Ana sayfa Global Haberler Microsoft, xCloud Akış Hizmeti Tarayıcı Arayüzünü Açıkladı

Microsoft, xCloud Akış Hizmeti Tarayıcı Arayüzünü Açıkladı

43

Microsoft, tarayıcı arayüzünün çevrimiçi olarak nasıl göründüğünün ekran görüntüleri olarak paylaştı. Microsoft xCloud akış hizmetini resmi olarak test ediyor.

Microsoft, tarayıcı içi xCloud akışını resmen başlattı ve kullanıcı arayüzünün birkaç ekran görüntüsü Pazartesi günü çevrimiçi olarak ortaya çıktı. Görünüşe göre Microsoft, mobil cihazlarda ve PC’lerde kullanılabilen bir xCloud sürümünün genel bir önizlemesini yayınlamadan hemen önce kullanıcı arayüzünü test ediyor. Project xCloud ilk olarak 2018’de duyuruldu ve yavaş yavaş çeşitli platformlara doğru ilerliyor. Hizmet, nihayetinde kullanıcıların seçtikleri platformda Xbox oyunlarını oynamalarına izin vermek için tasarlanmıştır. Geçen yıl hizmet, Android cep telefonlarına ve tabletlerine ilk inişinin ardından kısaca iOS cihazlarına geçiş yaptı.

Microsoft, Apple geliştiricilerle geliştirici anlaşmalarını değiştirdikten sonra, Cupertino şirketinin Google Stadia ve xCloud gibi uygulamalardan elde edilen gelirlerin bir yüzdesini otomatik olarak alabilmesi için iPhone ve iPad’deki sunumunu geri çekmek zorunda kaldı. Verge, tarayıcı içi xCloud sürümünün oyunlar için öneriler içeren basit bir başlatıcı içerdiği de dahil olmak üzere içeriden bazı kişilerin siteyle birkaç ayrıntı paylaştığını bildirdi.

xcloud-browser

Hizmet, daha önce oynanan oyunları devam ettirme yeteneği de dahil olmak üzere, kullanıcıların bir Xbox konsolunda elde edebileceklerine benzer özelliklere sahip olacaktır. Tarayıcı arayüzü ayrıca, hizmet eleştirmenlerinin saçma bir değer olarak adlandırdığı Xbox Game Pass Ultimate üzerindeki oyunlara erişim sağlamalarına da olanak tanır.

XCloud hizmetinin test sürümü bilgisayarlarda tam ekran olarak çalışır ve oyuncuların bir Xbox denetleyicisini bilgisayarlarıyla eşleştirmeleri gerekir. Verge, Microsoft’un hangi çözünürlükte  oyun yayınladığının hemen net olmadığını söyledi. Hizmet şu anda mevcut altyapı için Xbox One S sunucu blade’lerini kullanıyor. Akış hizmeti Xbox Series X bileşenleri tarafından desteklenene kadar herhangi bir tür tam 4K çözünürlük desteklenmeyecektir; bu, 2022’de bir zamana kadar gerçekleşmesi beklenmeyen bir harekettir.

Microsoft, xCloud hizmetini doğrudan Windows 10 işletim sistemine dahil etmeyi planlıyor. Şu anda, yalnızca Google  Stadia’daki xCloud’un en büyük rakibi olan Google Chrome veya Microsoft Edge gibi Chromium tarayıcılarında çalışıyor gibi görünüyor. Dahili test seviyesinin, genel bir önizleme sürümünün o kadar da uzak olmadığını gösterdiği düşünülüyor.

Microsoft’un arkasındaki tüm web sürümüne doğru ilerleyen  sürücü, Stadia’nınki ile aynı. Şirket, Google’ın geçtiğimiz yaz sonlarında yararlandığı geçici bir çözüm olan xCloud hizmetini Apple cihazlarında Chrome tarayıcısı üzerinden başlatmak istiyor.

Daha fazla içerik için tıklayın

Bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz!