen Bay Wu. “Tencent, son iki çeyrekte PC için oyunlar üzerinde düzgün şekilde çalışmıyor”. diyerek artık firmanın PC’ye ürün hazırlamaktan çok Mobil oyunlara olan ilgisine dikkat çeiyor ve bundan sonraki planları hakkında ipucu veriyor; Tencent, Mobil için üretmeye devam edecek.