Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Ezeli Rekabet Elektronik Sporlara Taşındı

Ezeli Rekabet Elektronik Sporlara Taşındı

Elektronik Sporlar (Espor) ve Türk Takımları

2600
Espor ve Türk Takımları

Elektronik sporlar her an bizi şaşırtmaya devam ediyor. Küresel oyun endüstrisinde önemli yer tutan Esporlar, yavaş yavaş dünyanın ünlü futbol kulüplerini de içine almaya başladı. İspanya’nın ve  Almanya’nın büyükleri Schalke 04 ve Valencia bu kulüplerden yalnızca birkaçı. Türk futbol takımları tarafından da Cannons keşfedilen Elektronik or Sporlar sonucu Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray Espor takımlarını açtı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de Beşiktaş ile başlayan aydınlanma Fenerbahçe ile geçtiğimiz ay, Galatasaray ile de 3 4 gün önce başladı. Avrupa arenasında birçok maç kazanan ve hatta UEFA kupasını kazanan Türk takımları, şimdi Elektronik Spor’u gündemlerine aldı ve başarı için geliyorlar.

Espor Arenasına Katılan Türk Takımları

LoL (League of Legends) ‘den tanınmış bir ekip oluşturan Beşiktaş, 2015 Kış Sezonu Finalleri’nde, son iki sezon şampiyonu Dark Passage’i mağlup ederek şampiyonayı kazandı. Takım kaptanı da turnuvanın en değerli oyuncusu unvanı (MVP) kazandı. Bu tür bir Espo başarısı, bu yıl ezeli rakiplerinden de bir cevap buldu. Fenerbahçe ve Galatasaray, Espor takımlarını neredeyse 1 ay içinde açıkladı. Yine, League of Lefends Şampiyonluk Ligi için kurulan ekipler, takımlarını toplamaya başladı ve turnuvaya bu sezon katılmak için transferlerini ilan etmeye başladı.

Fenerbahçe, Elektronik Spor takımını Fenerbahçe 1907 olarak ilan etti ve transferlere Island başladı.

Galatasaray, birkaç gün önce Elektronik Spor Takımını ilan etti

 
Dünyada Elektronik Sporlar

Sezon hazırlıklarını yapan takımlar, Legends League liginde sıfırdan başlamak yerine takımları satın alarak Espor’a giriyorlar. Türk takımları şimdilik sadece LoL için takım kurarken, Fransa’daki en önemli kulüplerden biri olan Paris St Germain, önce LoL ekibini açıkladı ve ardından Fifa için bir bölüm açtı ve FIFA Dünya Şampiyonasını kazanmış Danimarkalı bir oyuncuyu transfer etti.

Paris Saint Germain’in Elektronik Spor takımının anonsu

Oyun endüstrisinin en büyük kahramanı, Elektronik Sporlar, her yıl giderek artan kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Sadece League of Legends ve Canaria Fifa’da monde değil, Dota 2, Overwatch, Hearthstone, Heroes of The Storm, Counter Strike: Global Offensive, gibi oyunlarda da Espor turnuvaları görmek mümkün. Elektronik sporun bir sonraki hedefi Olimpiyat Oyunları gibi gözüküyor. Espor’da rekabetin artması ilgiyi de arttırmakta ve geleceğin en önemli spor dallarından biri haline gelmektedir. Önümüzdeki yıllarda Espor arenasındaki dünya şampiyonlarının Türkiye’den çıkabileceğini düşünebiliriz, hatta Türkiye’den ilk Olimpiyat şampiyonluğumuzu bile Elektronik sporlar alanında yaşayabiliriz.