Ana sayfa Espor Türk Oyun Sektörü Röportajları – Impact34 – Bettina Kuperman

Türk Oyun Sektörü Röportajları – Impact34 – Bettina Kuperman

1897
Türk Oyun Sektörü Röportajları - Impact34 - Bettina Kuperman
Türk Oyun Sektörü Röportajları - Impact34 - Bettina Kuperman

Türk Oyun Sektörü’nün nabzını tutan Hubogi’de ilgiyle takip edilen röportaj serisi devam ediyor. Bu sefer Mayıs ayı konuğumuz BLAST Pro Series İstanbul turnuvasını ülkemize getiren Impact34 şirketinin kurucusu Bettina Kuperman.

Bettina Kuperman’a ülkemizdeki esporun durumunu, BLAST Pro Series İstanbul turnuvası ile ilgili sorularımızı ve kendisi ile ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Hubogi: Diğer ülkelerle de kıyas yaptığınız zaman Türkiye’de esporun durumunu nasıl görüyorsunuz?

Bettina Kuperman: Türkiye, muhtemelen esporda dünya lideri olma potansiyeli en büyük olan ülkelerden biri. Türkiye, 15-24 yaş arasındaki 13 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa’nın en çok genç nüfusuna sahip. Zaten şu anda artık milyonlarca genç video oyunları oynamakta ve esporu takip ediyor. Doğru bir şekilde yönetilirse Türkiye’nin espor dünyasının zirvesine çok hızlı bir şekilde yükseleceğinden şüphem yok.

Hubogi: Böylesine büyük bir organizasyon düzenlemenin avantajları ve dezavantajları neler?

Bettina Kuperman: Önemli spor etkinliklerinin ana avantajı, kalkınma için katalizör görevi görmeleridir. Örneğin Olimpiyatlara veya Dünya Kupası’na bakarsanız, bu etkinlikler ev sahibi ülkeleri hem altyapı hem de spor performansı ve markalaşma açısından dönüştürmüştür. Büyük espor olayları halihazırda izleyici konusunda Olimpiyatlarla rekabet ediyor. BLAST Pro Series geçen yıl Kopenhag’da düzenlendiğinde, 15-24 yaş grubundaki izleyici kitlesi ile Olimpiyatlardan, X Oyunlarından ve Eurovision’dan daha fazla seyirci çekti. Bu durum gerçek anlamda uluslararası espor olaylarının gücünü göstermektedir. BLAST Pro Series İstanbul, Türkiye’nin espor alanında yükselen bir yıldız olarak kendini konumlandırması açısından inanılmaz bir fırsat olacaktır. Espor endüstrisinin gücünü, yeni bir heyecan verici yöne doğru yönelteceğinden şüphem yok.

Öte yandan, büyük spor etkinliklerinin çok pahalı olduğu biliniyor ve olayın iyi organize edilmemesi halinde tüm dünya bunu görüyor. BLAST Pro Series’in en büyük faydası, geleneksel spor etkinliklerine kıyasla bir şehir veya ülkenin ev sahibi olması durumunda mali olarak sorumlu bir etkinlik olmasıdır. Bunun hem Türkiye hem de yurtdışındaki takımlar ve seyirciler için unutulmaz bir etkinlik olacağından eminiz.

Hubogi: Bir espor organizatörü olarak oyun oynamayı seviyor musunuz? Hangi tür oyunlar oynarsınız?

Bettina Kuperman: Ben büyük bir oyuncu değilim. Küçükken kuzenimle birlikte biraz oynardım. Amiga ve Commodore ile oynamaya başladık ve Nintendo’ya geçtik. Super Mario benim için bir şeydi. Kariyerimin çoğunu geleneksel spor endüstrisinde çalışarak geçirdim ancak espor dikkatimi çekti. Şimdiye kadar gördüğüm spor topluluğunun en heyecan verici yeni üyesi olduğunu düşünüyorum.

Hubogi: Esporun global olarak gelecekte nasıl bir yeri olacak? Futbol, Basketbol gibi ana sporların yerini alabilir mi?

Bettina Kuperman: Esporlar şimdiden basketbol ve futbol gibi geleneksel sporlara rakip oldu. Gençler eğlence için espora yöneliyorlar ve geleneksel sporların ileriye gitmeyecek bir eğilim içinde olduğunu anlıyorlar. Eh öyleyse, onları yenemiyorsan, onlara katıl derim her zaman. NBA ve FIFA şimdiden büyük çaplı espor turnuvaları düzenliyorlar. Ürün tekliflerinin bir parçası olarak esporları teşvik ediyor. Olimpiyatlar da büyük olasılıkla programlarına espor turnuvalarını dahil edecek.

