Ana sayfa Türkiye'den Haberler Türkiye’de Bir İlk, Bahçeşehir Üniversitesi E-spor Bursu Verecek

Türkiye’de Bir İlk, Bahçeşehir Üniversitesi E-spor Bursu Verecek

1434
E-spor Bursu
Bahçeşehir Üniversitesi ile Riot Games E-spor Bursu ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye’de Elektronik Sporlar gerek takipçileri, gerek oyuncularıyla günden güne gelişirken dünyadaki ilerlemelerin de ülkemizde karşılığı geliyor. Geçtiğimiz sene başlayan Futbol Klüplerinin E-spor takımları kurarak League of Legends için mücadele etmeye başlaması, yurt dışında Paris St. Germain, Roma gibi klüplerin de takımlarını oluşturması, E-spor’un global anlamda büyüdüğünü ve geniş kitlelere yayılmaya başladığını gösteriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden 9 Mart sabahı gelen haberse E-sporla ilgilenen onbinlerce oyuncuyu heyecanlandırdı. Riot Games ile birlikte yapılan duyuruda, Bahçeşehir Üniversitesi E-spor bursu açıklandı. Bahçeşehir Üniversitesi Genel Sekreteri Ziya Alpay, EMC Yönetici Ortağı Serhat Bekdemir ve Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit ‘in katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Riot Games tarafından yapılan Şampiyonluk ve Yükselme Ligi’nde mücadele eden başarılı oyuncular, Bahçeşehir Üniversitesi’nden, parasal değeri 40 bin TL’yi bulan, yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanabilecekler. Bahçeşehir Üniversitesi ve Riot Games tarafından ortaklaşa belirlenecek öğrenciler, en az bir eğitim dönemi boyunca, haftada 3 gün Riot Games ofisinde çalışmaya da başlayacaklar. Öğrenciler bu deneyimle ayrıca, kendileri için iki ders ve bir yaz stajı değerinde akademik kazanım da sağlamış olacaklar.

E-spor bursu sadece oyunculara özel olmayacak. Aynı zamanda toplulukta iyi izlenim bırakan içerik üreticileri, Twitch yayıncıları, turnuva hakem ve organizatörleri ve sosyal medya uzmanları da bu burstan faydalanabilecek. Sertifika olarak lanse edilen burs programları arasında diksiyon eğitimi, turnuva hakemliği, koçluk gibi yönetim ve kişisel gelişime yönelik burslar yer alıyor.

Önümüzdeki dönemde faaliyete başlayacak bursun ülkemizde yer alan diğer üniversiteler için de bir örnek olmasını diliyor, Türkiye’de Elektronik Sporların gelişimi adına atılan bu büyük adımı kutluyoruz.