Ana Sayfa Global Haberler Xbox Series X Özellikleri Açıklandı!

Xbox Series X Özellikleri Açıklandı!

978
Xbox Series X Özellikleri Açıklandı!
Xbox Series X Özellikleri Açıklandı!

Microsoft’un yeni oyun konsolu Xbox Series X hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Phil Spencer’ın yaptığı açıklamalarda konsolun özelliklerine yer verildi. Yeni Xbox oldukça gelişmiş donanımsal özelliklerinin yanında yeni teknolojilere de sahip. Oyuncuların merakla beklediği yeni nesil konsollardan biri olan Xbox Series X oldukça gelişmiş özelliklere sahip.

xbox-series-x-ozellikleri-aciklandiMicrosoft tarafından verilen detaylarda yeni Xbox’ın geriye ve ileriye dönük uyumluluk özelliği bulunuyor. Yani bu konsolda önceki nesil konsolların oyunlarını oynamanız mümkün olacak. Peki ileriye dönük uyumluluk nasıl sağlanacak? Xbox bu konuda büyük bir vaatte bulundu. Smart Delivery ile ileriye dönük uyumluluk özelliği vaat edildi. Bu özellik sayesinde bir oyunu satın aldığınız takdirde daha yeni konsollarda oynamak için o oyunu tekrar satın almanız gerekmeyecek. Bu özellik ilk olarak Xbox One ve sonra da Xbox Series X ile kullanılabilecek. Geliştirici ve yayıncıların üzerine büyük bir yük düşüyor ve Microsoft’un geliştiricileri bu konu hakkında nasıl ikna edeceği de büyük bir merak konusu. Şu an için bu özelliğin kullanılacağını bildiğimiz iki oyun Cyberpunk 2077 ve Halo Infinite.

Xbox Series X Donanımsal Özellikleri

Xbox’ın başındaki isim olan Phil Spencer’ın, Xbox Newswire blogunda paylaştığı yazısında yeni oyun konsolunun teknik özelliklerine de yer verildi. Yapılan açıklamaya göre Xbox Series X’de AMD tarafından özel olarak tasarlanmış bir işlemci kullanılıyor. Bu işlemcinin AMD’nin en yeni teknolojisi olan Zen 2 mimarisini kullandığı belirtiliyor. Ayrıca söylenene göre Xbox One’da kullanılan işlemciden dört kat daha güçlü olduğu da verilen bilgiler arasında.

Xbox Series X, grafik işlemcisi tarafında da AMD’nin yeni teknolojilerinden faydalanıyor. AMD’nin RDNA 2 mimarisinden faydalanan bir GPU ile güçlendirilmiş. Burada 12 teraflop bir GPU’dan bahsediliyor. Bu ise Xbox One’dan 8 kat ve Xbox One X’den 2 kat daha güçlü bir donanımsal özellik olarak göze çarpıyor. Ayrıca şu anda piyasada bulunan en güçlü ekran kartlarından biri olan GeForce RTX 2080 Super’in 11.15 teraflop GPU’ya sahip olduğunu hatırlatalım. Bu kadar güçlü bir grafik işlemci ise daha yüksek FPS ve daha geniş dünyalar anlamına geliyor. Oldukça akıcı bir deneyim sunacak olan yeni Xbox 120 FPS (saniye başına kare) oynatabilme özelliğine sahip olacak.

xbox-series-x-ozellikleri-aciklandiGrafik işlemcisinde bulunan RDNA 2 mimarisi sayesinde ilk defa bir konsolda donanım tarafından güçlendirilmiş ışın izleme teknolojisinin kullanılacağı belirtildi. Bu mimari sayesinde yeni konsolda VRS (Variable Rate Shading) ve Işın İzleme Teknolojisi kullanılacak. VRS’nin sağladığı avantajlar ise oldukça etkileyici. Daha dengeli FPS ve daha yüksek çözünürlük sağlaması oyun kalitesini ciddi ölçüde arttıracaktır.

Phil Spencer’ın açıklamalarına göre yeni oyun konsolunda SSD kullanılacak. Bu SSD’nin özellikleri detaylandırılmadı. Ancak yükleme ekranlarında daha az bekleme, daha yüksek indirme hızı sağlaması konusunda gelişmiş bir depolama birimi olacağı biliniyor. Ayrıca HDMI 2.1 desteği de olacak. Bu sayede görüntü gecikmesi daha da aza indirgenecek. Microsoft bu konuyla ilgili olarak TV üreticileriyle ortaklık kurmuş ve bu yeni gelişmeler de yaşanmış. En iyi oyun deneyimini sunmak adına Auto Low Latency Mode (ALLM)(Otomatik Düşük Gecikme Modu) ve Variable Refresh Rate (VRR)(Değişken Yenileme Hızı) isimli teknolojiler geliştirilmiş durumda.

Yapılan açıklamalarda çıkış tarihine ve fiyatına dair bir bilgi verilmedi.