Ana sayfa Global Haberler Dünya Sağlık Örgütü Video Oyun Bağımlılığını Hastalık Görüyor

Dünya Sağlık Örgütü Video Oyun Bağımlılığını Hastalık Görüyor

1419
Dünya Sağlık Örgütü Video Oyun Bağımlılığını Hastalık Görüyor
Dünya Sağlık Örgütü Video Oyun Bağımlılığını Hastalık Görüyor

Dünya Sağlık Örgütü Video Oyun Bağımlılığını Hastalık Görüyor! – Hubogi Dünya Sağlık Örgütü (WHO), video oyunlarına bağımlılığı bir akıl hastalığı olarak adlandırmaya hazırlandığını açıkladı. Örgüt yapacağı düzenlemeler ile birlikte video oyunları bağımlılığını kılavuzunda akıl hastalığı başlığı altında yer alacağını belirtti.

Son olarak 1990 yılında güncellenen The International Classification of Diseases yani Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması kılavuzunu 2018 yılı içerisinde yenileyeceği ve video oyun bağımlılığı da yeni kılavuzda yer alacak. Video oyunlara bağımlılık konusunda oldukça hassas olduklarını belirten WHO Akıl Sağlığı Departmanı’ndan Vladimir Poznyak, “Sağlık uzmanları video oyun bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmeli. Her alkol içen insan alkolik olmadığı gibi video oyun oynayan herkes de akıl hastalığı bulunmuyor. Ancak belirli durumlarda aşırı video oyun bağımlılığı etkileyen sonuçlar yaratabilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İnsanlara göre video oyunları oynamanın akıl sağlığını bozacak bir davranış olduğu kabul edilmese de araştırma şirketleri yaptığı araştırmalar sonucunda 500 oyuncudan yaklaşık 50 ’sinin günün 12 ile 24 saatini video oyunlar ve bilgisayar başında gösterdiğinin belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütünün video oyun bağımlılığı ve birçok farklı rahatsızlığı ele aldığı taslakları yıl içerisinde tamamlayarak Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması kılavuzuna eklemesi bekleniyor.