Ana sayfa Global Haberler Valve Pantent İhlali Yüzünden Ceza Ödeyecek!

Valve Pantent İhlali Yüzünden Ceza Ödeyecek!

241
valve-pantent-ihlali-yuzunden-ceza-odeyecek

Valve Pantent İhlali Yüzünden Ceza Ödeyecek! Steam kontrolcüleri Valve’nin başını derde soktu. Valve, Ironburg Inventions’a Steam Kontrolcülerinde yapmış olduğu patent ihlali yüzünden 4 milyon dolar tazminat cezası ödeyecek. Bir haftadır devam eden jürili mahkeme sonucu Valve’nin Steam kontrolcülerinin arka düğmelerinde patent ihlali yaptığı kararına vardı.

Ironburg Inventions 2014 CES fuarında Steam kontrolcüler ilk gösterildiğinde Valve’ı patent konusunda uyarmış ama Valve bunu dikkate almamıştı. Ironburg avukatı “bu davanın özünde Valve’ın yaptığı ihlali kasti olarak önemsememiş olması yer almakta. Bu klasik bir David Goliath’a karşı hikayesi, Goliath ne yapmak isterse onu yapıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

valve-pantent-ihlali-yuzunden-ceza-odeyecek-2

Ironburg şemsiyesi altında faaliyetlerini sürdüren markalar arasında Corsair ve Elgato gibi tanıdık isimler yer alıyor. Microsoft’un Xbox Elite kontrolcüsü de aynı arka düğmeleri kullanmakta. Ancak Microsoft bu düğmeler için Ironburg Inventions’a lisans bedelini ödedi. Steam’in kendi kontrolcüsü ise 2019 yılında piyasadan çekilmişti.

Valve Pantent İhlali Yüzünden Ceza Ödeyecek! Valva’ın bu ceza sonrasında nasıl bir adım atacağı ve konu ile ilgili ne açıklama yapacağı merak ediliyor. Piyasadan çekilmiş istediği başarıyı yakalayamamış bir kontrolcü yüzünden tazminat ödeyecek olan Valve’ın ilerleyen günlerde resmi açıklamada bulunması da bekleniyor. Ironburg’un uyarısına rağmen kayıtsız kalarak kendini cezaya sürükleyen Valve’ın yorumu şüphesiz gündemin önemli haberleri arasında olacak. Valve ve çok daha fazla oyun endüstrisi haberleri için Hubogi sayfasını takipte kalın.