Ana sayfa Espor 2019 Yılında En Çok İzlenen Espor Oyunları Açıklandı!

2019 Yılında En Çok İzlenen Espor Oyunları Açıklandı!

985
2019 Yılında En Çok İzlenen Espor Oyunları Açıklandı!
2019 Yılında En Çok İzlenen Espor Oyunları Açıklandı!

2019 Yılında En Çok İzlenen Espor Oyunları Açıklandı! Espor sektörü büyük bir hızla büyüyor. Bu büyümenin öncüleri tabii ki de en çok oynanan ve en çok izlenen oyunlar oluyor. Yeni çıkan oyunların da espor olma yolundaki çabası da dikkatlerden kaçmıyor değil. Bir şekilde bu pazara girmeye çalışan yüzlerce oyun var. Bu da gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Esports Charts, bu sektörün gelişimi hakkında çeşitli araştırmalar ve analizler yapan bir şirket. Esporun en önemli kısımlarından biri olan yayın tarafıyla ilgili yaptıkları önemli araştırmanın sonuçlarını da paylaştılar. 2019 yılında en çok izlenen espor oyunları konulu raporlarında önemli veriler bulunuyor.

İlk olarak espor denince akla gelen oyunlardan bahsetmek istiyorum. MOBA türünde aklımıza gelen 2 oyun Dota 2 ve League of Legends. Bu iki oyun espor kültürünün yaygınlaşmasında önemli yeri olan oyunlar. FPS oyunları dendiğin aklımıza gelenler ise CS:GO, Overwatch ve giderek yükselen Rainbow Six Siege göze çarpıyor. Counter Strike serisi, ülkemizde ödüllü kafe turnuvalarıyla ve mücadeleci oyun yapısıyla esporu başlatan olarak nitelendirebileceğimiz bir oyun serisi. Spor oyunları dendiğinde FIFA ve NBA2K oyunları öne çıkıyor. Oyun dünyasının yeni katılımcıları mobil oyuncuları da unutmamak lazım. Bu tarafta göze çarpan oyunlar PUBG Mobile, Arena of Valor gibi çok oyunculu ve mücadeleci oyunlar oluyor. Yani espor olması için gerekli şartlar mobil tarafta da sağlanmış oyunlar.

2019-yilinda-en-cok-izlenen-espor-oyunlari-aciklandiŞimdi Esports Charts’ın yayınladığı verilere bakalım. Espor konusunda büyük yatırımlar yapan, oyununu güncel ve oynanabilir tutan ve düzenlediği etkinliklerle dikkatleri üzerine çeken League of Legends izlenme konusunda rakiplerinin çok önünde. 478.7 milyon saat izlenen LoL listeyi domine etmiş. League of Legends’ın bu başarıyı yakalamasındaki en büyük etken her bölgenin kendisine ait bir liginin olması olarak açıklanabilir. LoL adına yılın zirvesi ise Worlds Çeyrek Finali olan G2 ve SKT T1 arasında oynanan maç arasında elde edilmiş. 3.985.787 tekil izleyiciye ulaşılan maç erken final olarak adlandırılıyordu.

2019-yilinda-en-cok-izlenen-espor-oyunlari-aciklandiListenin ikinci sırasında oyun dünyasının köklü isimlerinden Counter Strike serisinin son oyunu Counter Strike: Global Offensive bulunuyor. ESL ve daha birçok organizasyon tarafından düzenlenen büyük şampiyonalarıyla ve geniş oyuncu kitlesiyle dünyanın her tarafından izlenme kazandığını söyleyebiliriz. 284.3 milyon saat izlenmeye ulaşan CS:GO şu anda ücretsiz olarak da oynanabiliyor. Bunun da izlenmeye katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

2019-yilinda-en-cok-izlenen-espor-oyunlari-aciklandiListenin üçüncü sırasında yine bir Valve oyunu olan Dota 2 bulunuyor. CS:GO ile arasında yalnızca 1.9 milyon saat fark bulunuyor. 282.2 milyon saat izlenen Dota 2 Moba türünün öncüsü olmasına rağmen League of Legends kadar başarılı olabilmiş değil. Ancak yüksek ödülleri ve geniş oyuncu kitlesiyle ne kadar iyi bir oyun olduğunu kanıtlamış durumda.

2019-yilinda-en-cok-izlenen-espor-oyunlari-aciklandiİlk üç ile listenin geri kalanı arasında büyük bir fark bulunuyor. 81.4 milyon saat izlenen Overwatch ücretli bir oyun olmasına rağmen iyi bir başarı elde etmiş diyebiliriz. Diğer oyunlara göre daha yeni, fakat çıktığı zaman kazandığı ivmeyi koruduğunu görüyoruz.

2019-yilinda-en-cok-izlenen-espor-oyunlari-aciklandiListenin en ilginç kısmı ise bir mobil oyunun bulunması. Bu ise sektörün ne yönde geliştiğinin bir göstergesi. Arena of Valor, bir mobil MOBA oyunu. 72.2 milyon saat izlenen oyun en çok izlenen mobil oyun olma ünvanını kapmış durumda.