Ana Sayfa Global Haberler Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek!

Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek!

1099
Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek!
Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek!

Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek! 2019 yılı başında Avrupa Birliği Komisyonu Valve, Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media ve ZeniMax’ın yer aldığı 6 firma için rekabet karşıtı davranışlar sebebiyle soruşturma başlatmıştı. Yılın ilk çeyreğinden sonra paylaşılan raporda oyuncuların oyun satın alma şeklinin kısıtlandığı belirtilmişti.

Geo – Blocking olarak da adlandırılan bu kısıtlama sistemi zengin olan ülkelerin oyunları daha ucuza satılan ülkelerden alınmasını engelliyor. Avrupa Birliği komisyonunun incelemesinde yer alan açıklamalar şu şekilde; “bu uygulamalar pazarları sınırlara göre bölgelendirirken kullanıcılara yapılan pasif satış sisteminin de önüne geçmekte. Aynı uygulamalar Avrupa kullanıcılarının Dijital Tek Pazar kurallarından mahrum kalacağını gösteriyor.”

Valve Avrupa Birliği Rekabet Kurulu ile Mücadele Edecek! Avrupa Komisyonundan Margrethe Vestager’e göre bu sistem yasa dışı bir hareket. Birlik bu tutum ve markalar için en uygun anlaşmayı düzenlemeyi planlıyor. Bu anlaşma planı için Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media ve ZeniMax anlaşma masasına oturmuş durumda. Ancak henüz Valve tarafından konu hakkında bir açıklama yok. Bu konu karşısında mahkemeye çıkmaya hazırlanan Valve, gelen tüm suçlamalara rağmen Steam’in kurallara uyduğunu savunacak.

Aksi bir karar çıkması halinde Avrupa Birliği firmanın dünya çapındaki gelirlerine el koyacak ve işlem durdurma yetkisine sahip olacak. Konu hakkında Valve ve Avrupa Birliği Komisyonundan herhangi bir açıklama yapılması bekleniyor.