Ana sayfa Türkiye'den Haberler Çiftlik Bank’a Reklam Yasağı

Çiftlik Bank’a Reklam Yasağı

2382
Çiftlik Bank’a Reklam Yasağı
Çiftlik Bank’a Reklam Yasağı

Geçtiğimiz yıl adından oldukça fazla söz ettiren Çiftlik Bank daha önce yapmış olduğumuz haberde de belirttiğimiz gibi üç farklı bakanlık tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. Yüz binlerce üyesi bulunan Çiftlik Bank’a geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile reklam yasağı getirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Çiftlik Bank ile hukuki süreç yoluna girmişti. Bu gelişmelerin sonucunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada alınan nihai karar ile Çiftlik Bank’a 3 ay süreyle reklam yayımlayamayacağını belirtti.

Yapılan açıklama ise “Tüketicilerimizin benzer uygulamalara karşı da daha hassas davranmaları ve birikimlerini benzer alanlara yatırırken azami özeni göstermelerini hatırlatıyoruz. Firmanın gerçekleştirdiği reklam çalışmalarında kullandığı ‘Çiftlik Bank’ ifadesinin, Bankacılık Kanunu’nun 150’nci maddesine aykırı olduğu tespit edilmiştir. Firma ile konu hakkında görüşülmüş ve kendilerinden konu ile ilgili görüş, savunma alındıktan sonra Reklam Kurulu’muz tarafından nihai karar verilecektir. Gerekli olması halinde idari para cezası da firmaya uygulanacaktır” şeklinde ifadeler yer aldı.

Çiftlik Bank’ın konu hakkında nasıl bir görüş ve savunma sunacağı henüz belli olmamak ile birlikte önümüzdeki günlerde konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmaları bekleniyor.