Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Yerli Oyunlar Rekor Gelir Elde Etti!

Yerli Oyunlar Rekor Gelir Elde Etti!

1283
Yerli Oyunlar Rekor Gelir Elde Etti
Yerli Oyunlar Rekor Gelir Elde Etti

Yerli Oyunlar Rekor Gelir Elde Etti! – Hubogi Oyun sektörünün büyüme yolunda emin adımlarla ilerleyişini sürdürüyor. Ülkemizde de bu büyüme oldukça hızlı ilerliyor. Yaklaşık 30 milyon oyuncunun bulunduğu ülkemizde bu sektörde ülke olarak tanınmamıza ve ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıla göre yerli oyun geliştiricilerinin yapmış olduğu ihracat rakamları bir önceki yıla göre yüzde 40 artış gösterdi ve 700 milyon dolara ulaştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, sektörün başarılı ilerleyişini sürdürdüğünü ve sürdüreceğini belirtti. Oyun sektörünün bu yıl ki hedefi ise 1 milyar dolarlık ihracat. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği araştırmalarına göre 2016 yılında 500 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmişti.

Her geçen gün ülkemizde video oyunlara olan ilginin artması oyun geliştiricilerinin 2023 yılında 2,5 ile 10 milyar dolar arası ihracat yapacaklarını hedeflediğini belirten Zeybekçi bu sektöre inancının tam olduğunu belirtti. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı olarak oyun ve yazılım sektörü için desteklerinin süreceğini de ekledi. TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin’de uluslararası alanda ülkeye döviz kazandıran faaliyetler gerçekleştirildiği için mutlu olduklarını dile getirdi.

Sektörde daha ilerilere gidebilmek için her geçen gün daha fazla çaba gösterdiklerini ve daha fazla insan kaynağı ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.