Ana sayfa Espor Espor Pazarında En Büyük Gelir Kaynağı Sponsorlar

Espor Pazarında En Büyük Gelir Kaynağı Sponsorlar

678
Espor pazar araştırması 2019.

Newzoo’nun yayımladığı espor gelirleri raporunda son dört yıla ait espor gelir kaynakları listelendi. Listenin en tepesinde ise sponsor gelirleri yer aldı.

Esporun son dört yıldaki inanılmaz yükselişi!

Esporun kökeni 1970’li yıllara dayansa da büyük yükselişi çok da uzak olmayan bir zamanda başladı. 2015 yılında 325 milyon dolar olan pazar hacmi, dört yılda 1 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu yükseliş döneminde özellikle son üç yılda katedilen mesafe gerçekten muazzam görünüyor.

Raporda son üç yıla ait gelir dağılımı yer alıyor. Gelir akışına bakıldığında en tepede sponsorluklar yer alırken, 2. sırada yayın hakları, 3. sırada ürün ve bilet satış gelirleri yer alıyor.

2019 espor araştırması
Sponsor ve yayın hakları en büyük gelir kaynağı.

1 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahip olan esporda, pazar akışının 457 milyon doları sponsorlardan geliyor. Espor etkinliklerinin büyük ilgi görmesi ve genç kitlenin büyük bir çoğunluğunun espor takipçisi olması nedeniyle firmalar için espor sponsorlukları büyük önem taşıyor.

Yayın hakları gelirlerinin artması bekleniyor!

2019 yılında listenin 2. sırasında yer alan yayın hakları gelirleri de son üç yılda büyük bir yükseliş göstermiş. Espora olan ilginin son iki senede büyük bir artış göstermesi diğer yayın platformlarının da dikkatini çekmiş durumda. Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da büyük etkinlikler televizyondan canlı olarak yayımlanıyor. Hatta bazı ülkelerin televizyon kanallarında espor programları bile yapılıyor. Hal böyle olunca yayın gelirleri de son üç yılda 93 milyon dolardan, 251 milyon dolara çıkmış vaziyette. Ancak araştırma şirketleri 2019 yılında yayın gelirlerinin %40 artmasını bekliyor. Yakın bir gelecekte ise en büyük gelir kaynağı olacağını öngörüyorlar.

Bilet ve ürün satışı önemli gelir kaynağı!

League of Legends için her hafta, diğer oyunlar içinse her ay büyük etkinlikler oluyor. Bu etkinliklere katılmak isteyen taraftar sayısı da bir hayli fazla olabiliyor. Ülkemizde de hala çok popüler olan CS: GO’nun Avrupa’daki turnuvalarında spor salonları her turnuvada doluyor.

Ancak bundan daha önemli bir gelir kaynağı varsa kesinlikle ürün satışı. Esporculara, takımlara, etkinliklere, oyunlara ve hatta taraftarlara özel ürünler büyük talep görüyor. Yurt dışında birçok espor takımı kendi sanal mağazasını kurmuş durumda. NewZoo’nun raporunda ürün ve bilet satışı 189 milyon dolarlık bir hacme sahip.

Listenin kalan payları ise reklamlar ve oyun yapımcısı firmalara ödenen ücretler olarak iki ayrılıyor. Büyük bir pazar haline gelen espor, dünyanın en büyük firmalarının da dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Teknolojinin gelişmesi ve esporun daha da popüler bir hale gelmesinden sonra geleneksel sporların yerini alabileceği bile konuşuluyor.