Bence espor, tanınmış bir spor branşı haline gelmek için büyük bir potansiyele sahip. Ancak yine de, espor endüstrisini organize etmek ve sağlıklı bir ekosistemi yaratabilmek açısından uzun bir yola ihtiyacı var. Espor endüstrisi şike, doping, kötü yönetim, hakların kötüye kullanılması gibi geleneksel sporları yok eden aynı sorunlarla karşı karşıya. Espor dünyası, geçerliliğini koruyabilmek ve sağlıklı bir spor ve iş haline gelebilmesi için bunlarla uğraşmaya hazır olmak zorunda. Bunun için, takımların, oyuncuların, organizatörlerin, yatırımcıların, hükümetin, akademik dünyanın ve spor federasyonları gibi tüm paydaşların iş birliğine ihtiyaç var.

Hubogi: Yakın bir gelecekte esporu olimpiyatlarda görebilecek miyiz? Görmeli miyiz? Görebileceksek bu hangi oyun olur?

Bettina Kuperman: Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) ve olimpiyatların ev sahiplerinin ilgisi var. Ancak olimpiyatlara esporu dahil etmeden önce diğer olimpiyat sporları için yaptığımız gibi esporların nasıl organize edilmesi gerektiğini ve hangi kurallara uyulması gerektiği konusunda ciddi bir tartışma yapmalıyız. Olimpik sporlar, sporun düzgün bir şekilde yönetilmesini ve kulüplerden tabana kadar paranın kanalize edilmesini sağlayan uluslararası ve ulusal yönetim organları ile bir piramit yapı düzenlemektedir. Bu model esporlar için çalışabilir mi? Hala sormak ve cevaplamak için çok sorumuz var.

Diğer önemli bir konu, oyunların hakları. Kimse futbolu ve basketbolu sahiplenemez. Bir futbol turnuvası düzenlemek için ödenecek bir lisans ücreti yoktur. Ancak esporlarda, oyunlar işbirliklerine tabidir ve oyuna bağlı olarak farklı yasal ve finansal gerekliliklere sahiptir. Bu birçok yasal ve yönetsel komplikasyonlar oluşturabilir.

Hubogi: Oyunların çocukların gelişiminde etkili olduğunu düşünüyor musun?

Bettina Kuperman: Öyle olacağını düşünüyorum. Bu, çok sosyal ve eğlenceli bir etkinlik olabilir. Ben genellikle bunu kendi neslimin tren gezileriyle (interrail) karşılaştırırım. Yeni arkadaşlarla tanıştık ve seyahat yoluyla dilleri ve kültürleri öğrendik. Artık gençler bu arkadaşlıkları çok daha genç yaşlarda şekillendiriyor ve buluşma noktası bir sunucu. Bu tek başına iyi bir gelişme değil ama bunu eğitim, seyahat ve aktivitelerle birleştirirsek bence çok daha küresel bir bakış açısıyla sahip olduğumuz yetenekli bir nesil göreceğiz. Ancak her zaman olduğu gibi ebeveynler, okullar ve devletler çocuklarımız için güvenli bir ortam sağlamalı, onlar oyun ve esporlara sağlıklı bir şekilde yaklaşmaları için rehberlik etmelidirler.

Hubogi: Youtube ve Twitch gibi platformlarda milyonlarca anlık izleyici sayıları gören espor organizasyonu, yakın gelecekte ülkemizde de televizyonlarda ana akışta yer alabilir mi?

Bettina Kuperman: Bu konuştuğumuz gibi oluyor, olacak. Düzenli olarak haberlerde ve televizyonlarda yayınlanması zamanla ilgili. Kopenhag’daki BLAST Pro Series’den ve yerel ekiplerden Astralis’in uluslararası başarılarından sonra başbakan esporları takip etmeye ve tweet atmaya başladı. Danimarka Prensi’nin oğlu BLAST Pro Series’i izlemek için arenadaydı. Markalar ve hükümetler için en çekici olan çekirdek kitle 15-24 yaş grubudur, bundan dolayı artık spor ve eğlence kapsamının normal bir parçası olacağından şüphe duymuyorum.

Hubogi: Blast Pro Series projesi nasıl oluştu?

Bettina Kuperman: BLAST Pro Series, Danimarkalı bir şirket olan RFRSH Entertainment tarafından oluşturuldu. BLAST Pro Series’i İstanbul’a getirmeyi çok istedikleri için iletişim kurduk. Son 15 yıldır geleneksel spor sektöründe çalıştım ve birçok önemli spor etkinliği ürettim. Espor endüstrisinin gelişimini takip etmeye başladım ve muazzam potansiyeli fark ettim. BLAST Pro Series’e katılmak için Kopenhag’a gittim ve hemen ikna oldum diyebilirim. Ekibim ve ben Türkiye’ye ilk büyük uluslararası espor turnuvasını getirmek için çok heyecanlıyız, dünyanın en büyük 6 takımı ilk kez Türkiye’de. Kuşkusuz ki bu, Türk espor endüstrisi için çok önemli bir an olacak.

Hubogi: Blast Pro Series projesi oluşurken ya da oluştuktan sonra tereddütleriniz oldu mu? Kopenhag’ta olan ilk organizasyonun bu kadar büyük kitlelere ulaşabileceğini tahmin ediliyor muydu?

