Ana sayfa Global Haberler Avrupa Komisyonu Tarafından Steam’deki Düşük Fiyatlara Dava Açıldı

Avrupa Komisyonu Tarafından Steam’deki Düşük Fiyatlara Dava Açıldı

1662

Dolar kurunun 4 TL’ye kadar dayandığı şu günlerde, PC oyuncuları Valve‘nin bölgesel fiyatlandırması ve uzun bir süredir sabitlediği 1.80 TL’lik dolar kuru sayesinde, oldukça rahat oyun alabiliyorlar. Özellikle Türkiye‘de publisherı olmayan oyunlar bu listenin en başını çekiyor.

PC oyuncularını mutlu eden bu durumda gözü olan biri var; Avrupa Komisyonu. Geçtiğimiz günlerde Valve’ı ve anlaşmalı olduğu 5 büyük oyun dağıtımcısı olan Capcom, Koch Media, ZeniMax, Bandai Namco ve Focus firmalarını bölgesel fiyatlandırma politikası nedeniyle soruşturma altına aldı.

Yapılan açıklamaya göre, bölgesel olarak değişiklik gösteren bu fiyatlandırma sisteminin Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğu belirtildi. Bazı bölgelerdeki oyuncuların diğer bölgelerdeki oyunculardan daha ucuza oyunlara sahip olduğunu ve bunun haksız rekabet oluşturduğu belirtildi.

Sonuç olarak, soruşturmada Valve ve 5 oyun dağıtımcısının Avrupa Birliği kurallarını ihlal ederek bazı Avrupa Birliği ülkelerinde daha ucuz, bazılarında ise daha pahalı oyun satıp satmadığını araştıracaklar.

Bakalım ilerleyen günlerde rüzgar kimden yana yön değiştirecek…