Ana sayfa Global Haberler Hindistan Mobil Oyun Sektörü Gelişiyor Ama Gelirlerde Düşüş Var

Hindistan Mobil Oyun Sektörü Gelişiyor Ama Gelirlerde Düşüş Var

1845
Hindistan Mobil Oyun Sektörü
Hindistan Mobil Oyun Sektörü Vmax raporu

VMAX, Geçtiğimiz ay, Hindistan Mobil Oyun Sektörü hakkında yerel endüstrinin genel bir görünümünü sunmak için kendi verilerinden ve diğer araştırma şirketlerinden bir dizi araştırma raporu alarak Hindistan’ın mobil oyun pazarını ayrıntılı olarak içeren bir rapor yayınladı. Raporda, Hindistan’da 244 milyondan fazla kişinin 2017’de bir akıllı telefon sahibi olacağı öngörülüyor. EMarketer’e göre, 2016 yılı sonunda Hindistan’da 204 milyon akıllı telefon kullanıcısı olacağı ve 2017’de 40 milyon daha yükselebileceği iddia ediliyor.

Yüksek indirmeler

Priori Data’nın araştırması, Nisan 2015 ile Mart 2016 tarihleri ​​arasında Hindistan’daki Google Play Store’dan 4.35 milyardan fazla uygulama indirildiğini gösteriyor. Ülkedeki mobil web trafiğinin %94’ünün 2015 yılında Android’den gelmesi ve bunun iOS sadece %2’sini oluşturması nedeniyle bu önemli bir istatistik.

Hindistan Mobil Oyun Sektörü uygulama indirmelerinde 2015 ve 2016 yıllarına baktığımızda ilk çeyreklerde %16’lık bir büyüme söz konusu. İndirmelerdeki bu artış Hindistan’ı Google Play Store için yıllık bazda pazar payı artışı bakımından en iyi ülke haline getiriyor ve Hindistan, Brezilya ve ABD’nin ardından toplam indirme sayısı bakımından üçüncü sırada yer alıyor.

Hindistan Mobil Oyun Sektörü
Hindistan Mobil Oyun Sektörü App dağıtımı

Mart 2016’dan itibaren, VMAX, Hint Google Play Store’un 492.553 uygulaması olduğunu ve bunların 145.208’i oyun olduğunu açıklıyor. Rakamsal olarak oyun kategorilerine baktığımızda ilk sırada yaklaşık 20.000 oyunla casual kategori olurken, 17.000’den fazla oyun bulmaca ve yaklaşık 16.500 arcade oyunları içeriyor. Ancak ilginç bir şekilde, Priori Data’ya göre, Nisan 2015 ile Mart 2016 arasında kullanıcılar arasında en popüler tür, 170 milyondan fazla indirme ile yarış oyunları olarak yer alıyor. En popüler ikinci tür, 163 milyon aksiyon oyunları, ardından da casual oyunlarla 156 milyon ve 138 milyon ile spor oyunları oldu.

Düşük gelirler

Hindistan Mobil Oyun Sektörü için en büyük zorluk, çok sayıda indirmeye göre doğru orantılı şekilde bir gelir elde edilememesi. App Annie geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın mobil oyun pazarının 2020 yılına kadar 1,1 milyar dolar değerinde olabileceğini bildirmişti. Bu, sektörün büyük yayıncılar için ciddi para kazanan diğer firmalara yetişmesiiçin hala zaman gerektiği anlamına geliyor.

Hindistan Mobil Oyun Sektörü
Hindistan Mobil Oyun Sektörü App reklamları

VMAX’ın raporu, indirme sayısının mutlaka katılımı yansıtmadığını gösteriyor. Daha fazla yarış oyunu diğer oyun türlerine göre indirilirken, oyuncular genelde yarış oyunlarına günde 1 kez giriyor ve bu oyunlarda ortalama olarak her gün yaklaşık 4.2 dakika geçiriyorlar. Bu arada genel istatistiklere göre Hintli oyuncular tüm oyunlar söz konusu olduğunda ortalama yedi oturum boyunca günde 26.4 dakika oynadığını görülüyor.

VMAX’in tam raporunu buradan okuyabilirsiniz.