Ana sayfa Espor Evolution Championship Series, Sony Tarafından Satın Alındı!

Evolution Championship Series, Sony Tarafından Satın Alındı!

327
Evolution Championship Series, Sony Tarafından Satın Alındı!
Evolution Championship Series, Sony Tarafından Satın Alındı!

Evolution Championship Series, Sony Tarafından Satın Alındı! Evolution Championship Series, EVO, dünyanın en büyük dövüş oyunları turnuvasıdır. Espor turnuvalarının atası olarak nitelendirebileceğimiz EVO, ilk olarak 1996 yılında kuruldu. 2000 yılından itibaren gerçekleşen turnuvalarda oyuncular Street Fighter, Mortal Kombat ve Tekken dallarında mücadele edebiliyor. Açık eleme ile gerçekleşen turnuva yapısı sayesinde bu oyunlardan herhangi birini oynayan oyuncular turnuvaya katılabiliyor. Karşılaşmalardan galibiyetle ayrılan oyuncular açık eleme aşaması geçip kendilerini Evolution Championship Series’de gösterebiliyordu.

Evolution Championship SeriesGeçtiğimiz yıl EVO 2020, koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilecekti. Ancak daha sonra beklenmedik bir olay yaşandı. EVO CEO’su Joey Cuellar’a yöneltilen cinsel istismar suçlamaları oldu. Ortaya atılan iddialara göre Joey “MrWizard” Cuellar, küçük bir çocuğu taciz etmişti. Bu iddialar üzerine oyuncular ve oyun firmaları turnuvaya katılmaktan vazgeçtiler. Joey Cuellar şirketten çıkartılmış ve yerini Tony Cannon almıştı. Ancak oyuncular ve oyun firmaları katılımlarını geri çektikleri için EVO 2020 gerçekleşmedi.

EVO 2021 ve Sony

Sony, Evolution Championship SeriesSony ve RTS adlı yeni bir danışmanlık ve yetenek yönetimi girişimi ortak olarak EVO’yu satın aldı. Yapılan açıklamalara göre şirketin kurucu ortakları Tom ve Tony Cannon danışmanlık vermeye devam edecekler.

Ortaklık hakkında Sony tarafından yapılan açıklamada, “Bu ortaklık, bu ikonik oyun turnuvasını çevreleyen küresel erişimi, ölçeği ve taraftar katılımını yükseltmemizi sağlayacak kaynakları ve uzmanlığı bir araya getiren yeni bir iş birliğine işaret ediyor.” ifadeleri yer aldı.

Evolution Championship SeriesOrtaklığın duyurulmasının ardından Tom ve Tony Cannon tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Her türlü taciz ve istismarın EVO’da ya da gelecekteki etkinliklerimizin hiçbirinde yeri olmadığını yeniden teyit etmek istiyoruz. Topluluğumuzun üyelerine her zaman saygı, haysiyet ve nezaketle davranılmasını sağlamak için her türlü önlemi alıyoruz, çünkü topluluğumuz bunu hak ediyor.”

EVO 2021 İçin Tarih Verildi

Sony Evolution Championship SeriesSony, EVO 2021 için yeni bir tarih duyurdu. Etkinlik bu yıl 6-8 Ağustos ve 13-15 Ağustos tarihleri arasında çevrim içi bir turnuva olarak gerçekleştirilecek. Mortal Kombat 11 Ultimate, Tekken 7, Street Fighter V ve ek olarak 11 Haziran’a kadar yayınlanmayacak olan Guilty Gear Strive bu yılın oyunları olarak belirlendi.

Sony turnuvanın eski parlak günlerini görmesi ve geçtiğimiz yıldan kalan lekeleri temizlemek için yoğun bir çaba sarf edecek gibi görünüyor.