Ana sayfa Global Haberler Finlandiya Dijital Yatırımlar İçin Fon Kuruyor

Finlandiya Dijital Yatırımlar İçin Fon Kuruyor

768
Finlandiya Dijital Yatırımlar İçin Fon Kuruyor
Finlandiya Dijital Yatırımlar İçin Fon Kuruyor

Finlandiya Dijital Yatırımlar İçin Fon Kuruyor! – Hubogi Finlandiya hükümeti, dijital ve platform alanındaki yeni girişimlere yatırım yapmak için 3,7 milyar Dolar’lık bütçe oluşturuyor.

Finlandiya hükümeti, dijital ve platform alanında yeni kurulan girişimlere  yatırım yapmak için nakit sağlamak istiyor. Geçen ay Finlandiya hükümetinin Devlet Mülkiyet Müdürlüğü Direktörü olarak göreve başlayan Jyrki Knuutinen’e göre, yeni yatırım sorumlusu Vake Oy, yaklaşık 3,7 milyar Dolar değerindeki varlıkları idare etmeye hazırlanıyor.

Hükümet, Vake için Kasım ayında göreve gelen Başkan Reijo Karhinen’in de katılacağı bir kurul atadı. Maria Ritola, Paula Laine, Tuomas Syrjanen, Leena Morttinen ve Jarmo Vaisanen, 1 Mart’ta başlayacak şekilde bir yıllık dönem için seçildi. Hükümet, atamaları doğruladı. Vake’in öncelikle Finlandiya’daki yatırım hedeflerini belirlemeye çalıştığı ayrıca platformun ekonomi, dijital hizmetler ve internet ile uğraşan şirketlere odaklanması düşünülüyor.

Knuutinen verdiği bir röportajda, Vake’in görevinin büyük şirketlerin küçük şirketler üzerindeki pasif sahipliği değiştirmek olduğunu söyledi. Juha Sipila hükümeti; Neste Oyj, posta şirketi Posti Group Oyj ve buz kırma işletmesi Arctia Oy gibi şirketlerin hisse senetlerini Vake’e devredilebileceğini ve yeni girişimleri finanse etmek için kâr payı dağıtabileceklerini kararlaştırdı. Devlet ayrıca, tüm şirketleri düzenleme yoluna da gidebilir.

Hükümetin bir seçeneği de, alkol üreticisi Altia Oyj’un halka arzı sonrası Vake’e kaynak sağlama yolu olabilir. Hükümet, Aralık ayında halka arza ilişkin nihai bir kararın ilk çeyrekte alınması gerektiğini söyledi. Knuutinen, nihayetinde karar vermek hükümete bağlı dedi.