Ana sayfa Global Haberler Halka Arz Netmarble 12 Milyar Dolar Değerleme

Halka Arz Netmarble 12 Milyar Dolar Değerleme

1376
Halka Arz Netmarble
Halka Arz Netmarble

Halka Arz Netmarble! Güney Kore’nin en büyük mobil oyun yayıncı ve yapımcılarından Netmarble, 12 milyar dolarlık değerleme ile halka arz başlattı.

Netmarble, IPO planlarıyla ilgili yıllardır hazırlığını sürdürüyordu. Son aylarda iyice gün yüzüne çıkmaya başlayan olay 12 Mayıs 2017’de resmi olarak kamuya açıklandı.

Netmarble, hali hazırda elinde bulundurduğu mobil oyun ürün gamı, yeni yatırımları, global açılımları ve başarılı oyun yatırımları sayesinde halka arzını en üst seviyede fiyatlandırmayı başardı. Güney Kore borsasında ilk günün sonunda hisseleri 144 dolardan kapanan firma ülke tarihinin en büyük ikinci halka arzını gerçekleştirmiş oldu. Bu aynı zamanda TV dahil olmak üzere tüm basında oldukça geniş yer aldı ekonomi haberlerinde.

Halka Arz Netmarble! Oldukça geniş ve ünlü IP’lere sahip oyun portföyünde Modoo Marble, Star Wars: Force Arena, Evilbane, Seven Knights, Marvel: Contest of Champions , Transformers: Forged to Fight ve Lineage 2: Revolution dev IP’ler bulunmakta.

Firmanın sadece Güney Kore ‘de yayınlanan  Lineage 2 ‘den ilk ay sonunda  176 milyon dolarlık gelir elde etti ve geçen senenin sonunda Kore’de G-Star’da oyunu duyurmuşlardı.

HALKA ARZ NETMARBLE

Daha önce, Netmarble’ın halka arzından fon yaratarak 2.3 milyar dolar kazanım hareketi planladığı bildirilmişti. Planlarını uzun vadeli yapan firma en son Global açılımı Kabam’ı satın alması ile büyük yankı uyandırmıştı. Ünlü oyun geliştirici firma Kabam’ı satın alan Netmarble firmanın elinde bulunan iki önemli IP ‘ye de sahip oldu.

Geçtiğimiz sene, sosyal casino şirketi Playtika için 4.3 milyar dolarlık bir teklif sunan firma satın alma da başarısız oldu. Ancak bu hamle, Netmarble’ın birleşme ve satın alma faaliyetleri için büyük miktarda para harcamaktan çekinmediğini gösteriyor.