Bettina Kuperman: Kopenhag, BLAST Pro Series formatının gerçekten işe yaradığını herkese kanıtlayan dünya çapında bir başarıydı. Yarışma herkesin anlamasını kolaylaştıracak şekilde yaratılmış. Etkinlik heyecan verici ve harika oyunlarla, eğlence dolu. Tüm planlama ve sıkı çalışmaları görmek harikaydı.

Hubogi: Blast Pro Series’in bir sonraki durağı İstanbul olacak, İstanbul’un seçilmesinde en önemli etken ne oldu?

Bettina Kuperman: BLAST Pro Series, dünyanın en ikonik şehirlerinden oluşturulmuş bir liste içerisinde yer alacak ve İstanbul, BLAST Pro Series’in sahiplerinin oluşturduğu bu listenin başında geliyordu. Genç nüfusu, espora ve oyuna olan büyük ilgi de belirleyici faktörlerdi.

Hubogi: BLAST Pro Series organizasyonunda birlikte çalıştığınız Gaming in Turkey Oyun Ajansı ile nasıl tanıştınız?

Bettina Kuperman: Gaming in Turkey’in çalışmalarını dijital sayfalarında fark ettim ve bu çalışmalarından çok etkilendim. Oyun sektöründe 10 yıllık bir deneyime sahipler ve Türkiye’de bu sanayinin gelişmesinin çok etkileyici bir parçası oldular. Ve aslında Gaming in Turkey ekibinin, geçmişte eşim Ferman Akgül ile çalıştıklarını biliyordum. Onlarla Zombie Rock oyununda maNga ile ilk Türk rock gurubunu içeren video oyununu yarattılar. Harika bir ortaklığımız var.

Hubogi: Blast Pro Series Türkiye’de yer almaya devam edecek mi yoksa tek seferlik bir iş mi olacak? Devam edecek ise diğer illerde de düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Bettina Kuperman: Bu sadece başlangıç. BLAST Pro Series’i en az 3 yıl İstanbul’a getirmeyi planlıyoruz ve heyecan verici yeni projeler üzerinde çalışıyoruz.

Hubogi: İleride çocuğunuzun profesyonel bir espor oyuncusu olmasını ister misiniz?

Bettina Kuperman: İki küçük oğlum var ve eğer yetenekleri varsa ve profesyonel esporcu olmaya karar verirlerse onları elbette destekleyeceğim ve onlara doğru yönde rehberlik edeceğim. Onların spor ve eğitimlerine sağlıklı bir yaklaşım göstermelerini sağlayacağım.

Verdiği cevaplar için Bettina Kuperman’a Hubogi ekibi olarak biz de teşekkürlerimizi iletiyoruz ve Eylül ayında gerçekleşecek olan BLAST Pro Series İstanbul turnuvası için güzel haberlerini bekliyoruz.

Bettina Kuperman hakkında;

Bettina Kuperman aslen Danimarkalıdır. Kopenhag Üniversitesi’nde spor hukuku ve ekonomi üzerine odaklanmış bir yüksek lisans derecesine sahiptir ve Londra’daki İş Danışmanlığı Enstitüsü’nden sertifikalı yönetim danışmanıdır. Kuperman, Impact34 şirketinin kurucusu ve CEO’su, 06 Records şirketinin de kurucularından birisidir.

Bettina, spor ve eğlence endüstrilerinde stratejik planlama, iletişim ve marka geliştirme konularında uzmanlaşmıştır.

Bettina kariyerine İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan Olimpik Başkent’te başladı. UEFA ve FIBA dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası spor federasyonu için çalıştı. Büyük spor etkinlikleri için yoğun bir şekilde çalıştı ve Olimpiyat, Dünya Şampiyonası ve Kıtasal Şampiyona teklifleri ile dünya çapındaki büyük şehirlerde başarılı organizasyonlar oluşturdu.

2009 yılında Türkiye’ye taşındıktan sonra Impact34’ü açtı ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda başdanışman olarak göreve başladı. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu, Türk Olimpiyat Komitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve diğer kurumlarda da çalışmalarını sürdürdü. Impact34, Türkiye, Polonya, Ukrayna, Azerbaycan ve Dubai’de spor ve eğlence projelerinde yoğun bir çalışma göstermiştir.

2016 yılında eşi Ferman Akgül ile birlikte 06 Records plak şirketini açtı. 06 Records yetenek geliştirme, sanatçılar ve ticari markalar için stratejik marka oluşturma ve kavramsal müzik etkinliklerinde uzmanlaşmıştır. 06 Records, Türkiye’nin ilk akustik müzik festivalini “Unplugged Müzik Festivali”ni başlattı.

2017 yılında Impact34, Türkiye’deki ilk büyük uluslararası espor turnuvasını düzenleme hakkına sahip oldu. BLAST Pro Series, dünya çapında 300 milyondan fazla insana ulaşan, dünyanın en iyi takımlarını içeren global bir CS:GO turnuvasıdır.

İletişim bilgileri;

Bettina Kuperman

CEO

Bkuperman@impact34.com

www.impact34.com